Doložte studium, nebo plaťte. Pojišťovny nahání studenty, rodiče o povinnosti nevědí

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 9. 10. 2022 14:00
Rodiče musí informovat zdravotní pojišťovnu, že jejich dítě studuje na střední škole. Pokud tak neučiní, ideálně na začátku školního roku, mohou se dočkat dopisu, který je vyzývá k úhradě pojistného. Většina rodičů ovšem o své povinnosti neví. Matoucí totiž je, že některé školy studenty samy nadále nahlašují pojišťovně i přesto, že už tak několik let činit nemusí.
Foto: Ondřej Besperát

"Otevřeli jsme dopis od zdravotní pojišťovny a nechápavě koukali. Psalo se v něm, že náš patnáctiletý syn má uhradit částku zhruba 6,5 tisíce korun za zdravotní pojištění. Syn studuje na gymnáziu," svěřuje se Martin z Prahy, otec školáka. 

V pojišťovně mu úřednice vysvětlila, že za nezletilé dítě, které ukončilo povinnou školní docházku, má rodič informační povinnost a musí pojišťovně doložit, že dítě dál studuje. Pokud předloží potvrzení o studiu, pojištění za něj bude dál platit stát, protože se připravuje na budoucí povolání. 

Pokud ale už nezletilé dítě nestuduje, případně nepracuje, aby za něj pojištění odváděl zaměstnavatel, musí si platit měsíčně částku 2187 korun jako osoba bez zdanitelných příjmů. 

Martin tedy doložil potvrzení o studiu a pojišťovna mu platební příkaz zrušila. "Opravdu jsem netušil, že musíme i u středoškoláka dokládat, že studuje. Nikdo z našich přátel, kteří mají podobně staré děti, to neví a ani to nedělá," dodává muž. 

Na rozdíl od něj se mnoho rodičů středoškoláků o své povinnosti ani nedozví, dopis od pojišťovny jim totiž nedorazí. Důvodem je to, že některé školy je jako své studenty na pojišťovnu stále hlásí ze své vůle, ačkoliv už takovou povinnost mnoho let ze zákona nemají. "Informační povinnost bývala kdysi dávno. Už to ale neplatí a školy žáky hlásit nemusí," potvrzuje Štefan Klíma z mladoboleslavské Integrované střední školy.

Zkontrolujte, zda je dítě státní pojištěnec

Jeho slova potvrzuje tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. "Školám oznamovací povinnost zákon už neukládá, avšak podle našich informací většina škol nad rámec svých povinností v této oblasti se zdravotními pojišťovnami spolupracuje a údaje o svých studentech jim sděluje," uvádí Jakob. 

Doporučuje proto, aby se rodiče po skončení povinné školní docházky dítěte u příslušné zdravotní pojišťovny informovali, zda má jejich dítě studium na střední škole ohlášeno, a tedy zda má průběh pojištění v pořádku. Pokud nikoliv, je potřeba doklad o studiu předložit.

"Zdravotní pojišťovna jinak než od pojištěnce či případně od školy informaci o studiu nezíská. A pokud u pojištěnce neeviduje žádného plátce pojistného, pak je považován za osobu bez zdanitelných příjmů, která je povinna platit si pojistné sama," varuje Jakob. 

Jak upozorňuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová, pojištěnec je povinen podle zákona oznámit a doložit své zdravotní pojišťovně nejpozději do osmi dnů skutečnosti rozhodné pro vznik nebo zánik povinnosti státu platit za něj pojistné.

"Studentům doporučujeme si nejprve ověřit, zda škola nahlásila jejich studium a jsou zařazeni v kategorii 'státní pojištěnec'. Ověření mohou provést snadno a rychle online v aplikaci Moje VZP, případně mohou také zavolat na naši infolinku," radí Plívová. Obdobný je postup i u ostatních pojišťoven.

Mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová ale připomíná, že studenty může do kategorie osob bez zdanitelných příjmů zařadit v systému pojišťoven i brigáda, kterou měli třeba přes léto. 

"Může se stát, že student nastoupí na brigádu a zaměstnavatel oznámí hromadným oznámením zahájení zaměstnání, ale neoznačí ho jako 'Nástup nezaopatřeného dítěte, studenta, do zaměstnání v průběhu studia'. Zdravotní pojišťovna pak bere v úvahu jen zaměstnanecký poměr. A následně, když zaměstnavatel brigádu ukončí, vzniká nekryté pojištění. Pak studenta kontaktujeme a ten musí doložit studium, vysvětluje Mazurová.

Stát je mimo jiné plátcem pojistného na veřejné zdravotní pojištění za nezaopatřené dítě. Podle zákona do kategorie neopatřené dítě spadá dítě do skončení povinné školní docházky a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže:

  • se soustavně připravuje na budoucí povolání, 
  • se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz,
  • z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost. Posuzování zdravotního stavu pro účely tohoto zákona upravuje zákon upravující organizaci a provádění sociálního zabezpečení.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Na italském ostrově Ischia dál pátrají po možných obětech půdního sesuvu

Na italském ostrově Ischia dnes záchranné složky po celonočním nasazení pokračují v pátrání po možných obětech sobotního půdního sesuvu, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní média. Podle úřadů je stále pohřešováno jedenáct lidí, nejméně jedna osoba v sesuvu zahynula.

Vedení prefektury v jihoitalské Neapoli by se dnes ráno mělo sejít k dalšímu krizovému jednání. Dopoledne by měla zasednout také italská vláda, aby v regionu vyhlásila výjimečný stav. Nutné je to mimo jiné proto, aby mohly být rychle uvolněny finanční prostředky.

Záchranné práce hasičů, policie a civilní ochrany komplikují pokračující bouře a déšť. Evakuováno bylo na 130 osob. Neapolská prefektura v sobotu pozdě večer uvedla, že 13 lidí utrpělo zranění a jedenáct lidí považuje za nezvěstné. Potvrzena byla smrt jedné ženy.

V noci na sobotu zasáhly středomořský ostrov v Neapolském zálivu bouřky a silné deště, které způsobily vážné škody zejména ve městech Casamicciola a Lacco Ameno na severním pobřeží Ischie. Směs půdy a kamení se na některých místech valila ulicemi, do moře bylo strženo několik aut.

Oblast je považována za rizikovou z hlediska sesuvů půdy. Podle odborníků byly snahy o nápravu situace v posledních letech nedostatečné, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Francouzská lyžařská střediska letos otevřou později a budou šetřit energii

Lyžařská střediska ve Francii letos kvůli teplému podzimu a nedostatku sněhu otevřou později než v předchozích letech a chystají se s ohledem na vysoké ceny energií zavádět úsporná opatření. Například alpské středisko Val Thorens zahájí provoz tento víkend, tedy o týden později než původně předpokládalo. V nadcházející sezoně chce šetřit například omezením provozní doby sněhových děl nebo snížením teploty uvnitř budov. Napsaly o tom agentury Reuters a AFP.

Střediska Val d'Isère a Tignes, která plánovala pustit lyžaře na sjezdovky tento víkend, se nakonec otevřou až 3. prosince. Kvůli vyšším teplotám tam dlouho nemohla pracovat sněhová děla, a v nižších polohách proto na sjezdovkách není dost sněhu.

"Při rozhodování jsme se řídili zdravým rozumem, nabídka pro naše klienty musí být kvalitní," uvedl Olivier Simonin ze společnosti Val d'Isère Téléphériques, která stejnojmenné středisko provozuje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na pohřbu oběti střelby v Nashville se střílelo, jsou dva zranění

Na pohřbu mladé ženy v americkém městě Nashville, která nedávno zemřela na následky střelného poranění, se střílelo. Zatím neznámý pachatel zahájil v sobotu palbu z projíždějícího auta a zranil dva lidi, zatímco odcházeli z kostela, kde se konal smuteční obřad, napsala agentura AP s odvoláním na policii.

Policisté pátrají po černém autě, z něhož mohlo střílet i více lidí, přičemž palba zasáhla osmnáctiletou ženu do nohy a pětadvacetiletého muže do pánve. Ani jedno ze zranění není život ohrožující, uvedl mluvčí nashvillské policie Don Aaron.

Někteří smuteční hosté podle něj byli ozbrojeni a střelbu na auto opětovali, popsal policejní mluvčí. Střelba se odehrála ještě před tím, než byla rakev s pozůstatky devatenáctileté Terriany Johnsonové vynesena z kostela.

Johnsonová zemřela v polovině listopadu a policie pátrá po sedmnáctiletém mladíkovi, jehož podezírá z její vraždy. Policisté se domnívají, že začal střílet na automobil s Johnsonovou poté, co se tato žena před tím dostala do potyčky s jeho sestrou. Vypadá to na nějaký druh sporu mezi dvěma skupinami lidí, uvedl Aaron.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čína informuje o dalším nejvyšším denním přírůstku nakažených koronavirem

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39 791 nových případů infekce, přičemž 3709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci covid-19 a dalších 36 082 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Média zároveň informují o protestech proti pandemickým opatřením v některých čínských městech.

Čínské úřady o den dříve hlásily do té doby nejvyšších 35 183 nově prokázaných případů koronaviru za den, z nichž 3474 bylo symptomatických.

Čínští zdravotníci rovněž zaznamenali v sobotu jedno úmrtí v souvislosti s koronavirem. O den dříve neevidovali žádnou smrt v důsledku covidu-19, píše Reuters s tím, že počet úmrtí v zemi podle oficiálních údajů dosáhl počtu 5233.

Počet nakažených koronavirem v Číně v poslední době narůstá a úřady v rámci politiky takzvané nulové tolerance zpřísňují protikoronavirová opatření. Ta jsou poměrně velmi striktní a podnítila nespokojenost v zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy