Nový Zéland zasáhne nejničivější cyklon za 50 let. Města se evakuují, armáda je v pohotovosti

ČTK ČTK
13. 4. 2017 8:42
Během čtvrtka má Nový Zéland zasáhnout cyklon Cook. Podle meteorologů má být bouře nejnebezpečnější, jaká zemi postihla od roku 1968. Po celém ostrově jsou uzavřeny školy a úřady. Úřady evakuují města podél severovýchodního pobřeží Severního ostrova.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Wellington - Na Novém Zélandu se evakuují města podél severovýchodního pobřeží Severního ostrova, kde má ve čtvrtek udeřit cyklon Cook. Úřady občany upozornily, že bouře může přinést vysoké vlny a sesuvy půdy.

Pevninu má podle stanice BBC zasáhnout v 18:00 místního času. Nový Zéland ještě stále likviduje následky záplav, jež minulý týden přinesla bouře Debbie.

Meteorologové označují bouři Cook za nejnebezpečnější, jaká Nový Zéland postihla od roku 1968. Ve srovnání s Debbie, která zasáhla široký pás území, ale s menší silou, má být Cook kompaktnější a má přinést množství deště a silný vítr.

Po celém ostrově jsou uzavřeny školy a úřady, v Aucklandu, který se už potýkal v minulých dnech se záplavami, se navážejí mimořádné zásoby. Vnitřní lety byly buď zrušeny, nebo jsou zpožděny, armáda a záchranné služby jsou v pohotovosti.

Cook může postihnout oblasti Bay of Plenty, kde se teprve likvidují následky bouře Debbie. V částech Severního ostrova kvůli ní stále platí mimořádný stav.

Napršet má až 300 milimetrů srážek a domy, které byly zatopeny při minulé bouři, může znovu postihnout totéž.

Cook, který s sebou přináší vichr o rychlosti 150 kilometrů v hodině, se má v pátek přesunout na Jižní ostrov.

Cyklon Debbie zasáhl koncem března především Austrálii a přesunul se později na Nový Zéland, kde způsobil četné záplavy. Postiženo bylo i hlavní město Wellington, obec Edgecumbe musela být evakuována.

 

Právě se děje

Další zprávy