Bémův kontrolor má blízko k Janouškovi. Téměř ob dveře

Kateřina Eliášová
17. 12. 2009 18:30
Auditorská firma sídlí na stejné adrese jako firma, co Opencard propagovala

Praha - Jedním z klíčových závěrů kontrolního auditu projektu Opencard bylo zjištění, že zakázky na jeho propagaci si rozebraly firmy, které pojí vždy stejná jména.

Média posléze chobotnici začala rozpétat a došla ke jménům přátel primátora Pavla Béma Romana Janouška a Michala Voráčka, který s Janouškem podnikal.

Aktuálně.cz teď zjistilo, že firma, která pro Béma nově Opencard prověřuje, sídlí na stejné adrese, jako jedna z prověřovaných společností, kterou ovládá právě Voráček.

Další tajné akcie

Deník Aktuálně.cz jako první upozornil na fakt, že zakázku na projekt Opencard získala firma s utajeným majitelem.

Další z řady firem s nejasným majitelem je Grand Princ. Ta v rámci projektu Opencard získala zakázku na 11 a půl milionů korun.

I u této firmy je vlastník schovaný za anonymní akcie. Majitelem je ale podle kuloárových informací podnikatel Michal Voráček. Na stejné adrese, jako Voráčkova firma, přitom sídlí i společnost e-Fractal, která pro Béma vypracovává další kontrolní audit.

Ten má prověřit mimo jiné technologickou stránku projektu, zaměřit se na rozsah zadaných prací a jejich cenové posouzení, případná bezpečnostní rizika či doporučení pro další rozvoj Opencard.

Majitel e-Fractal: Stejné dveře nic neznamenají

Vlastník společnosti e-Fractal Jiří Berger na otázku, zda je jeho firma jakkoli propojena s Grand Princ, nejprve neodpověděl.

"Já vám na toto neodpovím, ale řeknu vám, jak to je. My jsme smlouvu na prostory, kde sídlíme, podepsali k 1. 11. 2006. Grand Princ se nastěhoval poté," řekl Aktuálně.cz Berger. Na opětovnou otázku, zda je na Grand Princ jeho firma napojena, poté odpověděl, že není.

"O Grand Princ jsme se dozvěděli, až se sem firma nastěhovala. Nemám s ní nic společného," tvrdí Berger.

Magistrát vylučuje, že by e-Fractal byl vybrán účelově. "Je to naprosto čirá náhoda," reagoval na shodu adres ředitel pražského magistrátu Martin Trnka.

Prověřte sami sebe

Zakázka na druhý audit v sobě skrývá další podezřelou skutečnost. Magistrát oslovil celkem pět firem, prověrku zhotovuje právě e-Fractal.

Mezi jednou z oslovených firem se ovšem objevila i firma PADCOM.

Ta přitom získala zakázku v rámci projektu Opencard. Za konzultace inkasovala od města 4 a půl milionu korun. Pokud by ovšem zakázku získala, dostala by se tak do střetu zájmů protože by musel kontrolovat sama sebe.

"Použili jsme elektronické tržiště, kde jsme vyhlásili poptávku. Zadavatel nemůže zasahovat do řízení," vysvětlil Trnka. Podle zjištění Aktuálně.cz ale některé firmy oslovil přímo magistrát. Zda se jednalo přímo o firmu PADCOM zatím jeho úředníci nedokázali říct.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě. Měli štěstí, že tam prezident nebyl

Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku před policií nedopatřením ocitli na pozemku luxusního letoviska Mar-a-Lago, které patří prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump v době incidentu v klubu nebyl, informoval server BBC.

Podle policejního mluvčího parkovali tři patnáctiletí chlapci asi tři kilometry od letoviska. Když se k nim přiblížili policisté, kteří je chtěli zkontrolovat, chlapci ujeli. Následně však spatřili další policejní auto, které kontrolovalo jiné vozidlo, a mylně se domnívali, že policie již zřídila policejní zátaras, aby je zadržela. Vystoupili proto z auta a přeskočili blízkou zeď, za níž se ovšem nacházelo Trumpovo letovisko. Na jeho území pak zahodili nabitou pušku AK47 s náhradním zásobníkem. Policie je zadržela, když se snažili schovat.

"Vůbec netušili, kde jsou," řekl policejní mluvčí. Poznamenal, že chlapci měli štěstí, že na pozemku zrovna nebyl přítomen Trump či členové jeho rodiny, protože by je jinak zřejmě zastřelili příslušníci ochranky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy