Nový Zéland zasáhne nejničivější cyklon za 50 let. Města se evakuují, armáda je v pohotovosti

ČTK ČTK
13. 4. 2017 8:42
Během čtvrtka má Nový Zéland zasáhnout cyklon Cook. Podle meteorologů má být bouře nejnebezpečnější, jaká zemi postihla od roku 1968. Po celém ostrově jsou uzavřeny školy a úřady. Úřady evakuují města podél severovýchodního pobřeží Severního ostrova.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Wellington - Na Novém Zélandu se evakuují města podél severovýchodního pobřeží Severního ostrova, kde má ve čtvrtek udeřit cyklon Cook. Úřady občany upozornily, že bouře může přinést vysoké vlny a sesuvy půdy.

Pevninu má podle stanice BBC zasáhnout v 18:00 místního času. Nový Zéland ještě stále likviduje následky záplav, jež minulý týden přinesla bouře Debbie.

Meteorologové označují bouři Cook za nejnebezpečnější, jaká Nový Zéland postihla od roku 1968. Ve srovnání s Debbie, která zasáhla široký pás území, ale s menší silou, má být Cook kompaktnější a má přinést množství deště a silný vítr.

Po celém ostrově jsou uzavřeny školy a úřady, v Aucklandu, který se už potýkal v minulých dnech se záplavami, se navážejí mimořádné zásoby. Vnitřní lety byly buď zrušeny, nebo jsou zpožděny, armáda a záchranné služby jsou v pohotovosti.

Cook může postihnout oblasti Bay of Plenty, kde se teprve likvidují následky bouře Debbie. V částech Severního ostrova kvůli ní stále platí mimořádný stav.

Napršet má až 300 milimetrů srážek a domy, které byly zatopeny při minulé bouři, může znovu postihnout totéž.

Cook, který s sebou přináší vichr o rychlosti 150 kilometrů v hodině, se má v pátek přesunout na Jižní ostrov.

Cyklon Debbie zasáhl koncem března především Austrálii a přesunul se později na Nový Zéland, kde způsobil četné záplavy. Postiženo bylo i hlavní město Wellington, obec Edgecumbe musela být evakuována.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy