Peking nevzdává boj se smogem, teď chce poručit větru

ČTK ČTK
22. 2. 2016 8:07
Čína naplánovala vznik pěti "přírodních cest pro proudění vzduchu", které by měly pomoci v boji proti dusivému smogu v Pekingu. Informoval o tom v pondělí zpravodajský server The Times. Tyto uměle upravené městské průduchy fungující na základě přírodních zákonů mají vzniknout propojením pásů zeleně a otevřených prostor (včetně parků, řek a jezer) s dálnicemi a nízkou zástavbou. Vznikne tak lepší "tah" vzduchu ze severu na jih. Výstavba kolem těchto větrných cest bude přísně kontrolována a jakékoli překážky v proudění vzduchu budou odstraněny. Podobné projekty už v zájmu čistšího vzduchu zahájila i další čínská města, včetně Šanghaje či Fu-čou.
Smog v Pekingu.
Smog v Pekingu. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 28 minutami

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Biden vybral nového velvyslance při EU, nominaci ještě projedná Senát

Americký prezident Joe Biden hodlá na post velvyslance při Evropské unii nominovat právníka a bývalého ambasadora USA v Rumunsku Marka Gitensteina. Bílý dům to oznámil v prohlášení společně s dalšími nominacemi. Jmenování Gitensteina je podobně jako obsazování čelných postů na ministerstvech podmíněno souhlasem amerického Senátu.

"Bude mi ctí, budu-li schválen, pomoci implementovat agendu přijatou na červnovém summitu USA a EU," uvedl následně ve vlastním komuniké kandidát na pozici velvyslance. "Je to robustní a komplexní agenda, která zahrnuje spolupráci s našimi partnery v EU ve snaze udávat kurz světové ekonomiky v 21. století, zajistit pravidla založená na našich sdílených demokratických hodnotách, a postavit se sdíleným výzvám od covidu-19 po klimatické změny," citoval z vyjádření zpravodajský web Axios.

Zdroj: ČTK
Další zprávy