Obrazem: Z obřích Viktoriiných vodopádů je slabý potůček. Může za to rekordní sucho

Vyschlé Viktoriiny vodopády.
"Na moc vody to nevypadá," podotkl návštěvník z Německa při pohledu na vyschlé vodopády. "Pár kamenů na skále a mezi nimi teče trochu vody," popsal situaci student, který místo navštívil.
Na místě je v současné chvíli nezvykle vidět velká část kamenné stěny, přes niž za normálních okolností na kilometrové šířce padá řeka Zambezi do více než 100 metrů hlubokého kaňonu. Průtok Zambezi vždy kolísá v závislosti na ročním období, současný pokles hladiny je však podle místních nevídaný.
Tohle je snímek vyfocený v lednu letošního roku...
Znovu lednová momentka...
Foto: Reuters
ČTK ČTK
7. 12. 2019 18:14
Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se Viktoriiny vodopády, ležící na hranici afrických států Zambie a Zimbabwe změnily v pouhý potůček. Podle prezidenta Zambie Edgara Lungua jde o "neúprosnou připomínku toho, co klimatická změna způsobuje našemu životnímu prostředí". Pro celý region představují vodopády jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 37 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy