Mimořádná zpráva
Řidič najel do davu na adventním trhu v německém Magdeburgu. Zemřel jeden dospělý a dítě, zraněných jsou desítky.

Novinářskou cenu získal projekt Aktuálně.cz o dezinformacích, Anýž má svou kategorii

ČTK ČTK
6. 5. 2024 20:04
V kategorii Inovativní žurnalistika porota Novinářské ceny ocenila projekt Aktuálně.cz My a dezinformace. Od letoška je nově součástí vyhlášení také Cena Daniela Anýže pro zahraniční novináře udělovaná ve spolupráci s fondem pojmenovaném po zesnulém novináři Aktuálně.cz.
Pavel Švec, Anna Dohnalová a Barbora Doubravová.
Pavel Švec, Anna Dohnalová a Barbora Doubravová. | Foto: Profimedia.cz

Letošní Novinářskou cenu za inovativní žurnalistiku získal tým Aktuálně.cz za mnohovrstvé zpracování tématu dezinformací od autorů Barbory Doubravové, Anny Dohnalové, Jany Kopecké, Pavla Švece a Jiřího Kropáčka.

Novinářská cena pro Aktuálně.cz.
Novinářská cena pro Aktuálně.cz. | Foto: Anna Dohnalová

Dalšími nominovanými v kategorii Inovativní žurnalistika byl rovněž počin Aktuálně.cz Kam kráčí české porodnictví a projekt od Kateřiny Mahdalové a Michala Škopa ze Seznam Zpráv: Mapa kvality života. Nejlepší a nejhorší místa k žití v Česku.

Ve třinácti oceňovaných kategoriích získali novináři a novinářky Aktuálně.cz tři nominace. Třetí nominaci měl podcast Na plech, který soutěžil v kategorii Audiovizuální rozhovor nebo diskuse. 

Aktuálně.cz uspělo i loni. Novinářky Dominika Hromková a Michaela Endrštová zvítězily v kategorii Solutions Journalism - žurnalistiku zaměřenou na řešení. Cenu získaly za téma nasazení mentorů, kteří pomáhají mladým učitelům.

Podpora "zahraničářů" jménem Daniela Anýže

Nově chce porota podpořit také práci novinářek a novinářů věnujících se zahraniční žurnalistice, a to ve spolupráci s Fondem Daniela Anýže, který založili Kateřina Šafaříková, Jiří Nádoba, Kateřina Šantúrová. Nese jméno bývalého zahraničního zpravodaje Aktuálně.cz, který se věnoval především situaci v USA. Fond si klade za cíl pomáhat začínajícím novinářům se zájmem o zahraničí.

"Chceme udržet při životě 'džob Daniela Anýže', našeho bývalého kolegy, znalce USA, jednoho z nejlepších zahraničních zpravodajů a komentátorů porevoluční doby. Vybraným uchazečům zaplatíme půlroční pobyt v redakci, která jim poskytne zázemí a mentoring, a náklady na zahraniční reportážní cestu," uvedli porotci.

Historicky první Cenu Daniela Anýže udělila porota Janu Fingerlandovi z Českého rozhlasu, jenž českému publiku přibližuje události na Blízkém východě s bohatou škálou znalostí z politologie, filozofie a religionistiky. Zasazuje témata do širších souvislostí a přibližuje je svým posluchačům a čtenářům vytříbeným, ale srozumitelným jazykem, s elegancí i jemným humorem.

"Táta rád mluvil s mladými lidmi, jezdil do škol a předával svoje zkušenosti dál. I on se totiž ve svých začátcích učil od zkušenějších. Jsem hrdá, že Fond Daniela Anýže nese jeho jméno a bude pomáhat mladým novinářkám a novinářům," říká Mariana Anýžová, dcera Daniela Anýže.

Křepelkou je Darja Stomatová

Vůbec prvním vítězem kategorie Ekonomická žurnalistika se stal Filip Zelenka ze zpravodajského ekonomického deníku E15 za příspěvek porovnávající prostředí v Česku a Polsku. Novinářskou křepelku pro mladé novináře do 33 let si za reportáže z válečné Ukrajiny odnesla reportérka České televize Darja Stomatová.

Cenu za nejlepší psaný rozhovor získal Vít Svoboda z Deníku N za příspěvek "V takovém nebezpečí Slovensko ještě nebylo. Přestává věřit v demokracii, říká sociolog Vašečka". Ocenění za audiovizuální rozhovor nebo diskuse si odnesli bývalý šéfredaktor Aktuálně Josef Pazderka - nyní působící v Českém rozhlasu - a Ondřej Soukup za "Requiem za Donbas" a nejlepší psanou reportáž měl podle porotců Stanislav Krupař z Magazínu Reportér pod názvem "Šedá zóna válečná".

Za sociální sondu do opomíjeného prostředí Javornicka si odnesl cenu v kategorii Regionální žurnalistika Stanislav Biler z Alarmu. Ocenění v kategorii Audiovizuální reportáž získala Barbora Loudová, která svým příspěvkem "Na obtíž" pro Českou televizi dává hlas zranitelné skupině a upozorňuje tím na dlouhodobě neřešený problém domácí péče o těžce nemocné a jejího financování. V kategorii Komentář byla oceněna Radka Smejkalová z Deníku N za příspěvek "Mír je válka, demokracie je nová totalita".

Cenu Karla Havlíčka Borovského pro osobnosti, které dávají tvář české žurnalistice, získal novinář, historik a šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Josef Pazderka za přínosné a nepředpojaté zpravodajství, za osobní nasazení v reportážích a výraznou schopnost vést ostatní novináře.

Cenu veřejnosti získaly Adéla Jelínková a Christine Havranová ze Seznam Zprávy za podcast "Slopné: Kdo je vrah?" S případem pozapomenuté vraždy, za niž ve vězení už 11 let sedí dva mladí muži, ovládly také kategorii Analyticko-investigativní žurnalistika. Se stejným příspěvkem bodovaly i v kategorii analyticko-investigativní žurnalistiky.

Ceny se udělují ve 13 kategoriích, do devíti z nich může nominovat veřejnost. Celkem bylo přihlášeno rekordních 890 příspěvků. Novinářskou cenu pořádá Nadace OSF od roku 2010 a oceňuje v ní kvalitní novinářské počiny, které neotřelým způsobem zachycují problematiku dnešní společnosti. Přihlášené příspěvky do Novinářské ceny hodnotí nezávislé odborné poroty složené z osobností mediálního, kulturního, neziskového i akademického sektoru.

Nadační fond nezávislé žurnalistiky také rozdělil mezi šest projektů v oblasti nezávislých médií 600 tisíc korun. Podporu dostal projekt JKS Média (Okraj.cz), Naše Broumovsko, Apel-plzen.cz, Jihočeské týdeníky, Revue Sever (NášLiberec.cz) a projekt Ohlasy.info.

 

Právě se děje

Další zprávy