Opencard prodělala stamiliony, Bém z toho viní Blažka

Kateřina Eliášová, Michal Pavec
24. 11. 2009 15:40
Projekt stál Prahu 888 milionů. Příjmy? Nula

Praha - Náklady na pražskou kartu Opencard neodpovídají současnému stavu projektu, přiznalo dnes vedení hlavního města.

Na tiskové konferenci to oznámil náměstek primátora Rudolf Blažek a zástupci firem, které provedly prověrku projektu.

Podle vyjádření auditorů byl odhad příjmů už od počátku nerealistický, subjekty zainteresované v projektu ho značně přecenily. 

Neúspěch ambiciózního projektu, který mimo jiné slouží Pražanům jako nový typ předplatného pro MHD, už vyvolává novou vlnu napětí v nejvyšších patrech pražské politiky.

Nezávislý audit totiž ukázal, že karty přišly na asi 888 milionů korun, příjmy z nich jsou ale nulové, ačkoli původní plány počítaly s tím, že začnou generovat zisk už v roce 2008.

Město podle auditorů například zaplatilo dodavateli za služby, které nakonec nedostalo. Nezprovoznil například Zázemí elektronické peněženky nebo Zúčtovací centrum.

Označování viníků

A ještě minimálně několik měsíců vydělávat nebudou. Kdo za to může?

Primátor Pavel Bém má jasno. Politickou odpovědnost za fiasko projektu podle něj nese jeho první náměstek Rudolf Blažek - mimo jiné jeho rival z nedávné volby předsedy pražské ODS, kterou pro sebe získal současný primátor.

"Věcnou odpovědnost pak nese Václav Kraus z odboru informatiky," napsal Aktuálně.cz Bém. A chce celý projekt prověřit ještě jednou.

"Určitě nějakou odpovědnost vyvodím. Na okraj snad řeknu, že jsem zadal řediteli magistrátu Martinu Trnkovi zpracování ještě jednoho nezávislého forenzního auditu. Počkám si na výsledek a srovnám ho se současnými nálezy. Pak se rozhodnu," dodal primátor.

Blažek tak konkrétní v hledání viníků nebyl. Odpovědnost podle něj nese vedení města, magistrátní odbor informatiky, Dopravní podnik hlavního města Prahy i dodavatelé.

Odbor informatiky pak auditoři dokonce označili za nekompetentní. K odhalení a řešení problémů spjatých s projektem měli zainteresovaní lidé a subjekty prý přistoupit mnohem dříve.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy