Zimbabwe

V Zimbabwe uhynulo 22 slonů, nejspíš se otrávili jedovatými rostlinami

Na západě Zimbabwe uhynulo nejméně 22 slonů. Podle prvních testů je příčinou úmrtí bakteriální infekce způsobená požitím jedovatých rostlin. Oznámil to dnes mluvčí agentury spravující tamní národní parky. Podle něj se dá očekávat, že přibudou další případy.

Většina zvířat uhynula v lese Pandamasue, který se nachází mezi Viktoriinými vodopády a národním parkem Hwange. Mluvčí Tinashe Farawo řekl, že mezi mrtvými slony jsou hlavně mladí a oslabení jedinci. Mladí sloni podle něj nejsou dost velcí, aby dosáhli do větví vyšších stromů, "takže pojídají cokoli, i vegetaci, která pro ně může být jedovatá". Mladí sloni byli nalezeni i s kly, což vylučuje zásah pytláků.

Problém podle něj může přetrvat po celé období sucha. Zimbabwe pociťuje globální klimatickou změnu v podobě suchého počasí, v němž se zvířatům nedostává vody a vegetace.

Zdroj: ČTK

Zával ve zlatém dole v Zimbabwe zabil dva lidi a 20 uvěznil

Nejméně dva lidé přišli ve středu večer v Zimbabwe o život při závalu ve zlatém dole. Dvě desítky dalších ilegálních horníků zůstaly uvězněné pod zemí a přinejmenším jeden byl s těžkým zraněním převezen do nemocnice. Informovaly o tom dnes zimbabwský deník The Herald a zpravodajský portál New Zimbabwe.

Fortune Mupungu - představitel úřadu civilní ochrany v okrese Kwekwe, kde se důl nachází a který leží asi 200 kilometrů jihozápadně od hlavního města Harare - podle listu The Herald sdělil, že záchranáři doposud našli dvě těla. Nyní pokračují v hledání lidí, kteří zůstali v dole uvěznění.

Zdroj: ČTK
Pokračovat