Jako za občanské války. Brutální gangy vyhánějí tisíce obyvatel ze Střední Ameriky

Simone Radačičová Simone Radačičová
5. 11. 2016 19:14
Do USA se dříve pokoušeli dostat hlavně ekonomičtí migranti. Nyní jsou to lidé, kteří prchají před násilím. Honduras, Guatemala a Salvador patří mezi nejnásilnější země na světě. Odhodlání odejít z vlasti pak u mnohých lidí umocňuje také přetrvávající chudoba a nerovnost.
Mexiko a USA běžence, které na svém území zadrží, deportují.
Mexiko a USA běžence, které na svém území zadrží, deportují. | Foto: REUTERS/Carlos Barria

San Salvador – Pětadvacetileté Araceli Amayaové ze Salvadoru zastřelil brutální gang bratra přímo před očima. Mladá žena se nyní obává, že ji čeká stejný osud, a proto se pokusila prchnout do USA. Nepovedlo se jí to.

Chytili ji v Mexiku. Tamní úřady ji vrátily zpět do rodné vlasti. Jenže Amayaová se kvůli obavám o svůj život nechce jen tak vzdát a plánuje další pokus, uvedla pro list The Texas Tribune.

Podobně jako ona uvažují i další tisíce lidí ze Střední Ameriky, kde místní gangy roztočily spirálu násilí. Vysoká kriminalita a beztrestnost patří mezi hlavní důvody, které posilují migrační vlnu ve středoamerickém regionu.

Podobně jako se stovky až tisíce lidí každý den pokouší na vratkých bárkách přeplout z Afriky do Evropy, tak i mnozí lidé ze Střední Ameriky riskují své životy na cestě za bezpečnějším životem.

Jako za občanské války

Dlouhá léta směřovali k hranicím mezi Mexikem a USA tisíce ekonomických migrantů, kteří snili o lepším životě za betonovou zdí. Mladí muži a ženy často opouštěli své rodiny, aby pak z USA mohli podporovat své příbuzné, kteří v Mexiku nebo v některé ze zemích Střední Ameriky zůstali. Jenže v posledních letech se tento zažitý obrázek proměnil.

Na sever nyní utíkají celé rodiny i s dětmi, a to hlavně ze zemí takzvaného "severního trojúhelníku" – Hondurasu, Salvadoru a Guatemaly. Prchají před všudypřítomným a neutuchajícím násilím, za kterým stojí násilné gangy.

Lidé před nimi nemají žádné zastání, policie i soudy jsou zkorumpované a tamní vlády nejsou schopné proti rozjetému kolotoči nijak zasáhnout. V regionu vládne beztrestnost, kdy oběti často každodenně potkávají zločince, kteří jim nebo jejich příbuzným ublížili.

Severní trojúhelník patří mezi nejnebezpečnější regiony na světě. Míru násilí dokonce mnozí experti přirovnávají k občanskému konfliktu. "Počet úmrtí je srovnatelný s občanskou válkou," uvedla Mary Specková z International Crisis Group.

Například v Salvadoru za 12leté občanské války zemřelo 75 tisíc lidí a jeden milion Salvadořanů musel opustit své domovy. Loni pak pro srovnání v této malé středoamerické zemi zemřelo násilnou smrtí 6657 lidí.

Vláda lidem nenabízí žádnou ochranu

"Šokující je hlavně absolutní nedostatek ochrany, kterou vlády nejsou schopny poskytnout vlastním lidem," upozornil Salil Shetty, šéf Amnesty International pro Guardian.

"Dříve lidé odcházeli, aby hledali lepší život. Nyní ale utíkají, aby si svůj život zachránili," uvedla nedávno pro britský list Guardian Olga Sánchez Martínez, která v Mexiku provozuje ubytování pro utečence.

Odhodlání odejít z vlasti pak u mnohých lidí umocňuje také přetrvávající chudoba a nerovnost. Například v Hondurasu a Guatemale žije pod hranicí chudoby 60 procent lidí.

Lidé pak nesměřují jen do USA, ale často skončí také v okolních zemích, jako je Mexiko či také Kostarika, kde je bezpečněji. Loni překročilo hranice do Mexika na 400 tisíc lidí bez dokladů. Letos jich bude až 450 tisíc.

Kolotoč deportací a útěků

Jedním ze symbolů aktuální uprchlické krize je mexické město Tapachula, které leží poblíž hranic s Guatemalou. Tam vzniklo množství provizorního ubytování pro běžence z jiných států, současně je tam i největší detenční centrum v Mexiku.

Většinu utečenců totiž mexické úřady vrátí, a to velmi rychle, často už do 24 hodin.

"Celá mexická migrační politika spočívá v tom, že lidem zabrání dostat se na sever. A to je vše. Nemají žádnou strategii ani plán," kritizuje postoj mexické vlády Fermína Rodriguezová z centra pro lidská práva v Tapachule.

Pokud někdo v Mexiku požádá o azyl, tak má šanci asi jedna ku třem, že ho opravdu získá.

Mexiko a USA běžence, které na svém území zadrží, deportují. Mnozí z nich se proto po svém návratu do vlasti pokusí znovu odejít. Často se ale stává, že lidé zabřednou do nekončícího cyklu neúspěšných pokusů a deportací.

Tak dopadl i Gustavo ze Salvadoru. Jeho čtyři bratry zastřelili členové gangu. Od té doby se Gustavova matka pokouší zachránit svého posledního syna. "Chtěli se zbavit důkazů," uvedla Maria Del Transito pro list The Texas Tribune s tím, že právě Gustavo se stal náhodou svědkem zločinu, za kterým stál jeden z tamních gangů.

Jejich pravým cílem byl podle ní Gustavo, jenže toho jediného gang nedostal. Zatím. Gustavo se nejprve pokusil dostat do Mexika. Odtud ho ale úřady deportovaly. Nevyšel mu ani druhý pokus, a sice utéct do Texasu, a opět byl deportován. Brzy to ale zkusí znova, dodává jeho matka. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy