Nechci to slyšet, já vám na to snad přispěju. Babiš navštívil hospůdku, kde ignorují EET

Foto: Martin Ťopek
Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 4. 12. 2016 21:31
I nyní jsou v Česku hospody, kde pokladnu na elektronickou evidenci tržeb nenajdete. Příkladem může být hospoda v obci Pohleď na Havlíčkobrodsku, kam se vydal i sám ministr financí Andrej Babiš.

Havlíčkův Brod – Hospoda v obci Pohleď na Havlíčkobrodsku připomíná spíše skanzen. V malé místnosti je jeden stůl, kolem něj asi osm míst k sezení. Kdyby přišlo více než obvyklých tři až pět hostů, mohou posedět u kachlové pece, ve které hospodský a zároveň starosta obce Jindřich Holub topí vlastním dřevem. Hlineckou dvanáctku za devatenáct korun točí za dveřmi do sklepa, do místnosti už by se pípa nevešla.

Jedna věc tu ale chybí – pokladna na elektronickou evidenci tržeb. Ostatně, pod petrolejkou, kterou se v hospodě svítí, by se ani moc nevyjímala. Hostinský si však s porušováním zákona velké starosti nedělá a klidně to řekne i ministru financí Andreji Babišovi, který sem v neděli přijel na obhlídku.

"EET je elektronická obnova nevolnictví, vždyť já se s jedním vytočeným sudem za týden nikdy nedostanu na takovou úroveň, abych platil daně, tak proč mám investovat do nějaké pokladny?" řekl Holub ministru Babišovi.

Toho svou upřímností očividně uvedl do rozpaků, přiznat bojkot elektronické evidence tržeb přímo autoru zákona se neodváží každý. "Ani mi to neříkejte, já to nechci slyšet," řekl Babiš a pokoušel se přitom usmívat.

Šenkýř Holub se však nehodlal nijak tajit svými názory na to, že by si měl do hospody, kde trží dvě až tři stovky korun denně, nakupovat zařízení za tisíce korun, aby každý večer odeslal pár účtenek. "Otvírám, až podojím krávy, mám ještě malé zemědělské hospodářství. Takže přicházím v létě v osm, v zimě v sedm, zvířata letní čas nezajímá," řekl Holub.

Ministrovi financí se přitom v hospůdce očividně líbilo, poseděl s místními u piva, ochutnal čerstvé vdolky a vyslechl si, co si lidé myslí o zavedení EET i pro nejmenší podnikatele. "Proto jsem chtěl zavést paušální daň, aby nemuseli evidovat tržby. Ale to teprve přijde, zatím musíte evidovat tržby všichni. Nemohl bych vám na tu pokladnu přispět, abyste na mě nebyl naštvaný?" nabídl hostinskému.

Ten to však rázně odmítl s tím, že nechce být nikomu za nic vděčný. Nevadí mu ani, že jeho slova zaznamenávají přítomní novináři, ačkoliv mu musí být jasné, že takovéto případy finanční úřady nebudou tolerovat. "My se nebojíme, děda šel za války na gestapo, ať prý pustí zavřeného švagra domů. Za dva dny ho pustili, pokuty od finančního úřadu se také nebojím," řekl Holub.

U české koruny v Lipnici nad Sázavou byl Babiš spokojený

Ministerská návštěva se tak nakonec proměnila v malý debatní klub, zájemců přišlo hodně, takže se ani do hospody nevešli. Účtenku Babiš a jeho doprovod při odchodu pochopitelně nedostali.

Spokojenější byl ministr financí při předchozí návštěvě hostince U české koruny v Lipnici nad Sázavou. Tu vede se svojí matkou pravnuk spisovatele Jaroslava Haška Martin Hašek. Tržby si tady evidují sami už šest let, takže si ministr Babiš žádné nářky na to, jak hostinským ztěžuje život, nevyslechl.

"Pro nás EET neznamenala žádnou změnu a jsem rád, že se tím nějak vypořádá šedá ekonomika. Ale ministr Babiš by se měl zamyslet hlavně nad tím, jaké mají daňové úlevy miliardáři, a ne nejmenší hospodští, i když jak se říká: halíře dělají talíře," řekl Martin Hašek. Raději se ale baví o svém slavném předkovi. Jeho portréty visí všude na zdi, stejně jako další obrázky, připomínající vojáka Švejka a rakousko-uherské mocnářství.

A neváhá ani citovat hospodského Palivce z české nejpřekládanější knihy. "Nás hospodské politika nezajímá. Zaplať si pivo a dělej si, co chceš," řekl Haškův potomek ministru Babišovi u Haškova guláše. Ministr financí si během návštěvy neopomněl "rýpnout" do svého koaličního rivala premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD.

"Budu ho sem taky muset poslat, aby viděl, jak to chodí," prohlásil a připomněl svoje návrhy na snížení DPH na točené pivo a úlevu od EET pro živnostníky s paušální daní a obratem do 250 tisíc korun ročně.  

 

Právě se děje

před 25 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy