Opencard prodělala stamiliony, Bém z toho viní Blažka

Kateřina Eliášová, Michal Pavec
24. 11. 2009 15:40
Projekt stál Prahu 888 milionů. Příjmy? Nula

Praha - Náklady na pražskou kartu Opencard neodpovídají současnému stavu projektu, přiznalo dnes vedení hlavního města.

Na tiskové konferenci to oznámil náměstek primátora Rudolf Blažek a zástupci firem, které provedly prověrku projektu.

Podle vyjádření auditorů byl odhad příjmů už od počátku nerealistický, subjekty zainteresované v projektu ho značně přecenily. 

Neúspěch ambiciózního projektu, který mimo jiné slouží Pražanům jako nový typ předplatného pro MHD, už vyvolává novou vlnu napětí v nejvyšších patrech pražské politiky.

Nezávislý audit totiž ukázal, že karty přišly na asi 888 milionů korun, příjmy z nich jsou ale nulové, ačkoli původní plány počítaly s tím, že začnou generovat zisk už v roce 2008.

Město podle auditorů například zaplatilo dodavateli za služby, které nakonec nedostalo. Nezprovoznil například Zázemí elektronické peněženky nebo Zúčtovací centrum.

Označování viníků

A ještě minimálně několik měsíců vydělávat nebudou. Kdo za to může?

Primátor Pavel Bém má jasno. Politickou odpovědnost za fiasko projektu podle něj nese jeho první náměstek Rudolf Blažek - mimo jiné jeho rival z nedávné volby předsedy pražské ODS, kterou pro sebe získal současný primátor.

"Věcnou odpovědnost pak nese Václav Kraus z odboru informatiky," napsal Aktuálně.cz Bém. A chce celý projekt prověřit ještě jednou.

"Určitě nějakou odpovědnost vyvodím. Na okraj snad řeknu, že jsem zadal řediteli magistrátu Martinu Trnkovi zpracování ještě jednoho nezávislého forenzního auditu. Počkám si na výsledek a srovnám ho se současnými nálezy. Pak se rozhodnu," dodal primátor.

Blažek tak konkrétní v hledání viníků nebyl. Odpovědnost podle něj nese vedení města, magistrátní odbor informatiky, Dopravní podnik hlavního města Prahy i dodavatelé.

Odbor informatiky pak auditoři dokonce označili za nekompetentní. K odhalení a řešení problémů spjatých s projektem měli zainteresovaní lidé a subjekty prý přistoupit mnohem dříve.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy