zloděj

Dárky lákají zloděje, policie nabádá k opatrnosti na sociálních sítích

Po letních měsících stoupá tradičně počet krádeží bytů a domů po vánočních svátcích. Zloděje lákají vánoční dárky a opuštěné domácnosti lidí, kteří jsou po Štědrém dnu do silvestra na dovolených. Policie i bezpečnostní agentury oslovené ČTK nabádají k opatrnosti na sociálních sítích, nezveřejňovat majetek a neinformovat o odjezdu z domu.

Ze statistik na webu policie vyplývá, že v roce 2021 došlo k 1553 krádežím vloupáním do bytů a 2231 do rodinných domů. Nejrizikovější je období jakýchkoliv prázdnin. Zloděje nejvíce lákají opuštěné domácnosti během letních dovolených a právě čerstvě vybalené dárky.

Zvýšený nárůst krádeží potvrzují i pojišťovny. "Zloději 'pasou' po zcela novém zboží, které jsou schopni si vysledovat, například podle odkládání balících kartónů ke kontejnerům po Štědrém dnu, podle informací na sociálních sítích. Termín mezi svátky a Novým rokem odpovídá výkyvu vloupaček," uvedla mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Zdroj: ČTK

Zloději ukradli z bavorského muzea keltský poklad, mince byly původem z Česka

Neznámí zloději ukradli z muzea v bavorském Manchingu zlatý keltský poklad. Šlo o mince ražené v oblasti Bohemie neboli na území současného Česka. Sběratelská hodnota ukradeného pokladu činí řádově miliony eur (desítky až stovky milionů korun), uvedl bavorský zemský kriminální úřad. Ministr kultury této německé spolkové země krádež mincí označil za obrovskou kulturní škodu.

Zloději se do muzea dostali v noci na úterý a odnesli všech 483 mincí o hmotnosti asi čtyř kilogramů, které archeologové objevili u Manchingu v roce 1999. Šlo o největší poklad keltských platidel nalezený ve 20. století. Agentura DPA uvádí, že poklad pochází asi z roku 100 před naším letopočtem. "Ztráta keltského pokladu je katastrofa, ty mince jsou coby svědci našich dějin nenahraditelné," řekl bavorský ministr kultury Markus Blume. Dodal, že je nutné udělat vše pro objasnění okolností krádeže a dopadení pachatelů.

Podle mluvčího zemského kriminálního úřadu se zloději do muzea vloupali zřejmě v brzkých ranních hodinách. "Byl to klasický případ jako ze špatného filmu," řekl mluvčí. Dodal, že v úterý ráno zaměstnanci zjistili, že poklad zmizel. Vyšetřovatelé chtějí další podrobnosti o případu zveřejnit ve středu.

Mince byly v muzeu v Manchingu vystaveny od roku 2006. Manchingské opidum platí za jedno z nejdůležitějších keltských sídlišť, na kterém archeologové dodnes pokračují ve výzkumu. Toto místo ale opakovaně přitahuje zloděje historických artefaktů, upozornila DPA. Naposledy letos v květnu vykradači hrobů v místech, kde se konal archeologický průzkum, ilegálně vyhloubili asi 140 děr. Odborníci předpokládají, že pachatelé pomocí sond pátrali po předmětech z keltského období. Zda nějaké předměty ukradli, není stále jasné. Případ vyšetřuje státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK

Zloději v Brně ukradli z obchodního centra šperky za pět milionů korun

Šperky za více než pět milionů korun si odnesla v noci na neděli skupina zlodějů z obchodního centra v Brně-Řečkovicích. Dvě hodiny po půlnoci zatarasili příjezdové cesty zapálenými pneumatikami a násilně vstoupili jedním z nouzových vchodů do přízemí hlavní budovy. Pak zamířili přímo ke klenotnictví, byli dobře připravení, informovala policie v tiskové zprávě.

"Velkými kladivy rozbili vitríny a sebrali plata s vystaveným klenotnickým zbožím. Čtyři zloději pracovali, další pak byl s motorovou pilou v ruce připravený v případě potřeby zasáhnout. Během několika desítek sekund zloději nacpali odcizené věci do přinesených tašek a zadním nouzovým vchodem zmizeli," uvedl mluvčí policie Bohumil Malášek.

Zboží mělo podle prodejce hodnotu pět milionů korun. Celková škoda bude ještě vyšší, po započtení nákladů na opravu poničeného vybavení. Kriminalisté zjistili, že skupina po akci zamířila do lesa směrem na Mokrou Horu a Jehnice. "Cestou totiž pachatelé ztratili několik platíček s odcizenými šperky. Podařilo se také v dané oblasti nalézt část vybavení, kterým se dostávali do vitrín. Vyšetřovatelé se domnívají, že v uvedených obcích nebo jejich okolí mohli mít připravené vozidlo, se kterým odjeli," sdělil Malášek.

Policie na tísňové lince 158 uvítá případné informace o pohybu podezřelých lidí nebo auta. Zveřejnila také video zachycující maskované zloděje.

Zdroj: ČTK

Policie pátrá po zloději, který v Roztokách ukradl nářadí za 700 tisíc korun

Policie pátrá od soboty po pachateli, který ukradl z lodního kontejneru v Roztokách u Prahy materiál, nářadí a další věci za 700 tisíc korun. Šlo o provizorní sklad. Pachateli hrozí až pět let vězení. Případní svědci, kteří od pátečního večera do sobotního rána někoho u kontejnerů viděli, mohou veškeré informace policistům sdělit na lince 158, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle policistů se krádež stala minulý týden, a to mezi pátečními 18:00 a sobotními 7:00. Pachatel odstranil visací zámek a poté vnikl na staveniště vlakového nádraží v Nádražní ulici v Roztokách, kudy se dostal k lodním kontejnerům. "U nich taktéž poškodil tři visací zámky, po jejichž odstranění se dostal dovnitř, odkud odcizil stavební materiál, ruční elektrické a akumulátorové nářadí, lešení a pohonné hmoty," popsala krádež Richterová.

V případě prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli za trestný čin krádeže rok až pět let vězení.

Zdroj: ČTK

Zloděj se vloupal do obchodu s oblečením, po příjezdu policie předstíral, že je figurína

Jistý muž v Polsku, který se vloupal do obchodu s oblečením, se po příjezdu policie maskoval tím, že se vydával za figurínu. Strážci zákona ho ovšem odhalili a zadrželi, napsal zpravodajský web gazeta.pl.

Incident se stal minulý týden ve městě Tarnowskie Góry ve Slezském vojvodství. Policisté vyrazili k jednomu z obchodů s oděvy, protože dostali hlášení, že se odtamtud ozývá zvuk rozbíjeného skla. Při prohlídce prodejny zjistili, že pachatel nestihl utéct. Narychlo na sebe navlékl oblečení, které se v obchodě prodává, a postavil se mezi figuríny.

Podle policie je 36letý muž podezřelý také z různých krádeží, kterými způsobil škodu ve výši asi 13 tisíc zlotých (přes 75 tisíc korun). Doma u něj navíc policisté našli marihuanu a pervitin. Hrozí mu až deset let ve vězení.

Zdroj: ČTK
Pokračovat