Opencard prodělala stamiliony, Bém z toho viní Blažka

Projekt stál Prahu 888 milionů. Příjmy? Nula

Praha - Náklady na pražskou kartu Opencard neodpovídají současnému stavu projektu, přiznalo dnes vedení hlavního města.

Na tiskové konferenci to oznámil náměstek primátora Rudolf Blažek a zástupci firem, které provedly prověrku projektu.

Podle vyjádření auditorů byl odhad příjmů už od počátku nerealistický, subjekty zainteresované v projektu ho značně přecenily. 

Neúspěch ambiciózního projektu, který mimo jiné slouží Pražanům jako nový typ předplatného pro MHD, už vyvolává novou vlnu napětí v nejvyšších patrech pražské politiky.

Nezávislý audit totiž ukázal, že karty přišly na asi 888 milionů korun, příjmy z nich jsou ale nulové, ačkoli původní plány počítaly s tím, že začnou generovat zisk už v roce 2008.

Město podle auditorů například zaplatilo dodavateli za služby, které nakonec nedostalo. Nezprovoznil například Zázemí elektronické peněženky nebo Zúčtovací centrum.

Označování viníků

A ještě minimálně několik měsíců vydělávat nebudou. Kdo za to může?

Primátor Pavel Bém má jasno. Politickou odpovědnost za fiasko projektu podle něj nese jeho první náměstek Rudolf Blažek - mimo jiné jeho rival z nedávné volby předsedy pražské ODS, kterou pro sebe získal současný primátor.

"Věcnou odpovědnost pak nese Václav Kraus z odboru informatiky," napsal Aktuálně.cz Bém. A chce celý projekt prověřit ještě jednou.

"Určitě nějakou odpovědnost vyvodím. Na okraj snad řeknu, že jsem zadal řediteli magistrátu Martinu Trnkovi zpracování ještě jednoho nezávislého forenzního auditu. Počkám si na výsledek a srovnám ho se současnými nálezy. Pak se rozhodnu," dodal primátor.

Blažek tak konkrétní v hledání viníků nebyl. Odpovědnost podle něj nese vedení města, magistrátní odbor informatiky, Dopravní podnik hlavního města Prahy i dodavatelé.

Odbor informatiky pak auditoři dokonce označili za nekompetentní. K odhalení a řešení problémů spjatých s projektem měli zainteresovaní lidé a subjekty prý přistoupit mnohem dříve.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy