Na podání daně online zbývá poslední den. Pro koho je povinné a jak předejít pokutě

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 2. 5. 2023 13:15
Do konce termínu pro podání daňového přiznání elektronicky zbývají už jen dnešní den. Je totiž stanoven na úterý 2. května, tedy hned po prvním květnovém prodlouženém víkendu. Online musejí povinně podávat všichni podnikatelé i někteří další vlastníci datových schránek. Podívejte se, co vše je třeba si ohlídat.
Foto: Shutterstock

Dle zákona musejí mít letos všechny podnikající osoby datovou schránku. Od ledna jim ji zřizovalo ministerstvo vnitra. Nyní už datovku skutečně všichni podnikatelé i firmy, spolky a neziskovky mají. A platí pro ně, že musejí podávat daňová přiznání elektronicky, tedy například právě přes datovou schránku.

Běžní občané, kteří si datovku zřídili sami dobrovolně, dostali na výběr - buď podali přiznání papírově do 3. dubna, nebo nyní elektronicky do 2. května. 

Pro osoby, za něž podává přiznání daňový poradce či advokát, pak končí termín podání až 3. července.

Daňové přiznání v elektronické podobě musí být podáno v .xml formátu. Nestačí tedy poslat například naskenovaný formulář ve formátu .pdf prostřednictvím datové schránky nebo e-mailu.

Formulář daňového přiznání v předepsaném formátu není nutné posílat výhradně přes datovku, lze jej vyplnit i prostřednictvím portálu MOJE daně a odeslat hned přímo finančnímu úřadu.

"Spolu s podáním daňového přiznání musejí podnikatelé zaplatit také vypočtenou daň z příjmů fyzických osob. Nicméně jak u samotného odevzdání daňového přiznání, tak u platby daně existuje určitá toleranční doba, během které se ještě lze vyhnout sankcím. Pokuta za pozdní podání začíná nabíhat až šestý pracovní den po termínu, letos tedy od středy 10. května," vysvětlil daňový poradce společnosti BDO Jakub Klíma.

Sankce se pohybují v následujícím rozmezí:

  • 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše však pět procent stanovené daně,
  • 0,05 % stanoveného daňového odpočtu za každý následující den prodlení, nejvýše však pět procent stanoveného daňového odpočtu,
  • 0,01 % stanovené daňové ztráty za každý následující den prodlení, nejvýše však pět procent stanovené daňové ztráty.

"Přitom platí, že se pokuta nevyměří, pokud její výše nepřesáhne částku 1000 korun. Nepodá-li však poplatník daňové přiznání ani po výzvě správce daně, vypočte se z horní hranice procentního rozmezí a činí minimálně 500 korun. Maximální výše pokuty může činit až 300 tisíc korun," připomněl Michal Jelínek, partner V4 Group.

Tomu, kdo ani na výzvu správce daně neodstraní vadu podání, vzniká ze zákona povinnost uhradit pokutu ve výši 1000 korun. "Přičemž tato pokuta může být zvýšena až na 50 tisíc korun, pokud poplatník neodstraní vady podání a tato skutečnost závažně ztěžuje správu daní," dodal Jelínek.

Na papír pozor

Podnikatele, kteří podali přiznání papírovou formou - i přesto, že už měli v den podání datovou schránku zpřístupněnou - v těchto týdnech pracovníci finančních úřadů kontaktují - e-mailem, prostřednictvím SMS nebo telefonicky. Vysvětlují jim, že je nezbytné daňové přiznání podat co nejdříve znovu elektronicky a tím případnou chybu napravit. 

"Naopak pokud jste daňové přiznání za rok 2022 již podali v listinné podobě a k okamžiku podání jste ještě neměli zpřístupněnou datovou schránku nebo jste v něm jako fyzické osoby neuváděli žádné příjmy ze samostatné činnosti, postupovali jste správně a není třeba daňové přiznání podat znovu elektronicky," připomněla již dříve pro Aktuálně.cz daňová expertka ze společnosti Mazars Gabriela Ivanco.

Ke zpřístupnění datové schránky standardně dojde tím, že se do ní poprvé uživatelé přihlásí pomocí svých přístupových údajů. "Pokud jste se ale do své datové schránky nikdy nepřihlásili, upozorňujeme, že 15. dnem po doručení přístupových údajů byla vaše datová schránka zpřístupněna automaticky," uzavřela Ivanco. 

Pokud lidé nedostali přístupové údaje nebo si je včas nevyzvedli, mají možnost o ně požádat znovu - online přes Identitu občana, osobně na Czech Pointech nebo písemně na mojedatovaschranka.cz.

Existenci datové schránky je možné ověřit na finančním úřadě nebo na webových stránkách Seznamu držitelů datových schránek

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy