Praha - Pražský primátor Pavel Bém už zná předběžné výsledky auditu, který si nechal zadat koncem listopadu kvůli předraženému projektu Opencard.
Měl prověřit zejména použitou technologii, zkoumal ale i způsob zadávání zakázek.
Dílčí výsledky se shodují už s prvním auditem, který mimo jiné odhalil, že Praha za Opencard dosud zaplatila téměř 900 milionů, karta ale dosud nevydělala ani korunu.
V dokumentu společnosti e-Fractal, který má Aktuálně.cz k dispozici, je za hlavní riziko projektu označen fakt, že je pražský magistrát až příliš závislý na jednom exkluzivním dodavateli, firmě Haguess.
Co se dozvěděl primátor? Čtěte audit.
Finále bude v lednu
Primátor Bém si nechal zadat druhý audit hlavně proto, že se proti výsledku toho prvního ohradili všichni, kteří na projektu Opencard spolupracovali.
Druhá prověrka nicméně na nedostatky popisované v prvním dokumentu poukázala také. Materiál má zatím jen povahu manažerského shrnutí, celkový audit má být hotov 10. ledna.
Toto jsou rizika
Kontroloři e-Fractalu konstatovali, že použitá technologie je správná. Poukázali nicméně na největší rizika projektu. Magistrátu vyčetli, že je až příliš závislý na firmě Haguess a že dělení zakázek na menší části je problém.
Varoval také před tím, že samotnou kartu Opencard její uživatelé prostě nepřijmou. Přitom na vysokém počtu uživatelů je projekt založen, jinak nevydělá.
Zadávání zakázek? Problém
"Bémova" prověrka si všímá také problému, na který upozornil už první audit. Zakázky malého rozsahu na konzultační služby, na služby řízení projektu a na právní služby, byly zadávány tak, aby se město vyhlo výběrovým řízením.
Průvodce kauzou Opencard
Elektronická jízdenka na pražskou MHD Opencard je rozdávána zdarma, audit koncem listopadu ukázal, že ve skutečnosti přišla Pražany velmi draho. Projekt je ve ztrátě asi 900 miliónů korun. Výsledky potvrdil i další kontrolní audit.
- Bém se diví ztrátám za Opencard, experti je předvídali
- Předražená Opencard? Jen na právníky šlo čtvrt miliardy
Ačkoli má karta v názvu slovo open - otevřený, informace o tom, kdo na projektu vydělal jsou tajné. Podle zjištění Aktuálně.cz mají firmy zainteresované v projektu utajené majitele.
- Kdo vydělává miliony na Opencard? Utajený majitel
- Tajný majitel vydělává na Opencard. To vadí, uznal Bém
Kromě bojů o stamiliony se na pozad kauzy opencard odehrává i skrytý boj v pražské ODS, boj o křeslo primátora.
- Opencard prodělala stamiliony, Bém z toho viní Blažka
- Bémovi se rozpadá koalice. ODS chce Praze vládnout sama
Drahou elektronickou jízdenku se nyní hlavní město snaží ospravedlnit. Možná kvůli tomu investuje další miliardu do turniketů v metru.
Rozdělily se proto na menší zakázky, mnohdy je získaly firmy s nejasným majitelem, na což deník Aktuálně.cz upozornil.
"V průběhu zkoumání projektu byly nalezeny nedostatky v oblasti plánování a koordinace takto zadávaných služeb, zejména v počátcích realizace projektu," konstatují kontroloři. Uvádějí nicméně, že ještě budou muset tuto oblast důkladněni prověřit.
Magistrát taky sklidil kritiku za to, že najímal externí poradce, kteří měli projekt řídit. "Tato strategie snížila možnou kontrolu projektu ze strany magistrátu," píše se v dokumentu.
Opencard potřebuje banku
Technologický audit popisuje, jak systém karet funguje. Kontroloři doporučili najít si pro Opencard vhodného strategického partnera, nejlépe banku. Jedině tak může podle nich karta fungovat i jako elektronická peněženka pro drobné platby.
"Pro potřeby elektronické peněženky je nutné spustit zúčtovací centrum v plném režimu.Teď je pouze v částečném," upozorňují kontroloři. Bez toho podle nich nebude možné s kartou i platit.
Absenci takového partnera označila společnost e-Fractal za riziko.
Pozor na krizový scénář
A koněčně se audit zabývá částečně i situací, kdy by došlo k "výpadku" celého systému Opencard.
"V tuto chvíli existují krizové scénáře pro případ výpadku, ale nebyly zatím detailně prozkoumány. Na tuto oblast bude zaměřena význámná část zkoumání pro potřeby výsledného dokumentu," stojí ve zprávě manažerů.
V rukách policie
Kauzu pražské Opencard už řeší i policie. Je to díky tomu, že poslankyně pražského zastupitelstva Jana Ryšlinková podala kvůli projektu trestní oznámení na neznámého pachatele.
Ta dnes podle ČTK řekla, že oznámení zní na sedm trestných činů. Mimo jiné tu jde o podezření na zneužívání a porušování pravomocí veřejného činitele, porušování závazných pravidel hospodářského styku nebo zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.
"Z těch informací, které mám k dispozici, je důvodné podezření, že jde o organizovaný zločin, vysoce sofistikovanou organizovanou skupinu osob pracujících jak pro Prahu, tak pro dopravní podnik, firmu Haguess a další firmy, které se projektu účastní," řekla Ryšlingová, která vychází z prvního forenzního auditu, který byl k Opencard vypracován a na který dnešní Bémův audit reaguej.