PŘÍSNĚ TAJNÉ: To byly triky agentů státní bezpečnosti Stasi

Foto: Simon Menner, archiv BStU
Martina Křížová Simon Menner, Goethe-institut Praha, Martina Křížová
1. 10. 2014 13:25
Převleky, sledování či kostýmová párty. To vše lze najít v archivech východoberlínské tajné služby Stasi.

Praha - Pražský Goethe-Institut nabídl v letošním roce v rámci festivalu Paralelní životy unikátní fotografickou instalaci šestatřicetiletého berlínského umělce Simona Mennera, který padesát let po postavení berlínské zdi objevil v archivech východoněmecké Stasi (hlavní tajná služba a rozvědka Německé demokratické republiky) soubory fotografií dokumentujících práci špiónů. 

Přísně tajné fotografie sestavené do profesionální příručky pro budoucí špióny se nám dnes zdají téměř směšné, přesto se divákovi při jejich prohlížení smích v krku zadrhne.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy