Nesplácený dluh Čechů stoupl nejvíce za deset let, platební morálka se zhoršuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 8. 2023 11:07
Nesplácený dluh Čechů se v letošním prvním pololetí meziročně zvýšil o 6,4 procenta na 29,2 miliardy korun. Jde o nejvyšší růst tohoto ukazatele za deset let vedení statistiky. Celkové zadlužení obyvatelstva meziročně stouplo o 2,6 procenta na 3,22 bilionu korun. Platební morálka Čechů se začala mírně zhoršovat. Nový dluh po splatnosti má přes 25 tisíc lidí, za půl roku o deset procent více.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Objem nespláceného dlouhodobého dluhu se přitom meziročně snížil o 3,7 procenta na 5,1 miliardy korun. Celkový růst tak způsobil nesplácený krátkodobý dluh, jehož objem narostl o 8,7 procenta na 24,1 miliardy korun.

"Rozhodně jde přinejmenším o varovný signál, protože k těmto změnám došlo ve velmi krátkém čase. Na druhou stranu se pomalu snižuje inflace a prognózy počítají s brzkým ekonomickým oživením, takže zhoršení může být pouze dočasné. Rozhodně situaci zatím nepovažuji za alarmující, ale je potřeba ji brát v úvahu," upozornil výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

Své krátkodobé úvěry nesplácelo ke konci druhého čtvrtletí 174 tisíc dlužníků, o 0,7 procenta více než loni. Průměrná nesplácená částka činila 138 500 korun, o 7,9 procenta více než před rokem.

Objem nespláceného dluhu na spotřebu se zvýšil ve všech věkových kategoriích, nejvíce u osob ve věku od 30 do 34 let (o pětinu). U této věkové kategorie zároveň nejrychleji roste i celkový objem úvěrů na spotřebu. Objem nespláceného dluhu se zvýšil ve všech krajích, nejvíce ve Středočeském a Pardubickém kraji.

Objem úvěrů na bydlení dosáhl v pololetí 2,67 bilionu korun a meziročně se zvýšil o dvě procenta. Objem dluhu na spotřebu činil 554,5 miliardy korun a vzrostl o 5,4 procenta.

Zásadním trendem je výrazné zpomalení tempa zadlužení dlouhodobými úvěry. Ještě loni se objem úvěrů na bydlení meziročně zvyšoval až o 18 procent. "Stojí za tím hlavně nízký zájem o hypotéky, které jsou kvůli vysokým úrokovým sazbám i vysokým pořizovaným cenám nemovitostí pro mnoho skupin obyvatel téměř nedostupné," uvedla výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná.

Průměrná částka dlouhodobého dluhu činila ke konci června 2,5 milionu korun, o 4,9 procenta více než před rokem. Dlouhodobě zadluženo je v Česku 1,07 milionu lidí, což je o 29 tisíc méně než loni. Objem dlouhodobých úvěrů mírně vzrostl ve všech krajích kromě Prahy, kde poklesl o 0,2 procenta.

Krátkodobé zadlužení roste výrazně rychleji. Průměrná částka na jednoho dlužníka dosáhla téměř 240 tisíc korun, o deset tisíc korun více než o rok dříve. Zvýšil se také počet dlužníků s úvěrem na spotřebu, a to o 18 tisíc na 2,31 milionu lidí. Objem krátkodobého dluhu se zvýšil ve všech krajích, nejvíce v Praze, a to o 7,4 procenta.

Mírně se zhoršuje i platební morálka

Platební morálka Čechů se začala mírně zhoršovat. Nový dluh po splatnosti zapsaly letos ve druhém čtvrtletí členské společnosti sdružení Solus do registru fyzických osob více než 25 tisíc lidí, o deset procent více než ve druhém čtvrtletí 2022. Přibližně polovina z těchto osob již měla v registru evidovaný dřívější dluh po splatnosti. Od začátku roku 2023 byl do registru zapsán dluh po splatnosti u 52 tisíc osob, informovalo sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o lidech s potížemi při splácení závazků.

Na konci prvního pololetí mělo dluhy po splatnosti 4,56 procenta dospělých, na konci března to bylo 4,8 procenta a na konci roku 2022 to bylo 4,9 procenta. Pokles ale způsobilo zvýšení počtu Čechů v rámci výpočtu Solus indexu, které snižuje výsledný podíl lidí s dluhem po splatnosti na celkovém počtu obyvatel. Významná skupina Čechů zapsaných do registru fyzických osob Solus se také snaží své závazky nebo jejich část uhradit.

"Údaje o dlužné částce po splatnosti mohou být v registru fyzických osob zpracovávány po dobu, po kterou závazek spotřebitele trvá. Pokud závazek spotřebitele zanikl jinak než splacením nebo pokud jde o závazek promlčený nebo závazek, od jehož placení byl spotřebitel osvobozen, lze informaci o takovém závazku v registru zpracovávat nejdéle po dobu tří let od zániku takového závazku. Proto dochází k výmazu některých dluhů bez toho, aniž by byly skutečně plně uhrazeny," uvedl tajemník sdružení Jan Stopka.

Zejména v důsledku změn v úvěrových a klientských portfoliích členských společností klesl během prvního pololetí počet evidovaných lidí s dluhem po splatnosti ze 423 tisíc na 408 tisíc. Dlužná částka po splatnosti evidovaná v registru klesla během prvního pololetí minimálně, z 30,9 na 30,7 miliardy korun.

Zápis v registru Solus spotřebitele chrání především před dalším neodpovědným zadlužením. Motivuje je ale také k úhradě svých závazků po splatnosti, pokud chtějí mít přístup k dalšímu úvěru či jiné službě s odloženou splatností za výhodných podmínek. Solus sdružuje přes 50 společností, které poskytují služby spotřebitelům ohledně bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb či distribuce energií.

 

Právě se děje

Další zprávy