Obrazem: Zatopená Austrálie evakuuje tisíce lidí. Školy nevyučují, nejméně dvě osoby zahynuly

Austrálii sužují mohutné záplavy.
Australské úřady nařídily ve čtvrtek evakuaci asi 40 000 lidí kvůli cyklonu Debbie, který v úterý udeřil na australské pobřeží.
Cyklon zpočátku doprovázel silný vichr o rychlosti více než 260 kilometrů za hodinu. Kvůli následným mohutným dešťům se rozvodnila řada řek.
Záplavy postihly státy Nový Jižní Wales a Queensland.  Více než 100 000 domácností zůstává bez dodávek elektrické energie.
Mezi nejvíce postižená místa patří město Lismore, které se nachází na severovýchodě Nového Jižního Walesu.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 31. 3. 2017 15:19
Bouře Debbie, která se v úterý opřela do queenslandského pobřeží v podobě cyklonu čtvrtého (tedy druhého nejvyššího) stupně, způsobila rozsáhlé záplavy. Australské úřady už ve čtvrtek evakuovaly více než 40 000 lidí z nízko položených oblastí států Nový Jižní Wales a Queensland. Uzavřely také přes 2000 škol. Mohutné deště si vyžádaly už nejméně dva mrtvé.
 

Právě se děje

před 2 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy