cyklón

Východní pobřeží Indie zasáhl cyklon Yaas, evakuováno bylo přes milion lidí

Cyklon Yaas zasáhl východní pobřeží Indie, kam přinesl prudký déšť a vysoké přívalové vlny. Z postižené oblasti bylo evakuováno 1,1 miliónu lidí, informovala agentura AP. Evakuace probíhá v době, kdy se Indie potýká s rekordním nárůstem počtu nakažených koronavirem a obětí nemoci covid-19.

Yaas už si vyžádal dva mrtvé a poškodil desítky domů ve státech Bangla a Odiša, které zasáhl déšť a bouřlivé počasí, ještě než se cyklon dostal nad pevninu. Obě oběti zemřely po zásahu proudem z elektrického vedení, které strhl vítr.

Rychlost větru, která cyklon provází, nyní dosahuje 130-140 kilometrů v hodině s nárazy až 155 kilometrů v hodině, uvedl indický meteorologický úřad.

Zdroj: ČTK

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Pokračovat