Bém zpochybnil informace o prodělečnosti karty Opencard

Domácí Domácí
29. 11. 2009 16:15
Výsledky auditů na projekt budou před Vánoci
Pavel Bém
Pavel Bém | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský primátor Pavel Bém zpochybnil v Otázkách Václava Moravce v České televizi dosavadní informace o velké prodělečnosti projektu pražské karty Opencard. Zdůraznil, že projekt bude pokračovat.

Oficiální výsledky dvou auditů na tento projekt, z nichž jeden si nechal udělat sám magistrát, budou podle Béma zveřejněny mezi 17. prosincem a Vánoci.

"Samozřejmě ale zveřejníme výsledku auditu až v okamžiku, kdy se s ním seznámíme a projednají je orgány města," řekl Bém.

Prohllásil také, že informace, které o auditu unikají do médií, se rozcházejí s realitou. Srovnávání s levnější plzeňskou kartou jsou podle Béma lichá, protože jde o diametrálně odlišný projekt.

"V roce 2011, 12, 13 budou nabíhat nové funkcionality, které musí nastoupit na nějaký softwarový a hardwarový základ této karty, který tam dnes je. Proto karta měla náklady vyšší než plzeňská," vysvětloval fianční náročnost projektu.

Opencard funguje jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Pražané také mohou tímto průkazem platit parkovné. Další funkce ale město dosud nezprovoznilo.

Foto: opencard.cz

O výsledcích prověrky projektu infomovaly minulý týden zástupci firem, které ji dělaly, a také Bémův rival z nedávné volby předsedy pražské ODS a také jeho náměstek Rudolf Blažek z ODS.

Podle auditorů byl odhad příjmů už od počátku nerealistický:  subjekty zainteresované v projektu ho značně přecenily.

Nezávislý audit podle nich ukázal, že karty přišly na asi 888 milionů korun, příjmy z nich jsou ale nulové, ačkoli původní plány počítaly s tím, že začnou generovat zisk už v roce 2008.

Město podle auditorů například zaplatilo dodavateli za služby, které nakonec nedostalo. Ten nezprovoznil například Zázemí elektronické peněženky nebo Zúčtovací centrum.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy