Praha - Tajné nahrávky opět hýbají českou politikou. Vláda se kvůli vnitrokoaličním útokům potácí na hraně pádu a Bártova soudní pře s Kočí a Škárkou dostává další rozměr.
Nově zveřejněná nahrávka je součástí obžalovacího spisu a u soudu se měla objevit příští týden. Jde o záznam rozhovoru Kristýny Kočí s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským v jeho autě poté, co Kočí nahrála známé jednání v bytě Víta Bárty, na kterém se vypilo "deset lahví těžkého francouzského vína".
Kočí zmiňuje v mnohdy nejasných narážkách "nabídky" ze strany premiéra Nečase či přímo "velmi velkou nabídku" či "částku" od ministra Kalouska. Ten to vzápětí rezolutně popřel.
Věci veřejné z toho ovšem vyvozují důkaz, že se na vnitrostranickém puči podíleli i koaliční partneři, tedy ODS i TOP 09 s tím, že se klub poslanců za VV stal "předmětem dražby našich koaličních partnerů". Vedení strany mluví o "krizi důvěry" a svolává grémium, tedy i zástupce regionů, aby se poradilo o "dalším postupu".
Deník Aktuálně.cz hledá v propletenci obvinění, reakcí a záznamů hovorů odpovědi na klíčové otázky.
Ohrozí čerstvě zveřejněná nahrávka existenci vlády? |
Věci veřejné se tváří, že situace je opravdu "vážná". Místopředseda Tomáš Jarolím v České televizi večer prohlásil, že on sám navrhne, aby VV z vlády odešly. Ze zmínek o Nečasovi a Kalouskovi VV vyvozují, že se na vnitrostranickém puči podílely jak ODS, tak i TOP 09.
Ovšem že by Věci veřejné skutečně kabinet dobrovolně opustily, to je varianta velmi nepravděpodobná. Samo vedení VV ve svém prohlášení uvádí, že "chce věřit", že ze strany ODS a TOP 09 šlo "svévolné jednání několika jednotlivců".
"Z vlády zatím rozhodně neodcházíme, všechno si to musíme na grémiu probrat," řekl Aktuálně.cz zdroj z vedení strany.
"Domnívám se, že nyní je třeba zklidnit emoce a vše si s našimi partnery ve vládě v klidu vyříkat. Řešením nejsou ultimáta," prohlásila vicepremiérka vlády Karolína Peake (VV).
Co přesně jsme se z nahrávky dozvěděli? |
Kristýna Kočí na záznamu plném špatně srozumitelných míst mluví o tom, že "odpálí Bártu" a o "nabídkách" ze strany premiéra Nečase a velké částce od ministra Kalouska.
Záznam vrací do hry otázku, jakou roli v rok starém "puči" ve VV měl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Kočí s ním v jeho voze mluví o "časovém plánu".
Kamil Jankovský sice říká, že by to "akceptoval", on sám to ale vysvětluje ve svém prohlášení jinak než jako souhlas s pučem: Vysvětluje to jako úvahy o vzniku frakce, které nakonec vyhodnotil jako špatné.
"Myslím, že bude mít na grémiu co vysvětlovat," uvedl k Jankovskému Tomáš Jarolím.
Přečtěte si přepis nahrávky mezi Kočí a Jankovským:
Proč se nahrávka objevila až teď? |
Druhá část nahrávky z takzvané koncepční porady, jež je spíše známa jako "večírek s láhvemi těžkého francouzského vína", se dostala na veřejnost až nyní ze dvou důvodů.
Doposud k ní totiž měla přístup pouze poslankyně Kristýna Kočí a policie, které ji předala. Když před několika týdny začal soud, dostal se záznam i k dalším účastníkům přelíčení.
Proto ho má nyní v ruce i šéf poslanců VV Vít Bárta, který nahrávku jen několik dní před pokračováním soudu zveřejnil. Tím se snažil pro sebe získat plusové body a veřejnost přesvědčit o tom, že proti němu poslanci Kočí, Škárka a Huml připravili vnitrostranický puč.
Jak záznam vznikl a kudy unikl? |
Záznam vznikl na jaře roku 2010 v bytě Víta Bárty. Je také jasné, že jej pořídila poslankyně Kočí, která si tehdy nahrávala téměř všechny schůzky.
Právě na zmíněné poradě špičky Věcí veřejných řešily hospodaření nebo budoucnost strany. Bárta se na ní ale mimo jiné chlubil třeba tím, že prezident Václav Klaus udělá, co mu řekne. Poté, co vyšel záznam na veřejnost, její obsah zlehčoval slovy, že to pronesl v době, kdy byl opilý.
Když schůzka VV skončila, zapomněla Kočí nahrávací zařízení vypnout. A poté, co nastoupila do vozu k ministru Kamilu Jankovskému, tak se rozpovídala. Nahrávku pak předala policii a teď se k ní dostal i Bárta, který ji následně zveřejnil.
Komu může ve sporu Bárta vs. odpadlíci z VV pomoci? |
Z toho, jak je s nahrávkou nakládáno, lze usuzovat, že obě strany sporu si myslí, že svědčí v jejich prospěch. Nahrávku předala policii jako důkaz sama její autorka Kristýna Kočí, veřejnosti ji ovšem pustila poprvé až protistrana - Věci veřejné v čele s Vítem Bártou.
Podle vedení Věcí veřejných jde o jasný důkaz, že události loňského jara lze označovat za puč připravovaný společně s koaličními partnery.
Proto VV mávají touto nahrávkou s tím, že ani ODS, ani TOP 09 nemají nárok "moralizovat" a komentovat události propírané u soudu s VV: za napětí ve VV můžou i jedinci z TOP 09 a ODS, a tedy by se měly obě partaje zdržet komentáře.
V důsledku pak může nahrávka znevěrohodnit hlavní svědkyni Kristýnu Kočí. V kontextu rozsáhlé sbírky podobných dokumentů, kdy "plácá páté přes deváté", se totiž stírá stále více hranice mezi skutečností a fikcí. Pokud ovšem není nahrávka zveřejněná VV sestříhaná či jinak upravovaná.
Jaká byla role ministra Jankovského? Čí je spojenec? |
Z nahrávky se zdá, že jej Kočí považuje za svého spojence.
Kamil Jankovský patřil zpočátku k tvrdému jádru VV, byl například jejich hlavním sponzorem podobně jako Michal Babák nebo Vít Bárta. Během své politické kariéry si ovšem vybudoval image solitéra.
Při loňské jarní vládní krizi posloužil jako neoficiální mediátor mezi ODS a VV, kdy využil své dobré vztahy s politiky obou stran. Jankovský například deníku Aktuálně.cz přiznal, že chodí na kávu s šedou eminencí pražské ODS Tomášem Hrdličkou.
Postupně se ale dostal do víru spekulací, že by mohl být pro svou blízkost ke koaličnímu partnerovi z vlády vyhozen.
Ve svém prohlášení rozeslaném během čtvrtečního odpoledne médiím přiznává, že na přelomu roku 2010 a 2011 nebyly jeho vztahy s vedením VV ideální a že za to mohly fámy o jeho pozici a o práci na ministerstvu pro místní rozvoj. Někteří poslanci VV mimo záznam několikrát zopakovali, že "je spíš jejich", míněno ODS.
Fotoreportáž: Sebevražda VV na půdě ctihodného soudu:
Kterak Věci veřejné do Strakovky vstoupily: