ocenění

Cena za věrnost v manželství se asi udělovat nebude. Senátní podvýbor pro rodinu ji nepodpořil

Senátní podvýbor pro rodinu v úterý nepodpořil návrh senátorky Daniely Kovářové (nezávislá) na udělování ceny Za věrnost manželství. Senátorka ji chtěla prosadit například pro páry, které spolu oslavily minimálně zlatou svatbu, tedy 50 let společného života. Její záměr byl terčem kritiky na sociálních sítích. Senátorka tomu přičítá odmítnutí návrhu, jak uvedla na svém facebooku.

"Podvýbor pro rodinu můj návrh na zřízení ceny 'Za věrnost manželství' dnes odpoledne nepodpořil. Mí kolegové se evidentně lekli mediální hysterie," napsala Kovářová.

Současná doba podle senátorky jako novou normu prosazuje ujeté výstřelky, zato poctivé a osvědčené diamantové svatby nejsou dost v módě. "Mám už ale připraven vlastní projekt, jak tuto svou iniciativu uskutečnit i bez podpory státu," dodala.

Senátorka chtěla zavést Zlatou, Stříbrnou a Bronzovou plaketu Za věrnost manželství jako ocenění pro dobrá manželství, která přetrvala 70, 60 nebo 50 let. Podporu měla u předsedkyně podvýboru Jitky Chalánkové z klubu ODS a TOP 09. Podle kritiků tohoto návrhu oceňují dlouhodobé vztahy obce a bylo by lépe to na nich nechat. Odpůrci návrhu poukazovali také na to, že není zamýšlen pro registrované partnery.

Zdroj: ČTK

Čaputová převzala Cenu svobody, ve svém projevu varovala před šířením nenávisti

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve Frankfurtu převzala Cenu svobody Nadace Friedricha Naumanna. Ve svém projevu varovala před problémy, kterým čelí liberální demokracie, i před důsledky šíření nenávisti. Hovořila rovněž o válce na Ukrajině. Rusko se podle ní touto válkou snaží zničit Ukrajinu nejen jako suverénní stát, ale také jako společenství svobodných lidí, napsala agentura DPA.

Liberální demokracie je nyní podle Čaputové pod tlakem kvůli hospodářské krizi. "Německá a evropská historie jsou plné příkladů toho, jak rostoucí chudoba a ekonomická nouze podkopávají demokracii," uvedla prezidentka. Dodala, že v Evropě se liberalismus stal "boxovacím pytlem" pro ty, kteří chtějí demokracii zničit.

Nadace uděluje Cenu svobody každé dva roky lidem, kteří podle jejího názoru poskytují zásadní podněty pro rozvoj liberální občanské společnosti, a přispívají tak k upevnění liberálních hodnot ve světě. Čaputovou označila nadace za laureátku s odvahou a vášní v temných časech. Poukázala rovněž na to, že Čaputová od začátku zaujala jasný postoj proti Rusku.

Zdroj: ČTK

Fiala obdržel v Kyjevě od Zelenského státní vyznamenání, byl dojatý

Premiér Petr Fiala převzal po úterním jednání české vlády v Kyjevě od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Řád knížete Jaroslava Moudrého. Ukrajinské ocenění v minulosti dostali někdejší prezident Václav Havel či bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Fiala obdržel řád 1. třídy za mimořádný přínos rozvoji ukrajinsko-českých vztahů a spolupráce, ale také za podporu nezávislosti a územní celistvosti Ukrajiny. "Jsem nejen překvapen a opravdu dojat. Nesmírně si vážím této pocty, chápu to jako ocenění českému lidu, České republice, tomu, jak nesmírné podpoře se u nás Ukrajina těší," uvedl Fiala.

Řád knížete Jaroslava Moudrého je vysokým státním vyznamenáním za zásluhy o rozvoj a blaho Ukrajiny v oblasti vědy, kultury, školství a obranyschopnosti země. Je určen k ocenění domácích i zahraničních osobností.

Schwarzenberg, který se v ukrajinských médiích těšil pověsti obránce Ukrajiny před Ruskem, obdržel řád 2. třídy loni v dubnu. Havla ocenil tehdejší ukrajinský prezident Viktor Juščenko v roce 2006. Oba politici převzali řád na ukrajinském velvyslanectví v Praze. Fiala řád přebral v úterý v Kyjevě na okraj mezivládního jednání. Vyjádřil přání, aby jeho příští cesta do ukrajinské metropole směřovala již do svobodného města.

Zdroj: ČTK

Cenu za společenskou odpovědnost získal úřad pro prevenci domácího násilí

Letošní ceny za společenskou odpovědnost SDGs si odnesly projekty prevence domácího a sexuálního násilí, technologie na výrobu vody ze vzduchu, psychologická aplikace pro mladé nebo bezpilotní helikoptéra na vyhledávání hlubinných zdrojů pitné vody. Asociace společenské odpovědnosti v letošním šestém ročníku ocenila udržitelné projekty, jejich snahu o zdravější planetu a naplňování Cílů udržitelného rozvoje od OSN (SDGs). Asociace oznámila výsledky v Národním muzeu v Praze.

Odborná porota vybírala z rekordních 326 přihlášených projektů. Prvenství v sektoru Diverzita, rovnost a inkluze si odnesl úřad vlády s projektem prevence domácího a sexuálního násilí. V kategorii Vzdělání, zdraví a kvalitní život ocenila porota aplikaci Nepanikař, která mladým lidem umožňuje najít psychologickou pomoc a sdílet problémy.

Ve skupině Inovace, technologie a energie zvítězilo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT s technologií S.A.W.E.R. Ta dokáže vyrábět ze suchého pouštního vzduchu pitnou vodu. Za Rozvojovou spolupráci, mír a partnerství se na první příčce umístila Modelárna LIAZ, jejíž bezpilotní helikoptéra nachází v Etiopii hlubinné vodní kapsy a zdroje pitné vody.

Zdroj: ČTK

Gaby Khazalová jako první Češka získala Evropskou novinářskou cenu

Česká novinářka a zástupkyně šéfredaktora Deníku Referendum Gaby Khazalová získala jako první Češka Evropskou novinářskou cenu. Ocenění v jedné ze čtyř vyhlašovaných kategorií si spolu s kolegy z dalších zemí odnesla za projekt Města v pronájmu, kterým skupina médií zmapovala vlastnickou strukturu nemovitostí ve velkých evropských městech, jež zasáhla bytová krize. Cenu od roku 2013 uděluje sdružení vlastníků evropských médií.

Na projektu oceněném za inovativní přístup se s českým deníkem podílel mimo jiné německý list Tagesspiegel, rakouská veřejnoprávní televize ÖRF, španělský deník El Diario, irský Dublin Inquirer či francouzský Mediapart. Cílem bylo zjistit, jaké společnosti skupují nemovitosti po celé Evropě, kde platí daně a jak ovlivňují život nájemníků.

"Jsou tu informace, které tu zásadně chybí a které přitom lidé mají právo znát," řekla o projektu oceněná česká novinářka. Spolu s datovým analytikem Jakubem Nakládalem získala a zpracovala údaje o nájemním bydlení v Praze.

Zdroj: ČTK

Cenu Olgy Havlové získala zakladatelka projektu SILOU HLASU Dita Horochovská

Letošní Cenu Olgy Havlové získala zakladatelka projektu SILOU HLASU Dita Horochovská. Ocenění uděluje Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové (VDV). Dostávají ho lidé, kteří se i přes svůj handicap věnují práci pro druhé. Cenu veřejnosti pak obdržel odborný asistent z právnické fakulty olomoucké Univerzity Palackého Martin Škurek. Výsledky sdělila mluvčí VDV Barbora Sehnalová. Ceremoniál se konal v pražském divadle Vzlet.

Výbor dobré vůle v roce 1990 založila první manželka bývalého prezidenta Václava Havla Olga, která zemřela v roce 1996 po těžké nemoci. Organizace pomáhá handicapovaným a jinak znevýhodněným, aby se mohli co nejlépe začlenit do běžného života. Přispět k tomu má i Cena Olgy Havlové, která se uděluje od roku 1995. Má poukázat na činnost těch, kteří nezištně pracují pro druhé. Večer se slavnostním udílením bývá i vzpomínkou na někdejší první dámu a zakladatelku výboru.

Zdroj: ČTK

Evropský parlament udělí Navalnému cenu za svobodu myšlení, převezme ji jeho dcera

Evropský parlament ve středu v poledne udělí Sacharovovu cenu za svobodu myšlení ruskému opozičníkovi a protikorupčnímu aktivistovi Alexeji Navalnému. Jelikož je Navalnyj vězněn v Rusku, cenu za něj převezme jeho dcera Darja Navalná. Na následné tiskové konferenci má vystoupit také Navalného blízký spolupracovník Leonid Volkov.

Zdroj: ČTK

Ministr zahraničí Kulhánek ocenil resortní medailí velitele jednotky Vojenské policie KAMBA za zvládnutí evakuace českých občanů a Afghánců z Kábulu

Zdroj: ČTK
Pokračovat