Bém zpochybnil informace o prodělečnosti karty Opencard

Domácí Domácí
29. 11. 2009 16:15
Výsledky auditů na projekt budou před Vánoci
Pavel Bém
Pavel Bém | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský primátor Pavel Bém zpochybnil v Otázkách Václava Moravce v České televizi dosavadní informace o velké prodělečnosti projektu pražské karty Opencard. Zdůraznil, že projekt bude pokračovat.

Oficiální výsledky dvou auditů na tento projekt, z nichž jeden si nechal udělat sám magistrát, budou podle Béma zveřejněny mezi 17. prosincem a Vánoci.

"Samozřejmě ale zveřejníme výsledku auditu až v okamžiku, kdy se s ním seznámíme a projednají je orgány města," řekl Bém.

Prohllásil také, že informace, které o auditu unikají do médií, se rozcházejí s realitou. Srovnávání s levnější plzeňskou kartou jsou podle Béma lichá, protože jde o diametrálně odlišný projekt.

"V roce 2011, 12, 13 budou nabíhat nové funkcionality, které musí nastoupit na nějaký softwarový a hardwarový základ této karty, který tam dnes je. Proto karta měla náklady vyšší než plzeňská," vysvětloval fianční náročnost projektu.

Opencard funguje jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Pražané také mohou tímto průkazem platit parkovné. Další funkce ale město dosud nezprovoznilo.

Foto: opencard.cz

O výsledcích prověrky projektu infomovaly minulý týden zástupci firem, které ji dělaly, a také Bémův rival z nedávné volby předsedy pražské ODS a také jeho náměstek Rudolf Blažek z ODS.

Podle auditorů byl odhad příjmů už od počátku nerealistický:  subjekty zainteresované v projektu ho značně přecenily.

Nezávislý audit podle nich ukázal, že karty přišly na asi 888 milionů korun, příjmy z nich jsou ale nulové, ačkoli původní plány počítaly s tím, že začnou generovat zisk už v roce 2008.

Město podle auditorů například zaplatilo dodavateli za služby, které nakonec nedostalo. Ten nezprovoznil například Zázemí elektronické peněženky nebo Zúčtovací centrum.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy