reklama
 
 

Záchranné práce v Mozambiku pokračují už druhý týden, obětí cyklonu Idai je už 446

24. 3. 2019 12:10
Počet obětí ničivého cyklonu Idai v Mosambiku vzrostl na 446. Informoval o tom mosambický ministr životního prostředí Celso Correia, podle nějž bouře a následné záplavy postihly na 531 000 lidí. Země požádala mezinárodní společenství o pomoc, na níž se již podílí armádní jednotky z Jihoafrické republiky a Indie.

Záchranné práce v Mosambiku pokračují již druhý týden, dosud se soustřeďují na vyhledávání lidí v tísni a shazování humanitární pomoci. Podle ministra dosud čeká na záchranu na střechách domů a v korunách stromů 1500 lidí. Na úsilí se podílejí příslušníci armády Jihoafrické republiky a Indie, které do země vyslaly svá letadla a vrtulníky, jež pátrají po přeživších.

Generální tajemník OSN António Guterres již ve čtvrtek vyzval k většímu mezinárodnímu úsilí o likvidaci následků katastrofy, na niž prý kapacity OSN nestačí.

Podle agentury AP není zřejmé, kolik lidí je nezvěstných, podle záchranářů však bude počet obětí určitě stoupat poté, co voda opadne. Spolu s oficiálně potvrzenými počty zemřelých v sousedním Zimbabwe a Malawi se celkový počet obětí blíží k osmi stovkám.

Podle úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) bylo v Mosambiku zničeno či poškozeno 17 400 domů, 2800 škol a 39 zdravotních středisek. Voda rovněž zničila 385 000 hektarů úrody na polích, která byla těsně před sklizní.

Přístavní město Beira, které stojí v epicentru katastrofy, je nyní plné nouzových táborů. Komunikační sítě stále plně nefungují a vzniklý chaos rozdělil mnohé rodiny. Lidé se mačkají na jednom z nadjezdů, kde se snaží zachytit nestálý mobilní signál.

Město je nadále dosažitelné pouze z moře a ze vzduchu. Ceny potravin se místy ztrojnásobily a lidé jsou vpouštěni do prodejen jeden po druhém, aby se zabránilo rabování.

"Každý den objevujeme, že zkáza způsobená cyklonem Idai je horší, než jsme si představovali," sdělil šéf místní pobočky Červeného kříže. "Máme velkou obavu o vzdálené oblasti, které jsou odříznuté povodní či sesuvy půdy a potřebují humanitární pomoc. Má zase pršet, což znásobí utrpení lidí, kteří již všechno ztratili."

Cyklon udeřil na pobřeží Mosambiku u města Beira v noci na 15. března. Přinesl přívalové deště, které následně zatopily rozsáhlá území v centrální části země. Poté se přesunul do sousedního Zimbabwe a Malawi, kde po sobě zanechal 315 obětí.

Video: Na pomoc čekali v korunách stromů a na střechách. Cyklon Idai zpustošil Mosambik.

Záchrana dělníka ze zatopeného Mozambiku | Video: Reuters |  00:46

autor: ČTK | 24. 3. 2019 12:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama