Na změnu zbývá už jen den. Spočítejte si, zda se vyplatí požádat o paušální daň

Kateřina Hovorková Štefan Novák Kateřina Hovorková, Štefan Novák
Aktualizováno 10. 1. 2023 9:41
Už jen necelý den mají živnostníci na to, aby vstoupili do nového režimu paušální daně. Poslední den na podání žádosti je totiž 10. ledna. Nově ji mohou využít živnostníci s příjmy až do dvou milionů korun. Někteří jednotnou daní ušetří i desítky tisíc korun ročně. Na naší kalkulačce zjistíte, zda se vám vyplatí.

Kalkulačka - Vyplatí se vám paušální daň?

* Předvolené částky u sociálního a zdravotního pojištění vyjadřují roční mimima pro rok 2022.

Výsledek

-

-

Tolik zaplatíte na sociálním a zdravotním pojištění a na dani

Tolik vás bude stát roční paušální daň

Díky rozšíření režimu paušální daně až na příjmy do dvou milionů korun by o ní mohlo podle odhadů ministerstva financí požádat 50 až 60 tisíc živnostníků. Podmínkou je, že nesmí být plátci DPH. 

V jednotné měsíční dani platí živnostníci zdravotní pojistné, sociální pojistné navýšené o 15 procent a daň z příjmů. Výhodou paušální daně je kromě značné finanční úspory u některých skupin podnikatelů také to, že nemusí podávat daňové přiznání, tím pádem si nemusí platit ani účetní. Plátci se také vyhnou finanční daňové kontrole. 

Doposud byla paušální daň jen jedna, pro letošní rok už má ale tři pásma, právě kvůli jejímu rozšíření. V prvním pásmu je měsíční daň stanovena částkou 6208 korun. Ve druhém pásmu je daň 16 tisíc korun a ve třetím 26 tisíc korun. Platí ale určité výjimky. Do jakého pásma bude podnikatel zařazen, záleží na rozhodných příjmech:

Pro první pásmo, pro které platí měsíční daň ve výši 6208 korun:

  • do výše 1 000 000 korun bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou
  • do výše 1 500 000 korun, pokud alespoň 75 procent příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 procent nebo 60 procent z příjmů
  • do výše 2 000 000 korun, pokud alespoň 75 procent příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 procent z příjmů

Pro druhé pásmo, ve kterém je měsíční daň 16 tisíc korun:

  • do výše 1 500 000 korun bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou
  • do výše 2 000 000 korun, pokud alespoň 75 procent příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 procent nebo 60 procent z příjmů

Pro třetí pásmo s měsíční daní ve výši 26 tisíc korun:

  • do výše 2 000 000 korun bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou

O vstup do paušální daně je nutné požádat na speciálním tiskopisu, které je možné vyplnit i online na stránkách finanční správy

Informace o paušální dani

"Oznámení o vstupu do paušálního režimu je nutné podat nejpozději do 10. ledna 2023. Později podaným oznámením již nebude finanční úřad moci vyhovět a zájemci budou muset počkat až na další rok. Naopak není třeba nijak kontaktovat zdravotní pojišťovnu nebo ČSSZ," vysvětluje Jana Janoušková, daňová specialistka KODAP. 

Částka daně je splatná vždy do 20. dne kalendářního měsíce, za který se záloha platí.

Podnikatelům s dětmi se paušál tolik nevyplatí

Podle daňových odborníků je třeba vstup do režimu paušální daně pečlivě propočítat, zda se vyplatí, či nikoliv. "Stejně tak je dobré zvážit, do jakého pásma vstoupíte. Ta jsou přímo spjata výší výdajového paušálu, který by daňový poplatník platil, kdyby se rozhodl pro procentní vyjádření daně z příjmu," upozorňuje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Doplňuje, že paušální daň a její využití je také omezeno výší ostatních příjmů, kterých poplatník může dosáhnout, jako je například příjem z pronájmu nebo z investic. "Doposud byl roční limit 15 tisíc korun, ale s novelou se navyšuje na 50 tisíc korun," upřesňuje Jelínek.

S tím souhlasí i daňová expertka Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars, podle níž zůstane jednotná daň i po změnách výhodná jen pro určitý typ podnikatelů. "Na novém nastavení vydělají především bezdětné OSVČ s 60procentním výdajovým paušálem a s příjmy těsně pod 1,5 milionu korun. Ty totiž budou platit paušál v prvním pásmu a na nové úpravě vydělají přes 100 tisíc korun," vysvětluje Ivanco. 

Bezdětné OSVČ s 40procentním výdajovým paušálem a příjmy těsně pod dva miliony korun ušetří na paušální dani přes 90 tisíc korun.

Expertka doplňuje, že OSVČ v paušálním režimu nemohou obdržet daňový bonus, proto není tento daňový systém finančně výhodný pro živnostníky s nižšími zisky uplatňující daňové zvýhodnění na děti, které právě na dani z příjmu nic neplatí a ještě dostávají daňový bonus.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Správkyně české Sberbank zahájila výběrové řízení na odkup firemních dluhopisů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová zahájila výběrové řízení na odkup korporátních dluhopisů z portfolia banky, která je v likvidaci. Předmětem nabídky je prodej tří korporátních dluhopisů v nominální hodnotě 730 milionů korun. Vypořádání prodeje očekává nejpozději do poloviny dubna 2023. Lužová o tom dnes informovala ČTK.

"Prodej korporátních dluhopisů v portfoliu Sberbank CZ je dalším krokem k získání finančních prostředků na vypořádání věřitelů banky ještě v letošním roce," uvedla Lužová.

K prodeji korporátních dluhopisů v portfoliu banky přistoupila správkyně v rámci procesu zpeněžení majetkové podstaty Sberbank CZ. Předmětem prodeje jsou dluhopisy Colt CZ Group SE v nominální hodnotě 380 milionů Kč, Czechoslovak Group v nominální hodnotě 100 milionů Kč a EPH Financing CZ v nominální hodnotě 250 000 Kč.

Potenciální zájemci o koupi dluhopisů nebo jen některého z nich musí vyjádřit svůj předběžný zájem o účast ve výběrovém řízení nejpozději do 10. března 2023 do 17:00. Na základě předběžného zájmu budou následně vyzváni k podání závazných nabídek na odkup jimi poptávaných dluhopisů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V krymském Sevastopolu hořela dělnická ubytovna, při požáru zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí zemřelo v noci na čtvrtek při požáru ubytovacího zařízení pro stavební dělníky ve městě Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranáře. Osud pěti dělníků je neznámý.

Požár vypukl v ubytovně z modulárních kontejnerů a objekt zcela shořel. Požářiště mělo podle místních úřadů plochu 200 metrů čtverečních.

"V současné době se dokončuje likvidace požáru a odklízejí se trosky," uvedla podle TASS sevastopolská prokuratura, která požár vyšetřuje. Podle ní obětí neštěstí se stali dělníci pracující na stavbě dálnice Tavrida, která má zajistit lepší spojení anektovaného poloostrova s Ruskem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy