Zatímco v prvních dvou případech úředníci vyměřili Babišovi sankci 200 tisíc korun, tentokrát částku navýšili o padesát tisíc. Kromě čtvrtmilionové pokuty musí předseda hnutí ANO uhradit tisíc korun na náklady řízení.
Babiš se proti rozhodnutí může odvolat k nadřízenému středočeskému krajskému úřadu. "Určitě odvolání podáme," uvedl Knotek pro Právo. Premiér je přesvědčený, že rozhodnutí městského úřadu v Černošicích je nezákonné. "Byl jsem dvakrát prošetřován za stejný skutek (stejnou věc). To je porušení mých základních práv," sdělil.
Babiš nadále trvá na tom, že splnil všechny povinnosti vyplývající ze zákona. "Toto už je jen politická hra mých konkurentů," uvedl. Nařčení z porušování zákona už dříve odmítl. Tvrdí, že vložením holdingu Agrofert do svěřenských fondů ztratil vliv na něj i na všechny společnosti do něj začleněné.
Černošický úřad ale už při udělení pokuty předloni v lednu uvedl, že Babiš podle něj dál přes Agrofert ovládá provozovatele rozhlasového vysílání Londa, vydavatelskou společnost Mafra a také provozovatele televizní Stanice Óčko. Nyní k tomu přidal i firmu Mafra Print. Jde o již zaniklou tiskárnu, která podle závěrů úředníků oficiálně vydávala od listopadu 2018 do dubna 2019 periodický tisk.
Zuzana Žídková z odboru kanceláře hejtmanky ve čtvrtek sdělila, že krajskému úřadu nebylo Babišovo odvolání proti rozhodnutí černošického úřadu předloženo a ani mu není známo, zda takové odvolání bylo podáno. "K otázce lhůty pro vydání rozhodnutí o odvolání obecně platí, že v případě, je-li podáno odvolání proti jeho rozhodnutí, má správní orgán prvního stupně třicetidenní lhůtu na to, aby odvolání se spisovým materiálem předložil odvolacímu správnímu orgánu. Lhůta pro vydání rozhodnutí o odvolání činí 30 dní, ve zvlášť složitých případech se prodlužuje na 60 dní," dodala Žídková.
Na černošický úřad se kvůli premiérově možném střetu zájmů opakovaně obrátila česká pobočka protikorupční organizace Transparency International (TI). Městský úřad v předchozím obdobném řízení Babišovi v roce 2019 uložil pokutu 200 tisíc korun. Středočeský krajský úřad jako odvolací orgán však řízení zastavil, střet zájmů se podle něj neprokázal.
Letos v lednu se na černošický úřad opět obrátila organizace TI s tím, že disponuje novými důkazy ve věci. Černošice proto zahájily nové přestupkové řízení. V minulém týdnu úřad oznámil, že ve věci rozhodl, obsah ale nezveřejnil. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," uvedl na webu.