Postup Babišovy ochranky byl adekvátní. Má ho bránit i před novináři, míní odborníci

Barbora Doubravová Barbora Doubravová
5. 10. 2021 19:10
Když se novináři ptali premiéra Andreje Babiše, zda přes firmy v daňových rájích nakupoval nemovitosti ve Francii za stovky milionů korun, jak stojí v takzvaných Pandora Papers, členové ochranné služby policie je odstrkovali. Jejich postup ale mají odborníci za přiměřený, pokud se tedy předtím jako policisté představili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Krátce po zjištěních v takzvaných Pandora Papers, týkajících se mimo jiné českého premiéra, se objevila dvě videa, na kterých se novináři snaží Andreje Babiše s kauzou konfrontovat. Mezinárodní skupina investigativních novinářů poukázala na to, že přes firmy v daňových rájích Babiš nakupoval nemovitosti ve Francii za stovky milionů korun.

“Měl jste někdy offshorovou firmu v Karibiku?” ptá se na videu novinářka Hana Čápová ze serveru Investigace.cz, který na odhaleních z Pandora Papers pracoval. Premiér obklopený ochrankou však na dotazy nereaguje, přičemž policisté novinářce v přístupu k Babišovi brání. Muž v obleku a slunečních brýlích ji dokonce rázně odstrkuje. Novinářka však pokračuje až k autu připravenému pro premiéra a dál se ptá. Nakonec ji policisté posílají pryč a nabádají ji, aby vyslechla jejich pokyny.

Podle policejního prezidenta Jana Švejdara se však ochranka v civilním oblečení odstrkující redaktorku z blízkosti premiéra zachovala adekvátně a jen plnila svoji povinnost. “Primárním úkolem ochránců je nepřipustit ohrožení chráněné osoby či bližší kontakt naprosto s kýmkoliv, není-li to výslovný zájem chráněné osoby. Viděl jsem dvě videa, na kterých policisté dělali svou práci. V případě paní novinářky jsem v přístupu policistů nic problematického ani nezákonného neviděl,” napsal na Twitter Švejdar. Dodal, že k chráněné osobě nelze umožnit přístup, když si to nepřeje.

Odstrčení je běžný postup, říká instruktor

Přístup policejní ochranky považují za adekvátní i odborníci oslovení deníkem Aktuálně.cz. “Jde o ochranku premiéra země. V ostatních zemích by postupovala podobně. Pokud chráněná osoba nedá výslovný souhlas, ať k němu člověka pustí, ochránci ho k ní pustit nesmí,” potvrzuje Švejdarova slova policejní instruktor Pavel Černý.

“Zamezují reportérce dostupnými prostředky přístup, tedy rukama. Užití tvrdšího prostředku by bylo samozřejmě neadekvátní, avšak odstrčení je běžný postup,” komentuje chování Babišovy ochranky k novinářce Černý. Upozorňuje rovněž na to, že policisté Čápovou vyzývají, aby odešla. “Dokonce je to na hraně neuposlechnutí výzvy. Každý musí dle zákona uposlechnout výzvy a povely policistů. Výzva tam zazněla,” říká. 

Černý dále poukazuje na to, že i pokud ústavní činitel sám svolí, aby k němu osobu ochranka pustila, musí policisté zvážit, zda to učinit. “I v tomto má ochranka slovo nad premiérem, takže je to na ní. Je to její odpovědnost. Ochranka si nesmí dovolit takto vysoce postavenou osobu vystavit riziku, ne jen útoku, ale i obtěžování,” dodává. 

Platforma Investigace.cz, která na roli Babiše v kauze daňových rájů upozornila, uvedla, že se premiéra snažila dotazovat na jeho finanční transakce opakovaně. Neodpověděl však, proto se ho chtěla zeptat osobně na setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Avšak spolu s jinými zahraničními médii na akci novináři z Investigace.cz vpuštěni nebyli. Členka redakce se proto za premiérem vydala po skončení tiskové konference, když mířil k automobilu.

S obdobným chováním Babišovy ochranky se setkali také reportéři BBC, kteří se premiéra rovněž dotazovali na informace plynoucí z Pandora Papers, tedy na nákup nemovitostí prostřednictvím offshorových společností. 


Ochranka se musí prokázat příslušností k policii

V obou situacích však může být z pohledu práva problematické, že nebylo hned zřetelně poznat, že jsou muži zasahující proti redaktorům policisté. Právník Pavel Uhl z Právnické fakulty Univerzity Karlovy upozorňuje, že policie má ze zákona právo zakázat osobám zdržovat se na určitých místech, ale musí to učinit srozumitelným způsobem.

“Musí to těm lidem říct a měla by při tom jasně prokázat svoji příslušnost k policii, tedy uniformou, služebním průkazem anebo se ohlásit jako policie. Ochranka má osobu vyzvat, ale teprve až výzvu nerespektuje, tak má konat,” dodává.

Právník však namítá, že není jasné, co se dělo mimo záznam. Policisté tak svoji příslušnost mohli prokázat již před tím, než se začalo video natáčet.

Uhl dál poukazuje na to, že novinář nemá právo na přístup k politikovi kdykoliv chce. “Ochranka politika chrání před tím, aby k němu přicházeli cizí lidé, pokud se tedy nejedná specificky o prostor či situaci, kdy mu novináři mají klást otázky,” říká.

Novináři si na přístup k premiéru Babišovi nestěžují poprvé. Minulý týden například vyhodil novináře týdeníku Respekt z předvolební akce na brněnské přehradě, kterou pořádal jako součást kampaně. Babiš si tam podle vyjádření svého poradce nepřál přítomnost novinářů, protože pro ně prý akce nebyla určena. 

 

Právě se děje

Další zprávy