Přes Tongu se přehnal cyklon Gita s větrem o rychlosti až 230 km/h

ČTK ČTK
12. 2. 2018 23:12
Cyklon Gita udeřil na tichomořskou Tongu silou odpovídající čtvrtému stupni americké klasifikace hurikánů, způsobil záplavy a velké škody na obydlích.
Lidé zajišťují svá obydlí před příchodem cyklonu Gita.
Lidé zajišťují svá obydlí před příchodem cyklonu Gita. | Foto: Reuters

Sydney - Tichomořský stát Tonga v noci na úterý místního času zasáhl cyklon Gita a na hlavním ostrově Tongatapu způsobil záplavy a ničil obydlí. Živel udeřil silou odpovídající čtvrtému, tedy druhému nejničivějšímu, stupni americké klasifikace hurikánů. Podle agentury AFP zde dosahoval vítr rychlosti 230 kilometrů v hodině. Web deníku The New Yealand Herald uvádí, že se objevily nepotvrzené informace o jedné oběti a několika zraněných.

Úřady na Tonze v očekávání bouře vyhlásily výjimečný stav, v metropoli Nuku'alofa platil zákaz vycházení. Střed cyklonu Gita se nakonec prohnal těsně na jih od hlavního ostrova se 75 000 obyvateli. Provázely jej přívalové deště a záplavy, ostrov Tongatapu byl od pondělního večera bez proudu.

"Noc byla obzvláště zlá," řekl rozhlasové stanici Radio New Zealand zástupce Národního úřadu pro mimořádné situace Graham Kenna.

"Pracuji u záchranných složek už víc než třicet let a tohle je nejhorší situace, jakou jsem zažil," dodal. O žádných obětech nicméně neinformoval.

"Něčí střecha mi přistála na zahradě… Některé historické budovy staré přes sto let byly vážně poškozeny," pokračoval Kenna. Úřady teprve začaly zjišťovat rozsah škod, už nyní je ale prý jasné, že budou značné.

Cyklon Gita o víkendu zasáhl ostrovní státy Samoa a Americká Samoa v Polynésii. Úřady evakuovaly 300 lidí, kteří se nyní vracejí domů. Silný vítr a déšť tam způsobil škody na budovách a výpadky proudu, mnoho domácností zůstalo bez pitné vody.

Z Americké Samoy k pondělnímu večeru oběti hlášeny nebyly, napsala agentura AP.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy