Živě z bouřící Moskvy: Medveděv 'vyšetří možné podvody'

Jiří Just (spolupracovník Aktuálně.cz)
11. 12. 2011 18:54
Rusko zažívá nebývalé protesty, reportér Aktuálně.cz je v centru dění
Foto: Reuters

* Aktualizováno o reakci prezidenta Medveděva na Facebooku

Moskva (od našeho spolupracovníka) - V Rusku se znovu probouzí občanská společnost. Velkou roli v organizaci protestů, které neměly od 90. let obdoby, hrál internet. Do ulic se díky němu vydali i ti, kteří byli k politickému režimu dosud spíše apatičtí.

Demonstrace proti nedávným parlamentním volbám, které vyhrála státostrana Jednotné Rusko, a také proti samotnému vládnímu režimu, se v sobotu odehrávaly od Dálného Východu po Kaliningrad. Největší mítink opozice se uskutečnil v Moskvě.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv v neděli oponoval tvrzení účastníků sobotních protivládních demonstrací, podle nichž byly parlamentní volby z minulé neděle zfalšovány. I on k vyjádření využil web. Na své stránce na sociální síti Facebook rezolutně odmítl argumenty odpůrců. A slíbil, že "příslušná obvinění nechá prošetřit".

Zatím to nebylo nic platné. Protestní akce jakoby vrátila ruské protirežimní opozici druhý dech. Přestože na mobilizaci nespokojených s výsledky hlasování, ve kterém si výhru připsala prokremelská strana Jednotné Rusko, měla pouze pár dnů, dokázala získat mnohatisícovou podporu.

Svou roli, zdá se, sehrálo i nekompromisní potlačování nepovolených protivolebních mítinků, které v hlavním městě Ruska probíhají již týden. Největší zásluhu na organizaci protestů však bezesporu měl internet. Jen za tři dny vyjádřilo demonstraci podporu v nejpopulárnější ruské sociální síti Vkontaktě více jak 20 tisíc lidí a na Facebooku potvrdilo svou účast okolo 37 tisíc uživatelů.

Současně s výzvou podpořit demonstraci se internetem začaly šířit informace, jak se na ní chovat a co dělat při případném zatčení. Jistota, že policie proti demonstrantům nezasáhne, neexistovala. Obzvlášť, kdy ještě den před demonstrací ministr vnitra Rašid Nurgalijev varoval, že policisté zamezí jakýmkoliv nezákonným akcím a narušením zákona.

Ruský režim, upřednostňující strategii cukru a biče, se však tentokrát rozhodl opozici osladit život a vyjít opozici prakticky ve všem vstříc. Nejen, že jí povolil přemístit demonstraci na vhodnější místo, než bylo původně plánované Revoluční náměstí, kde od začátku prosince probíhá, jak jinak než náhodou, jarmark. Rovněž opozičníkům bylo povoleno přivést na akci - místo tří stovek stoupenců - 30 tisíc osob.

Desítky tisíc protestujících

Mohutný zástup nespokojených s nedávnými parlamentními volbami se blíží směrem k Bolotnému náměstí. Opozičníky lze poznat lehce. Na klopě mají připnutou bílou stužku, nesou bílé květiny nebo balónky stejné barvy.

Do začátku demonstrace zbývá ani ne půl hodiny a místo, kterému vévodí socha slavného malíře Ilji Repina, bylo zcela zaplněno demonstranty. K pódiu, ze kterého hřímali lídři opozice, nebylo prakticky možné se dostat. Lidí se sešlo tolik, že museli dokonce zůstat stát na úzkém mostu, spojujícím oba břehy.

Těm, kterým se nepodařilo projít přes mostík, musí ostrov, na kterém se Bolotné náměstí nachází, obcházet. Někteří demonstranti vzdávají přímou účast na mítinku a podporují jej z nábřeží.

V polovině protestní akce bylo jasné, že počet demonstrantů přesáhl povolených 30 tisíc. Samotní organizátoři přitom hovoří, že se jejich akce zúčastnilo až 80 tisíc lidí.

Chceme svobodné volby

Taťjana stojí v hloučku mladých lidí, kterým na první pohled není více, než dvacet pět let. V ruce drží žlutou růži jako symbol nesouhlasu s výsledky voleb.

Taťjana a její sestra přišli protestovat proti krádeži hlasů opozičním stranám
Taťjana a její sestra přišli protestovat proti krádeži hlasů opozičním stranám | Foto: Jiří Just

Mladá dívka se svou sestrou přišla na demonstraci kvůli nespokojenosti s manipulací s výsledky voleb. Ani ona nevěří, že volby jsou v Rusku spravedlivé. Podle jejích slov je ve skutečnosti jedno, kdo za koho ve volbách hlasuje. Hlasy se stejně rozdělí, jak ti nahoře chtějí. A dodává konkrétní důkaz.

"V mém okolí všichni volili opoziční stranu Jabloko. Proto jsem byla velmi překvapena, když jsem na stránkách volební komise zjistila, že dostala jen 4 hlasy. Vždyť jen v mé rodině Jabloko volilo víc lidi," neskrývá svou nespokojenost mladá lektorka biologie na jedné z moskevských univerzit.

Když proto dav začne skandovat: "Chceme svobodné volby", Taťjana se s chutí přidává.

Poprvé proti režimu

Demonstrace přilákala na Bolotné náměstí různé skupiny lidí. Mezi protestujícími, kromě tradičních návštěvníků akcí liberální opozice byli různě orientovaní političtí aktivisté, komunisté, vedle anarchistické vlajky vlál tradiční nacionalistický symbol - keltský kříž.

Učitel češtiny Dmitrij: "Nejsem ten typ, který navštěvuje opoziční akce, ale dnes chci vyjádřit svou nespokojenost."
Učitel češtiny Dmitrij: "Nejsem ten typ, který navštěvuje opoziční akce, ale dnes chci vyjádřit svou nespokojenost." | Foto: Jiří Just

Ve velkém počtu se protestu zúčastnili lidé, kteří se podobných mítinků nikdy neúčastnili. Jako například mladý učitel češtiny Dmitrij.

"Nejsem ten typ, který navštěvuje opoziční akce, ale dnes chci vyjádřit svou nespokojenost s výsledky voleb. Cítím totiž, že o nich bylo už dopředu rozhodnuto," říká výbornou češtinou.

Dmitrij podle svých slov chodí, na rozdíl od jeho kolegů, k volbám pravidelně. Demonstrace ho proto potěšila. Jak říká, je vidět, že lidé přestávají být lhostejní k politice.

"Ruská inteligence spíš k volbám nechodí. Lidé jsou přesvědčeni, že volby jsou stejně zfalšované. Proto jsem nadšený z toho, kolik lidí podporuje nějaké politické názory a klidně a nenásilně vyjadřuje svůj postoj," tvrdí bohemista.

Putine zůstaň, ale podle pravidel

Přestože hlavním mottem demonstrace je požadavek na spravedlivé volby, někteří protestující neváhají vyjádřit svůj ne zcela kladný vztah k vládnímu režimu. Davem čas od času zazní: "Putine podej demisi," nebo tvrdší: "Putin je zloděj" a "Rusko bez Putina."

Ruský stoupenec libyjského diktátora Muammara Kaddáfího varoval protestující před třetí světovou válkou
Ruský stoupenec libyjského diktátora Muammara Kaddáfího varoval protestující před třetí světovou válkou | Foto: Jiří Just

"Rusko bez Putina? S tím teda nesouhlasím. Jen ať klidně Putin zůstane u moci, ale když vyhraje poctivě volby," míní asi padesátiletá Natalja. Na opoziční mítink přijela z Moskevské oblasti se svým synem, který na čepici nosí protivolební plakát.

Natalija je průměrný ruský obyvatel. K volbám nechodí, tento rok byla poprvé za dlouhou dobu. Nepřeje si žádnou revoluci, stačí jí, aby v Rusku vládla spravedlnost. A proto podporuje požadavek na opakování voleb.

"Neznám nikoho, kdo by hlasoval za Jednotné Rusko. Problémem Jednotného Ruska je nenasytnost. Kdyby si připsali jen pár procent, tak by se nikdo nebouřil, ale takhle… Proto chci, aby se opakovaly volby," myslí si Natalja. "Také bych si samozřejmě přála, aby osvobodili Chodorkovského, ale to nemá smysl žádat. V jeho případě to je osobní záležitost," dodává a nabízí hladovým demonstrantům pirožky.

"Urá policii!"

V okolí demonstrace hlídkuje velké množství policistů, včetně pohotovostní jednotky OMON.

Několik dní před akcí opozice se v médiích objevila informace, že do Moskvy byli staženi příslušníci elitní Dzeržinského divize vojsk ministerstva vnitra s obrněnými transportéry. Ti se však na demonstraci neobjevili. Ve vzduchu za asistence policejního vrtulníku pouze monitorovalo situaci bezpilotní letadlo.

Policisté protestujícím nijak nebrání. Výraznou pozornost nevěnují ani protirežimním heslům. Za celou dobu nezatýkají ani jednoho opozičníka. Naopak, když vidí, jaký počet demonstrantů na akci přišel, postupně odstraňují ohrazení, postavená mezi protestujícími.

Demonstrant požadující svobodu politickým vězňům v Bělorusku
Demonstrant požadující svobodu politickým vězňům v Bělorusku | Foto: Aktuálně.cz

I prohlídka před vstupem na demonstraci je rychlejší. Přesto policisté na akci nepovolí pronést sklenici se zavařenými houbami, kterou se zjevně chtěl nějaký protestující posilnit.

Organizátoři proto na konci demonstrace neváhají strážcům pořádku poděkovat. Dav několikrát k tomu zaskanduje: "Urá policii!"

Po třech hodinách začínají promrzlí, ale spokojení protestující demonstraci opouštět. Ruská opozice svou unikátní šanci využila a zdá se, že se jí pomalu vrací ztracená síla.

Zda-li sobotní demonstrace však nebyla pouhou výjimkou potvrzující ruskou politickou apatii, ukáže další opoziční akce, naplánovaná na 24. prosince.

Už teď nicméně státostrana Jednotné Rusko prohlásila, že stát bude věnovat pozornost pozicím protestujících.

 

Právě se děje

Další zprávy