Pandemie a do toho cyklon století. Na miliony lidí v Asii se řítí přírodní katastrofa

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
20. 5. 2020 14:05
Je to bouře století, která zasáhne miliony lidí. Na Indii a Bangladéš se řítí cyklon Apmhan, který doprovázejí lijáky a vítr, jenž dosahoval v nárazech ještě před několika hodinami rychlosti až 240 kilometrů za hodinu. Úřady evakuovaly miliony lidí, i když kvůli pandemii koronaviru stále platí karanténa.
Cyklon se v Bangladéši několik hodin před příchodem ohlašoval silným větrem, deštěm a rozbouřeným mořem. | Video: Reuters

Cyklon Amphan má plnou silou udeřit ve středu večer místního času, už teď ale zasáhl pobřeží u indického města Kalkata. Několik hodin předtím se ohlašoval silným větrem a deštěm. 

V pondělí, ještě nad Indickým oceánem, hurikán dosahoval takové síly, jakou meteorologové v Bengálském zálivu nikdy nenaměřili. Od té doby zeslábl, a až se dostane nad pevninu, rychlost větru se ještě sníží. Cyklon ale přinese silný déšť a hladina moře u pobřeží se může zvednout až o pět metrů.

V posledních desetiletích Indie ani Bangladéš nic takového nezažily a před úderem bouře panuje v obou zemích napětí a panika. Podobně silný cyklon zasáhl region v roce 1999. Zemřelo tehdy skoro 10 tisíc lidí.

Pobřeží Bengálského zálivu, které se kroutí do tvaru písmene U, je při podobné katastrofě extrémně zranitelné. Leží velmi nízko a jsou v něm rozsáhlé říční delty, což zvyšuje riziko ničivých povodní. Bouře může vodou spláchnout i oblasti vzdálené několik kilometrů od pobřeží.

Na to všechno se teď Indie a Bangladéš připravují. Bangladéš evakuoval 2,2 milionu lidí, Indie skoro půl milionu. Celkem ale silný vítr a déšť zasáhne podle předpovědi odborníků přes 40 milionů lidí. 

Evakuace a rozestupy

Celou operaci však komplikuje pandemie koronaviru. Úřady se snaží dodržovat hygienická a bezpečnostní opatření. "Lidé jsou vystresovaní. Bojí se jít do evakuačních center, bojí se, jak se tam budou dodržovat fyzické rozestupy," popsala pro americkou stanici CNN situaci na pobřeží Bangladéše Snigdha Chakrabortyová, manažerka místní charitativní organizace.

Problémy nastávají hlavně v obřím táboře pro milion rohingských uprchlíků. I v něm už se objevila nemoc covid-19.

Cyklon Amphan se ohlašoval hustými mračny ve městě Kalkata už den před příchodem.
Cyklon Amphan se ohlašoval hustými mračny ve městě Kalkata už den před příchodem. | Foto: Reuters

Indie je kvůli koronaviru v celonárodní karanténě, epidemie stále neustupuje. Ve druhé nejlidnatější zemi světa ve středu přibyl rekordní počet případů nákazy. Za jediný den testy odhalily přes 5600 infikovaných. Celkem je v Indii už přes sto tisíc nakažených novým typem koronaviru.

Tisíce lidí navíc přišly kvůli karanténě a uzavírání podniků o práci ve velkých městech a hromadně se stěhují zpátky na venkov. Obrovský exodus stále neskončil a nákaza se kvůli tomu šíří dál. Mnoho lidí se proto bojí.

Silný vítr a déšť zasáhl indické město Kalkata.
Silný vítr a déšť zasáhl indické město Kalkata. | Foto: Reuters

Raději zemřít doma

V evakuačních centrech, kam úřady posílají obyvatele z pobřeží, se proto oddělují starší lidé a těhotné ženy od ostatních Indů. V některých oblastech, kde domy ustojí silný vítr, úřady raději nechají lidi v domácí karanténě. Záchranné složky pečlivě zvažují, kde je potřeba zachraňovat životy před cyklonem a kde před koronavirem.

Příkladem takového komplikovaného místa je indické město Kalkata ve státě Západní Bengálsko. Bouře tam už sice dorazila, někteří lidé se však přesto odmítli evakuovat. Už přes měsíc tam platí karanténa a mezi obyvateli panuje strach z nákazy.

"Jsme připraveni zemřít doma," cituje otce z jedné rodiny žijící na pobřeží americký deník Washington Post. "Za žádnou cenu nepůjdeme do evakuačního centra, ať si vláda říká, co chce."

Indie tak nakonec evakuovala necelých 500 tisíc lidí, původní plán však byl přesunout milion obyvatel.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy