Na změnu zbývá už jen den. Spočítejte si, zda se vyplatí požádat o paušální daň

Kateřina Hovorková Štefan Novák Kateřina Hovorková, Štefan Novák
Aktualizováno 10. 1. 2023 9:41
Už jen necelý den mají živnostníci na to, aby vstoupili do nového režimu paušální daně. Poslední den na podání žádosti je totiž 10. ledna. Nově ji mohou využít živnostníci s příjmy až do dvou milionů korun. Někteří jednotnou daní ušetří i desítky tisíc korun ročně. Na naší kalkulačce zjistíte, zda se vám vyplatí.

Kalkulačka - Vyplatí se vám paušální daň?

* Předvolené částky u sociálního a zdravotního pojištění vyjadřují roční mimima pro rok 2022.

Výsledek

-

-

Tolik zaplatíte na sociálním a zdravotním pojištění a na dani

Tolik vás bude stát roční paušální daň

Díky rozšíření režimu paušální daně až na příjmy do dvou milionů korun by o ní mohlo podle odhadů ministerstva financí požádat 50 až 60 tisíc živnostníků. Podmínkou je, že nesmí být plátci DPH. 

V jednotné měsíční dani platí živnostníci zdravotní pojistné, sociální pojistné navýšené o 15 procent a daň z příjmů. Výhodou paušální daně je kromě značné finanční úspory u některých skupin podnikatelů také to, že nemusí podávat daňové přiznání, tím pádem si nemusí platit ani účetní. Plátci se také vyhnou finanční daňové kontrole. 

Doposud byla paušální daň jen jedna, pro letošní rok už má ale tři pásma, právě kvůli jejímu rozšíření. V prvním pásmu je měsíční daň stanovena částkou 6208 korun. Ve druhém pásmu je daň 16 tisíc korun a ve třetím 26 tisíc korun. Platí ale určité výjimky. Do jakého pásma bude podnikatel zařazen, záleží na rozhodných příjmech:

Pro první pásmo, pro které platí měsíční daň ve výši 6208 korun:

  • do výše 1 000 000 korun bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou
  • do výše 1 500 000 korun, pokud alespoň 75 procent příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 procent nebo 60 procent z příjmů
  • do výše 2 000 000 korun, pokud alespoň 75 procent příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 procent z příjmů

Pro druhé pásmo, ve kterém je měsíční daň 16 tisíc korun:

  • do výše 1 500 000 korun bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou
  • do výše 2 000 000 korun, pokud alespoň 75 procent příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 procent nebo 60 procent z příjmů

Pro třetí pásmo s měsíční daní ve výši 26 tisíc korun:

  • do výše 2 000 000 korun bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou

O vstup do paušální daně je nutné požádat na speciálním tiskopisu, které je možné vyplnit i online na stránkách finanční správy

Informace o paušální dani

"Oznámení o vstupu do paušálního režimu je nutné podat nejpozději do 10. ledna 2023. Později podaným oznámením již nebude finanční úřad moci vyhovět a zájemci budou muset počkat až na další rok. Naopak není třeba nijak kontaktovat zdravotní pojišťovnu nebo ČSSZ," vysvětluje Jana Janoušková, daňová specialistka KODAP. 

Částka daně je splatná vždy do 20. dne kalendářního měsíce, za který se záloha platí.

Podnikatelům s dětmi se paušál tolik nevyplatí

Podle daňových odborníků je třeba vstup do režimu paušální daně pečlivě propočítat, zda se vyplatí, či nikoliv. "Stejně tak je dobré zvážit, do jakého pásma vstoupíte. Ta jsou přímo spjata výší výdajového paušálu, který by daňový poplatník platil, kdyby se rozhodl pro procentní vyjádření daně z příjmu," upozorňuje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Doplňuje, že paušální daň a její využití je také omezeno výší ostatních příjmů, kterých poplatník může dosáhnout, jako je například příjem z pronájmu nebo z investic. "Doposud byl roční limit 15 tisíc korun, ale s novelou se navyšuje na 50 tisíc korun," upřesňuje Jelínek.

S tím souhlasí i daňová expertka Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars, podle níž zůstane jednotná daň i po změnách výhodná jen pro určitý typ podnikatelů. "Na novém nastavení vydělají především bezdětné OSVČ s 60procentním výdajovým paušálem a s příjmy těsně pod 1,5 milionu korun. Ty totiž budou platit paušál v prvním pásmu a na nové úpravě vydělají přes 100 tisíc korun," vysvětluje Ivanco. 

Bezdětné OSVČ s 40procentním výdajovým paušálem a příjmy těsně pod dva miliony korun ušetří na paušální dani přes 90 tisíc korun.

Expertka doplňuje, že OSVČ v paušálním režimu nemohou obdržet daňový bonus, proto není tento daňový systém finančně výhodný pro živnostníky s nižšími zisky uplatňující daňové zvýhodnění na děti, které právě na dani z příjmu nic neplatí a ještě dostávají daňový bonus.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy