Hádá se s energetiky o cenu louky. Teď mu hrozí vyvlastnění

Lucie Stuchlíková Petr Koděra Lucie Stuchlíková, Petr Koděra
21. 5. 2015 5:30
Spor podnikatele s firmou E.ON zřejmě skončí u soudu. Obě strany se nemohou dohodnout na ceně odškodného za zřízení věcného břemene, a tedy za znehodnocení pozemku.
Foto: ricardodiaz11/Foter.com

Kaplice – Měla to být jedna ze stovek dohod, kterou energetický kolos E.ON běžně uzavírá: na soukromém pozemku postaví obří sloup vysokého napětí a majitele odškodní za částečné znehodnocení pozemku.

Jenže v případě jihočeského podnikatele Víta Opekara, který vlastní u Kaplice na Českokrumlovsku čtyřhektarovou louku, to hladce neprošlo. Už dva roky se obě strany nemohou na ceně odškodného shodnout. Spor tak podle všeho zamíří k soudu.

Rozdíl v cenách, které obě strany prosazují, je obrovský: zatímco energetici nabízejí sedm tisíc a opírají se o znalecký posudek, Opekar tvrdí, že je to směšně málo. A podle jiného posudku žádá statisíce. Zároveň upozorňuje, že nízké odškodné firma nabízí i jiným majitelům. Zneužívá prý toho, že podle zákona může sáhnout i k vyvlastnění, pokud se s vlastníkem nedohodne. Firma však takový komentář ke svým obchodům odmítá.

"Porovnám-li cenu, jakou má pozemek teď a jakou bude mít po instalaci vedení, je sedm tisíc do nebe volající drzost," stěžuje si Opekar a hodlá se soudit.

Jeho případné vítězství u soudu by přitom mohlo zásadně ovlivnit i další podobné případy, kdy lidé nejsou spokojeni s finanční kompenzací za zřízení věcného břemene.

Dva roky dohadů

Právní bitva Víta Opekara se společností E.ON začala v roce 2013. Energetici oslovili pětatřicetiletého podnikatele poté, co jihočeský krajský úřad schválil trasu vedení vysokého napětí i přes Opekarův pozemek. Podnikatel ve veřejném zájmu souhlasil, ale šokovala ho cena za znehodnocení louky.

Za to, že nad ní povedou dráty a bude tam stát kovový stožár, mu E.ON napřed nabídl dvacet tisíc korun. A když majitel odmítl, šla nabídka firmy dokonce ještě níž – na sedm tisíc. Opekarovi nepomohlo ani to, že si mezitím najal jiného znalce, který hodnotu věcného břemene spočítal na 480 tisíc korun.

Z patové situace měl pomoci kompromisní posudek třetího odborníka – obě strany se shodly na nezávislém českobudějovickém znalci Petru Mulačovi a E.ON mu zaplatil za další analýzu.

Když ovšem přišel výsledek, podle kterého by měl Opekar za znehodnocení svého pozemku dostat 285 tisíc korun, firma náhle otočila. Mulačovu práci odmítá přijmout. "Znaleckým posudkem od pana Mulače se řídit nebudeme a budeme ho rozporovat,“ říká mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

7 tisíc? Přiměřené

Podle specialisty na civilní právo Miloše Tuháčka by přitom firma měla výsledek domluveného posudku brát v potaz. "Pokud byla uzavřena dohoda o tom, že cena věcného břemene bude určena nezávislým znaleckým posudkem, tak by měl E.ON tuto dohodu respektovat,“ říká Tuháček. Dodal však důležitou podmínku: "Znalecký posudek vypracován v souladu s právními předpisy.“

Právě na tom ale E.ON staví svou argumentaci. Petr Mulač prý při zpracování posudku chyboval. "Znalec neoceňoval to, co dostal zadáno,“ dodal mluvčí firmy E.ON Vladimír Vácha. Správně prý postupoval jejich původní znalec, který stanovil částku 7 130 korun. Takové odškodnění je podle E.ONu zcela přiměřené.

Mulač, jehož služby E.ON sám zaplatil, však jakékoliv chyby odmítá. "Námitky na nesoulad závěrů mého posudku s ustanoveními vyhlášky jsou nepřípadné,“ brání se znalec, který je zároveň odborným asistentem na Polytechnické univerzitě v Jihlavě. Připomíná také svou neutralitu. "Jsem v této věci zcela nezaujatý, neznám ani pana Opekara, ani nikoho z příslušného útvaru E.ONu," dodal Mulač.

Spor tak podle všeho bude muset rozhodnout soud. Společnost E.ON sice redakci Aktuálně.cz ujistila, že se chce s vlastníkem půdy dohodnout, pouhý den poté ale Opekarovi napsala, že s dohodami končí a věcné břemeno na jeho pozemku vyvlastní. Zákon jí to umožňuje – v případě, že je na stavbě veřejný zájem a dohoda s vlastníkem není možná.

"Pokud k tomu dojde, jsem odhodlaný hnát to k soudu. Respektuji, že je zde určitý veřejný zájem, ale není možné, aby mě soukromá společnost, která má tento zájem realizovat, okradla za bílého dne,“ dodává Opekar.

Nejde přitom o ojedinělý případ – E.ON údajně nabízí částky v řádu tisíců korun i dalším majitelům pozemků v okolí. Sám E.ON tyto konkrétní sumy zveřejnit nechce. Podle Opekara ale řada lidí, včetně jeho otce, dohodu se čtyřcifernou částkou raději podepsala.

"Bez právníka do takového sporu jít nelze. Proto si řada mých sousedů řekla: je to sice krádež, ale podepíšeme,“ dodává Opekar, který už kvůli sporu s E.ONem utratil za právníky kolem pětadvaceti tisíc korun.

Obec se vzepřela, přijde o peníze

Požadavkům E.ONu se vzepřela i maličká obec Věžovatá Pláně nedaleko Kaplice. Také nad jejími pozemky mají vést dráty vysokého napětí a rovněž tam E.ON po neúspěšných dohodách hrozí vyvlastněním.

Zastupitelé totiž odmítli hned dvě nabídky na odškodnění za zřízení věcného břemene. Nelíbila se jim nejen původní cena ve výši několika desítek tisíc korun. Po prvním nesouhlasu zastupitelstva E.ON sice bez řečí nabídku zdvojnásobil, ani tehdy ale nepochodil.

"Řízení o vyvlastnění právě teď běží. Zákon jim umožní obejít se bez našeho podpisu," říká starosta obce Josef Mach. A přiznává, že obec podle všeho nakonec prodělá a dostane méně, než původně mohla. "Oni to vyčíslí podle nějakých tabulek a rovnou nám řekli, že to bude určitě méně, než nám nabízeli podruhé," dodal starosta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy