Bogota - Old Providence je malý karibský ostrov patřící Kolumbii. Žije na něm pět až šest tisíc obyvatel, které spojuje smutné prokletí - poloha ostrova.
Nachází se nedaleko východního pobřeží Střední Ameriky přímo uprostřed trasy obchodníků s drogami.
Do pašování drog se zapojí většina mladých ostrovanů, vysvětluje tajemná zmizení stanice BBC. Jejich rodiny s nimi ztratí kontakt a oni už se do karibského ráje nikdy nevrátí.
Podle místních takto zmizí každý čtvrtý muž. Matky ztrácejí syny, dcery manžely.
Nikdo neví, zda jdou uvězněni, nebo mrtví. A mnozí po tom vlastně ani nepátrají. Počet vyšetřování je - ve srovnání s počtem zmizelých - neúměrně nízký.
Pocit hanby je pro rodinné příslušníky mnohdy silnější než touha zjistit, co se s jejich blízkými doopravdy stalo.
"Žijí tu rodiny, v nichž jsou praděd, děd, otec i syn ve vězení," vysvětluje naléhavou situaci místní novinář Amparo Ponton.
Ostrov přitom po dlouhou dobu stál stranou všech kolumbijských problémů s kriminalitou a drogami. Jeho obyvatelé se hlásí spíše k rastafariánství, které je typické pro karibskou oblast, a od Kolumbijců je liší i kreolština - jazyk vycházející z angličtiny původních kolonizátorů. Na ostrově navíc prakticky nespatříte zbraň. Lidé jsou usměvaví, moře čisté a pláže bílé. Na první pohled ráj na zemi.
Znalost moře je klíčovým předpokladem
Před několika lety však pašeráci drog zjistili, jací jsou ostrované výborní mořeplavci. A tak se jim jejich neocenitelná znalost okolních vod, kterou zdědili po svých pirátských předcích, stala osudnou.
Nyní jsou něčím, co by se dalo nazvat poslední článek kolumbijského obchodu s drogami. Díky svým schopnostem jsou najímáni jako řidiči motorových člunů převážejících zásilky drog z Kolumbie na kterékoliv místo mezi Hondurasem a Floridou. Za jednu takovou cestu si mohou vydělat tisíce dolarů. Anebo skončit ve vězení.
Horší situace nastane snad jen ve chvíli, kdy loď zastaví pobřežní stráž a ceněný náklad vysype do moře. Její posádka pak musí ztráty vysvětlit svým nadřízeným.
"Můj syn skončil ve vězení v americkém státě Mississippi," svěřila se reportérovi BBC jedna místní matka. "Odseděl si šest let, ale pak to zkusil znovu a znovu ho chytli. Myslím, že to udělal proto, že nedokázal sehnat žádnou jinou práci. Většina rodin je tu na ostrově postižena podobným osudem. Ztrácíme naše chlapce," dodala.
Moře je naše ekonomika
Nedostatek pracovních příležitostí na malém ostrově může být jistě jednou z příčin toho, proč se mladí lidé uchylují k nebezpečné dráze pašeráků drog. Svou roli ale podle místních hraje i adrenalin a vidina rychlého zbohatnutí.
Zvýšit zaměstnanost by na ostrově jistě pomohl rozvoj cestovního ruchu. Této cestě se ale jeho obyvatelé úmyslně vyhýbají. Odstrašujícím příkladem je pro ně jejich soused - ostrov San Andrés -, který je posetý rekreačními středisky.
Zajímavé totiž je, že lidé žijící na Old Providence nechtějí měnit své životy, a obchod s drogami dokonce nevnímají jako něco předem špatného. Je to prostě způsob, kterým si vydělávají na živobytí.
Máte rádi Aktuálně.cz?
Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!
"Moře je zdrojem naší ekonomiky, nezáleží na tom, jestli je to legální, nebo nelegální," vysvětluje šestadvacetiletý místní rybář. "Na čem záleží, je to, že nejde o páchání zločinu proti jinému člověku. V Kolumbii je to sice považováno za nezákonné, ale pro mnohé z nás je to jediný zdroj obživy. Takže to jako něco nezákonného nevnímáme."
"Navíc to nejsou snadné peníze, jak někteří lidé říkají. Pokud se každý den budíte s vědomím, že riskujete svůj život, pak to nejsou snadné peníze," dodává jedním dechem.