Střední Amerika

Vyhoštění je pro nezletilé migranty vážnou hrozbou, americký soudce ho zakázal

Americký federální soudce ve středu nařídil vládě Spojených států, aby zastavila vyhošťování dětí, které byly zadrženy bez dospělého doprovodu po nelegálním překročení hranice s Mexikem. Administrativa dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa letos takto vykázala ze země tisíce nezletilých migrantů, přičemž postup zdůvodňovala obavami ze šíření koronaviru. Podle soudce z federálního distriktu metropole Washingtonu aktuální přístup vystavuje děti vážným hrozbám.

Emmett Sullivan vydáním dočasného nařízení vyhověl žádosti několika skupin, které žalují americkou vládu ve jménu osob zasažených novou imigrační politikou. Od jejího zavedení před devíti měsíci bylo podle agentury AP vyhoštěno nejméně 8800 dětí bez dospělého dozoru.

Americké úřady se odvolávají na hrozbu šíření koronaviru a nejen nezletilé migranty vrací do středoamerických zemí za zrychlených procedur.

Zdroj: ČTK

Na Střední Ameriku se žene druhý hurikán během dvou týdnů, hrozí extrémní škody

Hurikán Jóta, který má v pondělí večer místního času dorazit nad pobřeží Hondurasu a Nikaraguy, zesílil na pátý, tedy nejvyšší stupeň. Doprovází ho setrvalý vítr o rychlosti 260 kilometrů za hodinu, informovala agentura AP s odvoláním na americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

Střed bouře se nachází zhruba 160 kilometrů jihovýchodně od pobřežního města Puerto Cabezas na severu Nikaraguy a pohybuje se západně rychlostí 15 kilometrů za hodinu, uvedlo NHC.

"Podél částí severovýchodního pobřeží Nikaraguy se očekává životu nebezpečné vzedmutí hladiny moře. Ve Střední Americe se také očekávají život ohrožující bleskové záplavy," vydalo NHC na Twitteru varování společně s oznámením o zesílení bouře.

Jóta je druhým hurikánem, který Střední Ameriku postihne během dvou týdnů. Oblast se ještě nevzpamatovala z následků hurikánu Eta, který zpustošil značné území v regionu a vyžádal si nejméně 150 obětí.

Pokračovat