Bém zpochybnil informace o prodělečnosti karty Opencard

Domácí Domácí
29. 11. 2009 16:15
Výsledky auditů na projekt budou před Vánoci
Pavel Bém
Pavel Bém | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský primátor Pavel Bém zpochybnil v Otázkách Václava Moravce v České televizi dosavadní informace o velké prodělečnosti projektu pražské karty Opencard. Zdůraznil, že projekt bude pokračovat.

Oficiální výsledky dvou auditů na tento projekt, z nichž jeden si nechal udělat sám magistrát, budou podle Béma zveřejněny mezi 17. prosincem a Vánoci.

"Samozřejmě ale zveřejníme výsledku auditu až v okamžiku, kdy se s ním seznámíme a projednají je orgány města," řekl Bém.

Prohllásil také, že informace, které o auditu unikají do médií, se rozcházejí s realitou. Srovnávání s levnější plzeňskou kartou jsou podle Béma lichá, protože jde o diametrálně odlišný projekt.

"V roce 2011, 12, 13 budou nabíhat nové funkcionality, které musí nastoupit na nějaký softwarový a hardwarový základ této karty, který tam dnes je. Proto karta měla náklady vyšší než plzeňská," vysvětloval fianční náročnost projektu.

Opencard funguje jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Pražané také mohou tímto průkazem platit parkovné. Další funkce ale město dosud nezprovoznilo.

Foto: opencard.cz

O výsledcích prověrky projektu infomovaly minulý týden zástupci firem, které ji dělaly, a také Bémův rival z nedávné volby předsedy pražské ODS a také jeho náměstek Rudolf Blažek z ODS.

Podle auditorů byl odhad příjmů už od počátku nerealistický:  subjekty zainteresované v projektu ho značně přecenily.

Nezávislý audit podle nich ukázal, že karty přišly na asi 888 milionů korun, příjmy z nich jsou ale nulové, ačkoli původní plány počítaly s tím, že začnou generovat zisk už v roce 2008.

Město podle auditorů například zaplatilo dodavateli za služby, které nakonec nedostalo. Ten nezprovoznil například Zázemí elektronické peněženky nebo Zúčtovací centrum.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy