Obrazem: Z obřích Viktoriiných vodopádů je slabý potůček. Může za to rekordní sucho

Vyschlé Viktoriiny vodopády.
"Na moc vody to nevypadá," podotkl návštěvník z Německa při pohledu na vyschlé vodopády. "Pár kamenů na skále a mezi nimi teče trochu vody," popsal situaci student, který místo navštívil.
Na místě je v současné chvíli nezvykle vidět velká část kamenné stěny, přes niž za normálních okolností na kilometrové šířce padá řeka Zambezi do více než 100 metrů hlubokého kaňonu. Průtok Zambezi vždy kolísá v závislosti na ročním období, současný pokles hladiny je však podle místních nevídaný.
Tohle je snímek vyfocený v lednu letošního roku...
Znovu lednová momentka...
Foto: Reuters
ČTK ČTK
7. 12. 2019 18:14
Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se Viktoriiny vodopády, ležící na hranici afrických států Zambie a Zimbabwe změnily v pouhý potůček. Podle prezidenta Zambie Edgara Lungua jde o "neúprosnou připomínku toho, co klimatická změna způsobuje našemu životnímu prostředí". Pro celý region představují vodopády jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.
 

Právě se děje

před 49 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy