Na Opencard vydělává 8 firem se skrytým majitelem

Eliška Bártová Eliška Bártová
18. 12. 2009 12:27
Neprůhledné firmy si přišly na desítky milionů korun

Praha - Zadávat veřejné zakázky neprůhledným firmám se skrytými majiteli - podle primátora Pavla Béma "neobhajitelné" počínání.

Jenže jak zjistil online deník Aktuálně.cz, právě pražský magistrát a jeho dopravní podnik přidělily zakázky v řádu desítek milionů korun hned osmi firmám, které díky anonymním akciím tají svého vlastníka.

"Nevýhodou tohoto institutu je jednoznačně to, že anonymizované akciové struktury umožňují praní špinavých peněz," vysvětlil před časem úskalí takovéto formy vlastnictví brněnský advokát Lumír Schejbal.

Firmy s anonymními majiteli získaly zakázky v rámci jediného projektu čipových karet Opencard.

Některé zakázky byly podle zprávy auditorů navíc přiděleny v rozporu se zákonem, bez řádného výběrového řízení, účelově byly děleny, nebo dokonce vůbec nesouvisely s projektem Opencard.

"V obecné rovině považuji za neobhajitelné, aby veřejné zakázky byly uzavírány v kontraktech s anonymními vlastníky," uvedl tento týden primátor Pavel Bém.

Na nová zjištění Aktuálně.cz reagoval primátor takto: "Obecně platí, že chcem znát majetkovou strukturu našich dodavatelů. Budeme o to také usilovat."

Zakázka pro prince

Mezi firmami, které skryly své skutečné vlastníky za akcie na majitele a přitom získaly zakázky na projekt financovaný z veřejných peněz, je i společnost, která má blízko k Bémovu příteli Romanu Janouškovi.

Na dotaz, zda primátor věděl o výběru této firmy, Bém odmítl odpovědět. "To, kdo má ke komu blízko, považuji za mýty," uvedl. "Stejně tak bych mohl říci bez možnosti to dokázat, že mají tyto firmy blízko např. k vám, a proto se tím vůbec nebudu zabývat."

Primátor Pavel Bém se zdraví s podnikatelem Romanem Janouškem na Prezident´s Golf Cupu v srpnu 2009
Primátor Pavel Bém se zdraví s podnikatelem Romanem Janouškem na Prezident´s Golf Cupu v srpnu 2009 | Foto: golf.cz

Firma Grand Princ byla až do roku 2008 ovládaná skrze E-centrum, v níž figuruje Michal Voráček. Toho pojily s Janouškem obchodní vztahy.

Grand Princ s Chrisi Praga - v jejímž čele zasedal Janoušek s manželkou, vlastnili firmu Tardus, která vydává Listy hlavního města Praha.

V současné době však skutečného vlastníka firmy Grand Princ, která vydává bezplatné tiskoviny - a například získala významnou zakázku za 130 milionů od Českých drah - zjistit nelze.

V březnu 2008, tedy čtyři měsíce před uzavřením smlouvy na 11,5 milionů korun k projektu Opencard, totiž převedla akcie na majitele.

Vlastníkem je tedy ten, kdo v dané chvíli akcie drží v rukou, přitom nemusí být jeho jméno nikde evidováno.

Nelze proto vyloučit, že firmu prakticky vlastní někdo z vedení magistrátu.

Nesouvisející práce

Stejně tak není dohledatelný vlastník další z firem - Ju-turn, která z projektu Opencard vytěžila 29,5 milionů korun.

S největší pravděpodobností má tato společnost blízko ke zmiňované Grand Princ. Kromě toho, že sídlí na stejné adrese, obě firmy pojí stejné jméno členky dozorčí rady Michaely Kumstové.

Získali zakázku a kryjí majitele

Tyto firmy získaly zakázky v projektu Opencard, přitom mají utajené majitele:

  • Haguess
  • Ju-turn
  • XT-Card
  • Grand Princ
  • Winsite
  • Impact PR
  • Allshare Finance
  • Atbon

V rámci projektu Opencard získal Ju-turn celkem čtyři zakázky na reklamu. Z toho dvě podle auditorů přitom nesouvisely s projektem, ačkoliv byly z rozpočtu na něj vyplaceny.

Předražené zakázky

Dalšími firmami, které skrývají své majitele za anonymní akcie, a přesto získaly v rámci projektu Opencard peníze z veřejného rozpočtu, je společnost XT-Card.

Podle PR agentury, která firmu zastupuje, byli na poslední valné hromadě držitely akcií tři firmy: ČD-Telematika, Cardsoft a Oltis Group - ovšem tyto společnosti také skrývají majitele za akcie.

Firma XT-Card měla pro projekt pražských karet zajistit hardware. Celkem za zakázky inkasovala 23,2 milionů korun.

Jak ale vyplývá z auditu, hardware od této firmy, byl předražený celkem o 1,8 milionů korun. Auditoři například poukázali na to, že jedna revizorská čtečka karet poskytnutá firmou XT-Card byla předražena o 9.192 korun.

Celkem tak u 60 čteček došlo k rozdílu více než půl milionu korun.

U čtyř zakázek pro tuto firmu podle auditorské zprávy není žádná evidence o tom, že by dopravní podnik při tomto zadávacím řízení oslovil více firem.

Propojení firem

Skryté majitele má také firma Allshare Finance, která zpracovala variantní propočty pro sestavení byznys plánu pro celý projekt.

Stejně neprůhlednou strukturu má i firma Impact PR, která prováděla marketingovou studii. V obou firmách zároveň zasedá v dozorčí radě Michal Chrůma.

Tento člověk se přitom prokázal také jako držitel anonymních akcií firmy Haguess na letošní valné hromadě.

Právě firma Haguess, na jejíž netransparentní vlastnickou strukturu již Aktuálně.cz upozornilo, získala v rámci projektu nejvíce zakázek za nejvyšší cenu - více než 200 milionů korun.

Bez soutěže

Projekt Opencard má přijít daňové poplatníky na více než 880 milionů
Projekt Opencard má přijít daňové poplatníky na více než 880 milionů | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Podle auditorů není neprůhledné jen vlastnictví firmy, ale také smlouvy, které s firmou město uzavřelo.

"Netransparentnost smluvních vztahů s firmou Haguess spočívá zejména v tom, že naprostá většina kontraktů byla uzavřena bez veřejné soutěže, která by prokázala ekonomickou výhodnost nabídnuté ceny," uvádí auditoři ve své zpráva z kontroly. "... faktickým důsledkem je, že náklady projektu dále bezdůvodně rostou a významně prodražují projekt Opencard."

Podle auditorů firma navíc za zakázky vyžaduje nepřiměřené ceny.

Vedení magistrátu zadalo k posouzení projektu další audit - ten by měl být hotov před Vánoci. Prozatím se radnice snaží vyjednat s firmou Haguess pro město příznivější podmínky.

 

Právě se děje

Další zprávy