Armádní špioni mají nového šéfa, vláda jmenovala Berouna

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
20. 10. 2014 17:43
Jan Beroun je prvním civilistou ve vedení vojenské tajné služby od jejího vzniku. Pracoval mimo jiné jako styčný důstojník české rozvědky ve Washingtonu.
Foto: Ondřej Toms

Praha - Jan Beroun se stal novým ředitelem Vojenského zpravodajství. Na svém pondělním jednání ho do funkce jmenovala vláda. Deníku Aktuálně.cz to potvrdil zdroj, který byl jednání přímo účasten.

Beroun dosud působil jako poradce ministra Martina Stropnického na ministerstvu obrany a o jeho jmenování do čela vojenské rozvědky se spekulovalo již delší dobu. Odkládání výběru nového ředitele bylo způsobeno tím, že Beroun nezvykle dlouho čekal na obnovení bezpečnostní prověrky.

Nové pořádky

Úkolem nového ředitele bude především vylepšit pověst vojenských špionů pošramocenou skandálem trojice bývalých nejvyšších důstojníků zpravodajství, které úkolovala bývalá šéfka kabinetu předsedy vlády a nynější manželka expremiéra Petra Nečase Jana (dříve Nagyová).

Ondrej Páleník a Milan Kovanda, dva bývalí ředitelé služby, spolu s Kovandovým podřízeným Janem Pohůnkem kvůli údajnému zneužití tajné služby stanou v listopadu před soudem.

Nový ředitel vojenské rozvědky Jan Beroun by měl navíc znovu nastartovat prověřování armádních zakázek, od kterého zpravodajci za vedení Kovandy a nynějšího pověřeného šéfa Rostislava Pilce značně ustoupili.

Velký boj se v současné době odehrává o posty Berounových zástupců. Podle posledních informací deníku Aktuálně.cz by se jimi měli stát zastupující ředitel Pilc a další důstojník zpravodajství Libor Kutěj.

Jména Pilce i Kutěje se přitom objevila v médiích už dříve právě v souvislosti s volbou nového ředitele. Rostislava Pilce měla na zmíněné místo preferovat část sociálních demokratů, Kutěj měl zase podporu uvnitř rozvědky.

Prezidentem být nechtěl

Dvaapadesátiletý Jan Beroun dříve vedl speciální policejní útvar, který chrání svědky a stará se o nasazování agentů do zločineckých sítí. Později se dostal na místo náměstka ředitele civilní rozvědky (ÚZSI), kde byl prodlouženou rukou ředitele Karla Randáka, jedné z nejvýraznějších postav nadačního protikorupčního fondu založeného miliardářem Karlem Janečkem.

Poslední dva roky Beroun vedl místní pobočku světoznámé detektivní kanceláře Pinkerton.

Několikrát se o něm spekulovalo jako o kandidátovi na post policejního prezidenta. Funkci mu nabízeli například za ministra vnitra Radka Johna, Beroun ji však vždy odmítl.

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

Další zprávy