Válek: Pokud nedokážeme zajistit dodávky energií do nemocnic, nebudu ministr

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 8. 2022 12:51
Do konce září chce mít zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) vyřešeny dodávky energií pro fakultní nemocnice na příští rok, pokud se jim nepodaří je získat v běžné veřejné zakázce. „Pokud nebudou zařízené dodávky energií pro nemocnice, nebudu ministrem zdravotnictví,“ uvedl Válek v nedělních Otázkách Václava Moravce.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek | Foto: Lukáš Bíba

"Uvědomuju si svůj úkol zajistit, aby zdravotnická zařízení měla smlouvy, nějakým z těch mechanismů. A dělat maximum pro to, aby výše těch zálohových plateb byla co nejnižší. Ministerstvo hospodářství musí navrhnout, jakým modelem bude energie od distributorů nemocnicím poskytována," dodal Válek. Vláda o tom podle něj intenzivně debatuje. 

Podle ministra zdravotnictví není možné nemocnicím poslat prostřednictvím veřejného zdravotního pojištění vyšší částku, aby měly na zvýšené zálohy na energie. Nemocnice jsou tímto mechanismem placené za vykázanou péči, které by musely odvést víc. S bývalým ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) se shodli, že jednou z možností jsou přímé dotace na energie.

Částečně by to podle Válka mohla pokrýt kompenzační vyhláška. Spolu s kompenzačním zákonem je podle něj ministerstvo zdravotnictví připravuje a v září by měl jít návrh do Sněmovny. Dohodnutý meziroční nárůst úhrad by mohla zvýšit z průměrných čtyř procent na možná dvojnásobek, uvedl Válek. Je ale podle něj třeba zohledňovat, že energetická náročnost různých zdravotnických zařízení se liší.

Prymula je v současné době ředitelem nemocnice v Říčanech, která spadá do sítě AGEL miliardáře Tomáše Chrenka. Jejich síť má podle něj zálohy na energie asi čtyřikrát až pětkrát vyšší než letos.

Ministerstvu zdravotnictví do letošního roku dodávala energie firma Veolia Komodity. Částka zhruba 470 milionů korun za rok vzešla z nákupu na Českomoravské komoditní burzy, ministerstvo plánovalo odebrat zhruba 270 gigawatthodin.

Válek také upřesnil, kolik by podle aktuálních ekonomických predikcí měl být výběr pojistného na veřejné zdravotní pojištění. Pro letošní rok se počítá nově s 431 miliardami korun, v roce 2023 s 464 miliardami. Saldo systému bude na konci letošního roku devět miliard korun, na konci příštího šest miliard korun. Zdravotní pojišťovny v současné době mají zůstatky 60 miliard korun, v konci roku Válek očekává 42 miliard a na konci příštího jim bude zbývat ještě zhruba 36 až 37 miliard.

VIDEO: Hejtman Netolický volá po zastropování cen energií. 

„Na základě nedostatku nějaké komodity může být vyhlášen nouzový stav. Měli zastropovat marže a ceny energií,“ říká Martin Netolick | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy