Foto: Čistá voda jen na týden, pak hrozí cholera. Obyvatelé Zimbabwe strádají žízní

Zimbabwe se potýká s nedostatkem nezávadné vody.
V pondělí zimbabwské úřady zastavily přísun vody z nádrže Morton Jaffray, která zásobuje hlavní město Harare a její okolí s více než dvěma miliony obyvatel. Přestože nádrž je téměř z poloviny plná, vláda nemá peníze na chemikálie, které by ji přečistily. Ty měsíčně stojí 2,7 milionu dolarů (téměř 64 milionů korun), město má však k dispozici pouze třetinu potřebných peněz v zahraniční měně.
Přísun vody byl obnoven v úterý večer, kdy chemikálie městu poskytlo druhé největší město země Bulawayo. Přesto jejich zásoba vydrží jen na týden. Co bude poté, úřady zatím neví. "Bereme to jako přechodné období, ve kterém budeme pracovat na tom, co se bude dít dál," popsal agentuře Reuters následné kroky starosta města Enock Mupamaonde.
S nedostatkem vody se Zimbabwe potýká již delší dobu. Kvůli letošnímu extrémnímu suchu dostávají obyvatelé dvou největších měst vodu na příděly, jiným voda z kohoutku teče jen jednou týdně nebo jsou závislí na vodě z nečištěných studní. Dvě menší nádrže pozastavily provoz už v minulém měsíci.
"Záchody ve škole jsou hodně špinavé, lidi je dál používají, i když není žádná voda," popsal agentuře AP dvanáctiletý Dylan Kaitano. "Dneska jsem nešel do školy, protože musím být tady," dodává chlapec oblečený do školní uniformy, zatímco postává ve frontě na vodu.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
27. 9. 2019 18:55
Více než dva miliony obyvatel hlavního města Zimbabwe Harare a přilehlých oblastí brzo přijde o přístup k nezávadné vodě. Vláda nemá dost peněz na chemikálie, které by vodu přečistily. Narůstají tak obavy z vypuknutí epidemie cholery a dalších nemocí.
 

Právě se děje

před 8 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy