Znečištění ovzduší ve městech dramaticky stoupá. Smog má na svědomí miliony životů

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
12. 5. 2016 18:45
Špatná kvalita ovzduší ve městech je spojena s mnoha zdravotními problémy a způsobuje předčasnou smrt několika milionů lidí ročně. Světová zdravotnická organizace (WHO) zjistila, že během pěti let se znečištění vzduchu zhoršilo o 8 procent. Zdánlivě malé číslo znamená zvýšené nebezpečí pro miliardu lidí na celém světě. Překvapivé je, že nejhůře jsou zasaženy chudé oblasti a rozvojové země.
Americké město Chicago zahalené ve smogu na fotografii z roku 2012.
Americké město Chicago zahalené ve smogu na fotografii z roku 2012. | Foto: Reuters

Ženeva - Znečištění vzduchu ve velkých světových městech roste podle Světové zdravotnické organizace (WHO) znepokojujícím tempem.

Nejhůře zasažená města překvapivě neleží v Číně či v západních bohatých státech, ale naopak v chudých rozvíjejících se zemích.

Za posledních pět let se čistota vzduchu zhoršila v celosvětovém měřítku o osm procent. Zdánlivě malé číslo však celosvětově znamená zvýšené nebezpečí pro miliardu lidí.

WHO sbírala data ve více než 3000 městech. Přes 80 procent jejich obyvatel je vystaveno úrovni kvality ovzduší, která překračuje nejzazší limity.

Přestože jsou zasaženy všechny regiony světa, nejhůře na tom jsou rozvíjející se, ale chudá města na Blízkém východě a v jihovýchodní Asii. Mezi třicítkou nejvíce znečištěných nejčastěji figurují ta indická. Naopak tradičně zamořeným čínským městům se podařilo kvalitu vzduchu od roku 2011 zlepšit.

Znečistění vzduchu se měří pomocí indexu PM2,5, který ukazuje koncentraci drobného polétavého prachu.

Vůbec nejhůře je na tom nigerijské město Onitsha. Tento rychle rostoucí přístav na řece Niger 20krát přesahuje doporučenou úroveň koncentrace prachu.

Stejně špatně je na tom také íránský Zábol, který každé léto čelí prašným bouřím a který v měření PM2,5 dosáhl hodnoty 217. Pro srovnání - v České republice byla nejhůře hodnocená města Havířov a Český Těšín, která na indexu dosáhla úrovně 33.

Smog je největší zabiják

"Ohrožení veřejného zdraví existuje v mnoha zemích. Znečištění ovzduší v městech stále roste alarmujícím tempem a páchá spoušť na lidském zdraví. Je to dramatické, je to jeden z největších problémů, kterým čelíme v celosvětovém měřítku a který může mít strašné budoucí dopady na společnost," cituje britský list The Guardian ředitelku oddělení veřejného zdraví WHO Marii Neirovou.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Mezi zdravotní rizika spojená se špatnou kvalitou ovzduší patří například nebezpečí mrtvice, srdečních onemocnění, rakoviny plic a chronických či akutních respiračních potíží včetně astmatu.

Americká asociace pro rozvoj vědy při svém každoročním zasedání ve Washingtonu odhalila, že v roce 2013 bylo více než 5,5 milionu předčasných úmrtí na celém světě způsobeno právě znečištěným ovzduším. Nejvíce lidí kvůli tomu zemřelo v Číně a Indii.

Znečistění vzduchu způsobuje každoročně více úmrtí než třeba malárie a AIDS. Je pravděpodobné, že spolu s růstem městské populace čísla v budoucnu ještě více porostou.

 

Právě se děje

Další zprávy