Je to jako Hlava 22. Republikáni nemohou vyhrát s Trumpem ani bez něj, říká expert

ČTK ČTK
14. 2. 2021 14:10
Bývalý prezident, který od odchodu z Bílého domu 20. ledna zůstává většinou skrytý před zraky veřejnosti ve svém domě na Floridě, má stále horlivé podporovatele. Republikánské politiky tak nutí k tomu, aby mu buď přísahali věrnost, nebo se báli jeho hněvu.
Fanoušci Donalda Trumpa v San Diegu na břehu Pacifiku sledují průběh impeachmentu.
Fanoušci Donalda Trumpa v San Diegu na břehu Pacifiku sledují průběh impeachmentu. | Foto: Reuters

Republikánská strana stále zůstává stranou Donalda Trumpa - aspoň prozatím. Z 50 republikánských senátorů se 43 vyslovilo v sobotu pro to, aby byl Trump zbaven obvinění z podněcování ke vzpouře před lednovým vpádem jeho příznivců do amerického Kapitolu. Jen sedm republikánských senátorů se vyslovilo pro usvědčení. Hlasování ukazuje, jak silně bývalý prezident ovládá stranu, kterou si v posledních pěti letech přetvořil k obrazu svému, napsala agentura Reuters.

Po dvou ústavních žalobách, několika měsících tvrzení, že volby byly zfalšované ve prospěch Joea Bidena, a po útoku jeho příznivců na americký Kapitol, při kterém zemřelo pět lidí, je Trump v mnoha obvodech s nestálou přízní voličů politickým jedem. Tyto obvody přitom často rozhodují americké volby.

Republikáni se tak ocitli v ošidné situaci v době, kdy se pokouší vytvořit podmínky pro vítězství v kongresových volbách v roce 2022 a v prezidentských volbách v roce 2024, jejichž součástí by mohl být jako jeden z kandidátů i Trump.

"Je těžké si představit, že by republikáni mohli v dohledné době vyhrát nějaké celostátní volby bez Trumpových podporovatelů," říká Alex Conant, republikánský stratég a poradce senátora Marka Rubia v primárkách v roce 2016, v nichž Rubio soupeřil s Trumpem o prezidentskou nominaci. "Strana čelí skutečné Hlavě 22: nemůže vyhrát s Trumpem, ale je zjevné, že nemůže vyhrát ani bez něj," dodává Conant.

Trump zatím nezveřejnil své dlouhodobé politické plány po impeachmentu, naznačil nicméně, že se bude chtít znovu ucházet o prezidentský úřad, a podle médií se chystá pomáhat v republikánských primárkách těm kandidátům, kteří budou chtít vystřídat v Kongresu republikány, kteří hlasovali pro jeho usvědčení z podněcování ke vzpouře.

Trump si v průzkumech veřejného mínění držel silnou pozici i po událostech na Kapitolu ze 6. ledna. Podle průzkumu agentur Reuters a Ipsos, který vyšel jen krátce po vpádu Trumpových příznivců do sídla Kongresu, schvalovalo jeho práci 70 procent republikánů. Podle pozdějšího průzkumu zhruba stejný počet republikánů chce, aby Trump znovu kandidoval na prezidenta.

Mimo svou stranu je ale Trump neoblíbený. Nový průzkum agentury Ipsos zveřejněný v sobotu ukázal, že si 71 procent Američanů myslí, že byl aspoň zčásti zodpovědný za útok na Kapitol. Padesát procent se domnívalo, že měl být v Senátu usvědčen. Proti bylo jen 38 procent dotázaných a 12 procent si nebylo jistých.

Podle demokratů řada republikánů v sobotu hlasovala ve strachu z odplaty ze strany Trumpových podporovatelů. "Pokud by hlasování bylo tajné, usvědčili bychom ho," uvedl demokratický senátor Richard Blumenthal. Vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell byl jedním z těch, kteří hlasovali pro Trumpovo osvobození, i když později bývalého prezidenta označil za "prakticky a morálně zodpovědného" za násilí na Kapitolu.

Jeho pozice dobře ilustruje, jak se někteří republikáni snaží od Trumpa distancovat a omezit jeho vliv, aniž by na sebe nechali plně dopadnout hněv exprezidenta a jeho příznivců. Několik málo zákonodárců, kteří se s Trumpem rozešli, se už musí potýkat s následky.

I když Trump má zatím nad stranou moc, někteří republikánští senátoři během projednávání ústavní žaloby řekli, že skvrna, kterou zanechal tragický útok na Kapitol a měsíce Trumpových výroků o zfalšovaných volbách, poškodí jeho šance na opětovné získání moci v roce 2024. "Poté, co americká veřejnost uvidí celou pravdu, nevidím možnost, jak by mohl být Donald Trump znovu zvolen prezidentem," řekla republikánská senátorka Lisa Murkowská.

Podle některých republikánů by vliv Donalda Trumpa, který už není v úřadu prezidenta a nemá přístup na Twitter, svou oblíbenou komunikační platformu, mohl postupem času slábnout. Objevovat se podle nich budou nová témata a nové osobnosti.

Podle Trumpova spojence, republikánského senátora Johna Cornyna, utrpěl odkaz bývalého prezidenta trvalé škody. "I když prezident udělal mnoho dobrého, v paměti bohužel zůstane jeho chování po volbách," řekl Cornyn. "A to je myslím tragédie," dodal.

Video: Nové záběry z Kapitolu ukazují děsivou převahu vzbouřenců a bezmoc policistů

V americkém Senátu začali předkládat důkazy v procesu s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten je obviněný z vyprovokování násilností v Kongresu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy