Čeští Ukrajinci přijeli do Prahy, na letišti je vítal Zeman

ČTK ČTK
15. 3. 2015 18:00
Do Prahy přiletělo dalších 35 krajanů z Ukrajiny, kteří se kvůli obavám z bezpečnostní situace v zemi rozhodli přestěhovat do Česka a získali tu povolení k trvalému pobytu.
První skupina ukrajinských krajanů přiletěla už začátkem března.
První skupina ukrajinských krajanů přiletěla už začátkem března. | Foto: ČTK

Praha - Necelé čtyři desítky krajanů z jihu a východu Ukrajiny v neděli přiletěly armádním speciálem do Prahy. Na ruzyňském letišti je přivítali prezident Miloš Zeman, ministr vnitra Milan Chovanec a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle Zemana by nakonec z Ukrajiny mohlo přijet celkem až 500 krajanů.

"Vítejte doma!" pozdravil prezident ukrajinsky v hale starého ruzyňského letiště druhou velkou skupinu Ukrajinců českého původu, kteří zažádali o přesídlení do země svých předků. Jde o třináct rodin převážně z Oděsy a okolí. Dvě rodiny jsou z Čechohradu a jedna z Doněcku.

Někteří z krajanů mají v Česku příbuzné, kteří se do vlasti vrátili už v minulosti. Většinou šlo o mladší lidi. Jsou mezi nimi lékaři nebo policisté.

V projevu Zeman připomněl, že loni dostal několik dopisů od krajanů z Ukrajiny, kteří ho žádali o pomoc s repatriací. Za to, že se nakonec tito a další dostali do Česka, veřejně poděkoval ministru vnitra Chovancovi a jeho spolupracovníkům. Neopomněl pak už poněkolikáté zkritizovat velvyslance v Kyjevě Ivana Počucha za to, že tvrdil, že do Česka chtějí přesídlit jen čtyři krajanské rodiny.

"Dostal jsem zprávu z ministerstva vnitra, podle níž lze očekávat, že celkový počet těchto repatriantů dosáhne výše 500 osob," uvedl Zeman, kterému krajané zazpívali česky píseň "Ach synku, synku" a prezident se k nim po chvilce přidal. Některé děti krajanů, kteří dnes přiletěli, pak Zemanovi předaly květiny a obrázky.

Do Prahy v neděli přiletěla i paní Naděžda z jihoukrajinské Oděsy, jejíž předci odešli z Čech na Ukrajinu v roce 1869. "Rozhodli jsme se, že to bude pro nás větší užitek, když budeme v České republice," řekla ČTK. K přestěhování ji prý vedl strach z války na východě země a nejistá politická situace. "U nás se už hodně lidí chtělo vrátit už před tou válkou a ta to jen urychlila," dodala.

"Všechno, co se tam dělo, jsem viděl na vlastní oči, neznáme to jen z doslechu. Pracovali jsme dnem a nocí v místech, kde ostřelují města těžkými děly, lidé nám v panice telefonovali a ptali se, co mají dělat. Člověk nemůže dělat nic, je to velký nápor na psychiku," popsal situaci doma pětadvacetiletý policista Vadim Gnoilek. Do vlasti svých prarodičů z otcovy strany přiletěl s manželkou, synem a dcerkami-dvojčaty.

Povolení k pobytu ve zrychleném řízení

První skupina 44 lidí z Čechohradu na východě Ukrajiny přijela na počátku března autobusem. Někteří další se pak přesunuli automobilem. Celkem už je v Česku 87 krajanů. Ostatní držitelé povolení k trvalému pobytu mají přijíždět průběžně po vlastní ose.

Toto povolení udělily české úřady ve zrychleném řízení 150 krajanům hlavně z jihu a východu Ukrajiny, kteří byli nejvíce ohroženi boji mezi vládními a separatistickými silami na Donbasu. Úřady jsou v kontaktu také s volyňskými Čechy ze Žytomyru a dalších měst na západě Ukrajiny.

Až do Česka přijede celá první vlna krajanů, úřady podle Zaorálka zhodnotí výsledek jejich přesídlení a rozhodnou, zda nabídnou přesun i dalším Ukrajincům českého původu.

 

Právě se děje

Další zprávy