Demonstranti v Zimbabwe vyšli i přes zákaz do ulic, policie použila slzný plyn

ČTK ČTK
16. 8. 2019 12:05
Navzdory policejnímu zákazu se v pátek v ulicích zimbabwského hlavního města Harare sešly stovky lidí k plánované protivládní demonstraci. Policie proti nim použila slzný plyn a vodní děla, napsala agentura AP. Organizátoři přitom dopoledne oznámili, že protestní akci ruší, uvedla agentura AFP.
Policie v Zimbabwe rozehnala demonstrace.
Policie v Zimbabwe rozehnala demonstrace. | Foto: Reuters

Demonstranti se sešli poblíž místa původně ohlášeného shromáždění, na náměstí Africa Unity, kde je policie rozehnala. Lidé se přesunuli do postranních ulic, aby unikli slznému plynu a vodním dělům. Policejní těžkooděnci několik osob zadrželi a jednu ženu údajně zbili tak, že zůstala ležet na zemi.

Páteční protesty svolané opozičním Hnutím za demokratickou změnu (MDC) policie zakázala kvůli obavě z výtržností a násilí ve čtvrtek večer. MDC zákaz brzy ráno napadla u soudu, který ale rozhodnutí policie potvrdil. Hnutí v reakci na soudní verdikt manifest oficiálně na poslední chvíli zrušilo, někteří protestující se ale přesto už objevili v ulicích.

Policie v přípravě na demonstrace v centru zimbabwské metropole rozestavila hlídky a náměstí Africa Unity uzavřela. Většina obyvatel dnes raději zůstala doma, mnoho obchodů je zavřených. Na provizorních kontrolních stanovištích vybudovaných na hlavních cestách do města policisté kontrolují vozidla. Policie obyvatele varovala, aby se protestů neúčastnili, jinak "shnijí ve vězení".

MDC protestuje proti způsobu, jakým vláda prezidenta Emmersona Mnangagwy řeší rozsáhlou ekonomickou krizi. Prezident sice opozici vyzval k dialogu, vláda však zároveň přijala novou bezpečnostní legislativu, která je kritiky označována jako represivní.

Míra inflace je nyní v Zimbabwe nejvyšší od roku 2009, kdy kvůli hyperinflaci, jež dosáhla 500 miliard procent, země opustila vlastní měnu a přijala jako oficiální platidlo americký dolar a další zahraniční měny. Vláda ale na konci letošního května náhle zakázala platby v zahraničních měnách, jediným oficiálním platidlem se tak stal nový zimbabwský dolar. Jeho hodnota ale od té doby klesla už o 28 procent. Prudce rostou ceny základních potravin, je nedostatek chleba, pohonných hmot a léků.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo spotřební daně z minerálních olejů. Naopak více stát vybere u daně z přidané hodnoty (DPH) nebo i na sociálním a zdravotním pojištění. V dalších letech by příjmy státu z daní i ze sociálního pojištění měly růst, a to i například právě u daně z příjmu fyzických osob ovlivněné letošním zrušením superhrubé mzdy. V lednových odhadech přitom ministerstvo financí počítalo s poklesem příjmů z této daně i v roce 2022. Vyplývá to z přehledu, který ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy