Kdo vydělává miliony na Opencard? Utajený majitel

Eliška Bártová Eliška Bártová
8. 12. 2009 16:40
Vlastník firmy Haguess je skryt za akciemi na majitele

Praha - Kdo vlastní firmu Haguess, která získala od pražského magistrátu luxusní zakázku na spravování projektu Opencard a má podle auditu inkasovat stovky milionů?

Veřejnost nemá možnost se to dozvědět. Vlastník firmy se totiž schoval za anonymní akcie - na majitele.

Jméno jejich vlastníka nemusí být uvedeno v obchodním rejstříku. Kromě toho jsou takovéto akcie převeditelné z minuty na minutu. Majitelem firmy je tedy ten, kdo zrovna cenné papíry momentálně drží. Aniž by byl kdekoli evidován.

Magistrát tak svěřil lukrativní zakázku v řádu stovek milionů korun neprůhledné firmě. A veřejnost nemá možnost zjistit, komu horentní sumy za projekt připadnou.

A tedy ani to, zda nejdou do kapes někomu z lidí blízkých pražské radnici.

Kdopak je tady majitel?

Podle vyjádření PR agentury zastupující firmu Haguess je majitelem firmy Jaroslav Turek.

Infobox

Pojmy

  • Akcie na jméno - Na akcii, přímo na papíře u listinné podoby nebo v evidenci SCP, je uvedeno jméno akcionáře.
  • Akcie na majitele - V listinné podobě jde o kus papíru, na kterém je jen název společnosti a nominální hodnota. Ten, kdo tento kus papíru má u sebe, je akcionářem. Převádět se může bez vědomí společnosti. V zaknihované podobě jsou dnes v evidenci SCP na majetkových účtech.

Ten i s manželkou zasedá ve vedení společnosti Haguess, také stojí ve vedení firmy Allshare, která získala v projektu Opencard další zakázku.

"Majitelem společnosti je pan Turek," uvedla Dina Sviteková ze zastupující agentury. Jak lze - vzhledem k formě anonymních akcií ale doložit, že je skutečně vlastníkem, Sviteková nekonkretizovala.

Dokud totiž budou akcie vedeny v této formě, může být majitelem prakticky kdokoliv, komu je pan Turek předá - pokud tak již neučinil.

Turek byl přitom jako majitel společnosti transparentně veden v obchodním rejstříku až do rok 2006. Tehdy však firma Haguess získala od magistrátu zmiňovanou zakázku a tehdy také Turek coby vlastník mizí z databáze a akcie začínají být vedeny anonymně - na majitele.

"Chce mít akcie na majitele, aby jej mohl někdo zastupovat na valných hromadách," tlumočila Turkovy důvody Sviteková. Hovor přímo s panem Turkem však odmítla spojit.

Závislost na Haguess

Fakta jsou známá - podle auditu, který byl na projekt Opencard zpracován, získala firma Haguess od pražského magistrátu v roce 2006 výhodnou smlouvu.

Foto: opencard.cz

Jak uvedla Mf Dnes, má tato firma od pražské radnice za správu projektu inkasovat 418 milionů korun. Auditoři zároveň poukázali na velkou provázanost radnice s firmou.

"Odbor informatiky vytvořil předpoklady pro další chod projektu, způsobující nepřiměřenou, nežádoucí a lze se bohužel důvodně domnívat i účelově zakotvenou závislost města na firmě Haguess," citovala auditory Česká televize.

Kdo je ale vlastníkem dané firmy a komu tedy připadnou peníze z této zakázky, díky anonymním akciím zřejmé není.

Firmy kolem Opencard

Jisté je pouze to, že ještě do května tohoto roku měla firma základní kapitál pouze dva miliony korun. Teprve letos jej navýšila o 10 milionů.

V té době byl veden jako držitel akcií advokát Michal Chrůma. Tedy - vyplývá to alespoň z dochovaného notářského záznamu.

Zda byl Chrůma skutečně jejich majitelem či pouze někoho zastupoval a komu v současné době akcie patří, zřejmé není. Podle Svitekové z PR agentury firmy Haguess předl pan Turek akcie pan Chrůmovi kvůli tomu, aby jej mohl na zasedání zastoupit.

Osoba pana Chrůmy je však sama o sobě zajímavá. Chrůma je veden v řadě firem, mimo jiné zastupuje coby jednatel firmu Valexa, vlastněnou ruskými majiteli.

Zároveň figuruje ve dvou společnostech, které měly také profit z projektu Opencard. Je členem dozorčí rady firmy Allshare, která podle Mf Dnes zpracovala pro projekt Opencard byznys plán.

Ve stejné funkci zasedá také ve firmě Mark/BBDO, která v projektu měla na starosti poradenské služby.

V dozorčí radě firmy Haguess zasedá také bývalý vedoucí funkcionář Agrokombinátu Slušovice a šéf vnitropodnikové banky Arnošt Traxler, jenž byl stíhán pro podvod. Soud ho nakonec ale osvobodil.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Löw se rozloučí s německou reprezentací už po Euru

Trenér Joachim Löw po letním mistrovství Evropy skončí u německé fotbalové reprezentace, s kterou v roce 2014 získal titul na světovém šampionátu. O jeho chystaném odchodu dnes informoval německý svaz, s kterým měl jednašedesátiletý kouč smlouvu až do mistrovství světa v Kataru v příštím roce. Požádal však o její předčasné ukončení.

"Rozhodl jsem se k tomuto kroku zcela uváženě, plný pýchy a ohromné vděčnosti, zároveň mám ale pořád obrovskou motivaci před nadcházejícím Eurem," uvedl Löw v prohlášení.

před 22 minutami

Loni stály slevy na jízdném o více než dvě miliardy korun méně. Náklady snížila pandemie

Slevy ve veřejné dopravě pro studenty a důchodce loni stály 3,47 miliardy korun, což je meziročně o 2,31 miliardy méně. Náklady loni stlačila koronavirová krize, která po většinu roku výrazně omezila cestování. V úterý to uvedlo ministerstvo dopravy. Stát poskytuje pro žáky a studenty do 26 let a seniory nad 65 let slevu na jízdném ve veřejné dopravě 75 procent. Slevy platí od září 2018. Od té doby za ně stát dopravcům zaplatil přes 11,15 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy