Bémův kontrolor má blízko k Janouškovi. Téměř ob dveře

Kateřina Eliášová
17. 12. 2009 18:30
Auditorská firma sídlí na stejné adrese jako firma, co Opencard propagovala

Praha - Jedním z klíčových závěrů kontrolního auditu projektu Opencard bylo zjištění, že zakázky na jeho propagaci si rozebraly firmy, které pojí vždy stejná jména.

Média posléze chobotnici začala rozpétat a došla ke jménům přátel primátora Pavla Béma Romana Janouška a Michala Voráčka, který s Janouškem podnikal.

Aktuálně.cz teď zjistilo, že firma, která pro Béma nově Opencard prověřuje, sídlí na stejné adrese, jako jedna z prověřovaných společností, kterou ovládá právě Voráček.

Další tajné akcie

Deník Aktuálně.cz jako první upozornil na fakt, že zakázku na projekt Opencard získala firma s utajeným majitelem.

Další z řady firem s nejasným majitelem je Grand Princ. Ta v rámci projektu Opencard získala zakázku na 11 a půl milionů korun.

I u této firmy je vlastník schovaný za anonymní akcie. Majitelem je ale podle kuloárových informací podnikatel Michal Voráček. Na stejné adrese, jako Voráčkova firma, přitom sídlí i společnost e-Fractal, která pro Béma vypracovává další kontrolní audit.

Ten má prověřit mimo jiné technologickou stránku projektu, zaměřit se na rozsah zadaných prací a jejich cenové posouzení, případná bezpečnostní rizika či doporučení pro další rozvoj Opencard.

Majitel e-Fractal: Stejné dveře nic neznamenají

Vlastník společnosti e-Fractal Jiří Berger na otázku, zda je jeho firma jakkoli propojena s Grand Princ, nejprve neodpověděl.

"Já vám na toto neodpovím, ale řeknu vám, jak to je. My jsme smlouvu na prostory, kde sídlíme, podepsali k 1. 11. 2006. Grand Princ se nastěhoval poté," řekl Aktuálně.cz Berger. Na opětovnou otázku, zda je na Grand Princ jeho firma napojena, poté odpověděl, že není.

"O Grand Princ jsme se dozvěděli, až se sem firma nastěhovala. Nemám s ní nic společného," tvrdí Berger.

Magistrát vylučuje, že by e-Fractal byl vybrán účelově. "Je to naprosto čirá náhoda," reagoval na shodu adres ředitel pražského magistrátu Martin Trnka.

Prověřte sami sebe

Zakázka na druhý audit v sobě skrývá další podezřelou skutečnost. Magistrát oslovil celkem pět firem, prověrku zhotovuje právě e-Fractal.

Mezi jednou z oslovených firem se ovšem objevila i firma PADCOM.

Ta přitom získala zakázku v rámci projektu Opencard. Za konzultace inkasovala od města 4 a půl milionu korun. Pokud by ovšem zakázku získala, dostala by se tak do střetu zájmů protože by musel kontrolovat sama sebe.

"Použili jsme elektronické tržiště, kde jsme vyhlásili poptávku. Zadavatel nemůže zasahovat do řízení," vysvětlil Trnka. Podle zjištění Aktuálně.cz ale některé firmy oslovil přímo magistrát. Zda se jednalo přímo o firmu PADCOM zatím jeho úředníci nedokázali říct.

 

Právě se děje

Další zprávy