Berte pár tisícovek, nebo vás vyvlastníme. Energetici na jihu Čech prosazují stavby stožárů silou

Lucie Stuchlíková Petr Koděra Lucie Stuchlíková, Petr Koděra
21. 1. 2016 5:30
Firma E.ON chce lidem z jižních Čech na pozemcích stavět elektrické vedení. Když nepřijmou pár tisícovek odškodného, hrozí jim, že stavbu protlačí silou s odvoláním na veřejný zájem. Někteří farmáři a jedna obec se ale vzbouřili a podmínkám energetického kolosu se nepodřídili. Malá vesnice už slaví první úspěch - díky své neústupnosti dostane čtyřikrát tolik, než firma původně nabízela.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Kaplice - Nad loukou jihočeského hospodáře Víta Opekara si energetická společnost E.ON naplánovala postavit dráty vysokého napětí. A protože se s Opekarem nedohodla na odškodném, chce stavbu prosadit silou. 

O případu, ve kterém firma nabízí farmáři čtyřicetkrát méně, než určil nezávislý znalec, informoval online deník Aktuálně.cz už loni na jaře. Tehdy se ještě obě strany pokoušely dohodnout. Teď už ale firma žádá úřady, aby stavbu nařídily ve veřejném zájmu. Opekar by pak musel dráty nad svým pozemkem strpět ve formě věcného břemene.

Případ farmáře z Českokrumlovska přitom není osamocený. Potíže mají i další vlastníci půdy. Jen na trase mezi obcí Přídolí a Kaplicí odmítlo dohodu podepsat dvacet z více než stovky majitelů. U některých už firma dokonce s vyvlastňováním začala.

Nejde přitom jen o to, aby lidé na svém pozemku strpěli podstavec stožáru - okolo celého vedení platí ochranné pásmo, v němž se nesmí postavit ani třeba přístřešek na seno.

Kromě toho mohou energetici na pozemky kvůli údržbě vjet s těžkou technikou – ze zákona sice musí uvést parcelu do původního stavu a zaplatit zničenou úrodu, výše odškodnění je ale často předmětem sporů.

Nabídne málo, pak ještě méně

"Kromě pana Opekara vznesli neúměrné finanční nároky další dva vlastníci, proti kterým je rovněž vedeno vyvlastňovací řízení," uvedl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Majitelé pozemků popisují spory s energetickou firmou obdobně. Společnost nejdřív nabídne nízkou částku, a pokud na ni majitel nepřistoupí, tlak vystupňuje a ještě nabídku sníží. Když ani to nepomůže, navrhne vyvlastnění. Vít Opekar například původně dostal za věcné břemeno skrz čtyřhektarovou louku nabídku na dvacet tisíc korun, později ji firma snížila na sedm tisíc.

Nakonec si Opekar spolu s E.ONem vybrali nezávislého znalce z jihlavské univerzity, aby jejich spor rozsoudil. Jenže když ocenil hodnotu věcného břemene na 285 tisíc, firma posudek označila za špatně zpracovaný. Farmář teď čeká, zda mu české úřady nařídí vedení na svém pozemku strpět. "Jsem připraven domoci se svých práv i soudní cestou," tvrdí Opekar.

Neustoupili, dostali čtyřikrát víc

Podobnou peripetií, ale se šťastnějším koncem, si prošla i vesnice Věžovatá Pláně, která leží nedaleko Opekarových pozemků. E.ON nabídl obci za pět hektarů lesa a cest 25 tisíc. Zastupitelé ale necouvli ani když šla cena dolů, ani když na radnici dorazila pozvánka na stavební úřad kvůli vyvlastnění. Neústupnost se jim vyplatila - E.ON na poslední chvíli nabídl čtyřikrát víc než původně.

S energetickým kolosem "válčí" i několik obyvatel Kaplice, jimž mají dráty vést přes pole, z kterých se časem měly stát stavební parcely. To ale teď nebude možné, elektrické vedení pozemky navždy znehodnotí. Protestují i obyvatelé okolních domů v těsné blízkosti drátů.

"Bohužel územní rozhodnutí o stavbě vedení se táhlo tak dlouho, že nikdo pořádně nevěděl, kdy a jak to skončí. A dotklo se to některých vlastníků pozemků, kde se počítalo s tím, že by se tam Kaplice mohla v budoucnu rozvíjet. A tohle jim pozemky znehodnotilo z hlediska stavebních možností," vysvětluje starosta Kaplice Pavel Talíř.

Město ale podle něj potřebuje posílit přívod elektrické energie. Lidé z Kaplice žádali E.ON, aby vedení přesunul jinam nebo jej vedl pod zemí, to by ale stavbu zdrželo a firma o to nemá zájem. "Samozřejmě případné přesuny stavby jako takové z pochopitelných důvodů možné nejsou," potvrdil mluvčí Vácha.

Paradoxní je, že Jihočeský kraj u Kaplice před několika lety postavil obchvat, a mohly se tak využít pozemky znehodnocené silnicí. "Dle mého soudu se tam mohlo pamatovat na to, že vedení se dá do ochranného pásu silnice. Ale to se nestalo a teď už je problém to přesunovat," uzavírá starosta.

Kolik platíme? Neřekneme

E.ON se brání tím, že s většinou majitelů na této trase se dokázal bez problémů dohodnout a nabídky na odškodnění považuje za přiměřené. Kolik firma zaplatila lidem v okolí, zveřejnit nechce. Pravděpodobně jde ale často o částky v řádech tisícikorun.

Podle farmáře Opekara řada lidí s odškodněním spokojená není, ale před energetickým kolosem couvne a raději přijme nabízené podmínky. "Řada mých sousedů včetně mého otce si řekla: Je to sice krádež, ale podepíšeme,“ dodává Opekar.

 

Právě se děje

Další zprávy