PŘÍSNĚ TAJNÉ: To byly triky agentů státní bezpečnosti Stasi

PŘÍSNĚ TAJNÉ: To byly triky agentů státní bezpečnosti Stasi
Následující obrázky byly pořízeny v průběhu výcviku, na kterém se tajní agenti Stasi učili používat různé převleky...
Cílem bylo umožnit agentům pohybovat se ve společnost tak nenápadně, jak je to jen možné...
Falešné kníry a vousy rovněž patřily ve Stasi ke standardnímu repertoáru a agenti byli školeni, jak si je lepit... Tyto výcviky byly dokumentovány i pro tréninkové účely.
Podobné převleky využívali agenti na turisticky frekventovaných místech, což jim usnadňovalo kontakt se západními turisty... Za zmínku stojí například typické západní rekvizity, jako jsou plastové nákupní tašky a fotoaparáty...
Foto: Simon Menner, archiv BStU
Martina Křížová Simon Menner, Goethe-institut Praha, Martina Křížová
1. 10. 2014 13:25
Převleky, sledování či kostýmová párty. To vše lze najít v archivech východoberlínské tajné služby Stasi.

Praha - Pražský Goethe-Institut nabídl v letošním roce v rámci festivalu Paralelní životy unikátní fotografickou instalaci šestatřicetiletého berlínského umělce Simona Mennera, který padesát let po postavení berlínské zdi objevil v archivech východoněmecké Stasi (hlavní tajná služba a rozvědka Německé demokratické republiky) soubory fotografií dokumentujících práci špiónů. 

Přísně tajné fotografie sestavené do profesionální příručky pro budoucí špióny se nám dnes zdají téměř směšné, přesto se divákovi při jejich prohlížení smích v krku zadrhne.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy