Silný cyklon Bulbul udeřil v Bangladéši, evakuovány byly skoro dva miliony lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 11. 2019 7:38
Silný cyklon Bulbul dnes brzy ráno udeřil na pevninu v Bangladéši, kde zabil dva lidi, další zranil a poničil domy. Rychlá evakuace stovek tisíc lidí ale zachránila mnoho životů. S odvoláním na dnešní sdělení místních úřadů o tom informovala agentura Reuters.
Silný déšť v Bangladéši.
Silný déšť v Bangladéši. | Foto: Reuters

Bouři, která přinesla vytrvalý déšť, doprovázel vítr o rychlosti až 120 kilometrů za hodinu a poryvy větru dosahující až 130 kilometrů za hodinu. Když se začal cyklon pohybovat po jihozápadním pobřeží Bangladéše, postupně slábl.

Podle bangladéšských úřadů bylo v sobotu evakuováno až 1,8 milionu lidí. Připraveno pro ně bylo přes 5000 provizorních přístřešků. Žádné významné škody ale v Bangladéši, kde žijí také tisíce uprchlíků ze sousední Barmy, hlášeny podle Reuters nebyly.

O život přišel šedesátiletý rybář, který odmítal opustit svůj příbytek. Zemřel, když na jeho dům se slaměnou střechou spadl strom. Zemřela také dvaapadesátiletá žena, která sice noc strávila v přístřešku s ostatními evakuovanými, ale ráno se vrátila domů a také na ni spadl strom.

Nyní cyklon zeslábl a provází ho podle úřadu vítr o rychlosti zhruba 70 až 80 kilometrů za hodinu. Asi 1200 převážně místních turistů zůstalo podle úřadů uvězněno na bangladéšském ostrově Svatého Martina. Všichni budou ale zachráněni, jelikož bouře zeslábla, uvedl představitel úřadu pro krizové situace Enamur Rahmán.

Živel již v sobotu odpoledne zasáhl východoindický stát Západní Bengálsko. Desítky tisíc lidí byly evakuovány, dva lidé přišli o život.

Bangladéš, jehož velká část se nachází ve výšce do deseti metrů nad mořem, cyklony zasahují často. Bouře si v posledních desetiletích vyžádaly statisíce obětí, úřady ale v posledních letech výrazně zlepšily přípravu, a při loňském silném cyklonu Fani tak zemřelo jen deset lidí. Bouře Sidr, která zemi zasáhla v roce 2007, si naproti tomu vyžádala nejméně 3000 obětí na životech.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy