Živě: Summit EU skončil schválením miliardy eur pro sousedy Sýrie. Cílem je snížit počet uprchlíků

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Fronta na registraci v Chorvatsku.
Fronta na registraci v Chorvatsku. | Foto: Reuters

Brusel - Velké finanční částky na pomoc syrským uprchlíkům přímo v jejich krizové oblasti, lepší ochrana vnější hranice schengenského prostoru a větší podpora Itálie a Řecka při zvládání velkého počtu utečenců .

Takové jsou závěry bruselského summitu lídrů Evropské unie o uprchlické krizi. Turecko, Libanon a Jordánsko, kde žije dohromady kolem čtyř milionů syrských utečenců, mají dostat od EU miliardu eur.

Dění kolem v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

Přenos skončil
6:01Ikona - Logo Aktuálně.cz

Klíčové budou jednání s Tureckem, protože z této země přicházejí běženci do Řecka, tedy na půdu Evropské unie a schengenského prostoru. Předseda Evropské rady Donald Tusk ale přiznal, že peníze nejsou to, co například Turecko po unii požaduje. Ankara by si přála vytvořit osmdesáti kilometrovou bezpečnostní zónu na hranicích se Sýrií. Mělo by jít přitom o bezletovou oblast s podporou armády. To je ale pro unii velmi citlivé téma a s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem ho chtějí evropští představitelé probrat na jeho návštěvě Bruselu 5. října.

Foto: Aktuálně.cz
5:44

Maďarský premiér Viktor Orbán navrhl, aby řecké hranice - tedy především řecké pobřežní vody - hlídaly společné síly Evropské unie, pokud to Řecko samo nemůže zvládnout.

5:39

Podle předsedy Evropské komise Donalda Tuska byl včera nejvyšší čas utišit vášně a začít řešit fakta. Evropa teď podle něj "musí napravit politiku otevřených dveří a oken" a pomoc zemím, odkud na kontinent migranti přicházejí. "Nedávno jsme navštívil uprchlické tábory v Turecku a Jordánsku a slyšel jsem dokola jen jediné: jsme odhodlaní dostat se do Evropy," uvedl Tusk s tím, že je jasné, že ta největší vlna uprchlíků Evropskou unii teprve čeká.

 

Své domovy v Sýrii muselo podle odhadů opustit 12 milionů lidí. Z toho osm milionů se přestěhovalo do jiných oblastí Sýrie a čtyři miliony teď žijí v uprchlických táborech v sousedních státech.

5.37

Evropští lídři na summitu přislíbili miliardu eur na pomoc uprchlíkům v Turecku, Jordánsku a Libanonu výměnou za lepší spolupráci při kontrole migračních tras, píše Silivie Housková z Bruselu. "Cílem opatření, o kterých jsme mluvili je zabránit migračnímu toku. My musíme udělat všechno pro to, aby se zlepšily životní podmínky uprchlíků přímo na Blízkém východě a oni pak neměli motivaci vydat se do Evropy,“ uvedl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Foto: Aktuálně.cz
5:32

Evropská unie uvolní pro Světový potravinový program (WFP) a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) nejméně miliardu eur. Český premiér Bohuslav Sobotka řekl , že Česko svůj letošní příspěvek WFP zdvojnásobí. Další možné české příspěvky do různých programů pomoci bude nyní analyzovat ministerstvo zahraničí. Přehled a návrhy by měly být hotovy do konce roku.

5:30

Spolková kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci jasně vzkázala, že ekonomické migranty unie nepřijme a že ti, kteří nárok na azyl mají, si nemohou vybírat zemi, která jim ochranu udělí, neboť všechny státy EU se podílejí na společném azylovém systému.

5:25 Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Redaktorka Hospodářských novin a Aktuálně.cz Silivie Housková informuje přímo z Bruselu:

 

Evropské státy se snažily přesvědčit Řeky, aby zadržovali a registrovali imigranty. Za každého uprchlíka, kterého Řecko zaregistruje a odveze do další země unie v rámci kvót, mu proto slíbili 500 eur. Jaké bylo překvapení diplomatů, když se řecká velvyslankyně nespokojila ani s tím, a před částku chtěla doplnit ještě slůvko "nejméně“. I na to ale ostatní země před několika dny přistoupily.

 

Řecký premiér Alexis Tsipras podle zdroje blízkého jednání uvedl, že „uhlídat hranice je ale téměř nemožné a vytváření takzvaných hotspotů, tedy míst, kde by imigranty zadržovali, než je odvezou dále do Evropy, nebo zpět do země původu, je proti lidským právům“. Evropským lídrům se ale nakonec podařilo Tsiprase přesvědčit o opaku, protože podle závěrečného společného prohlášní by měly hotspoty fungovat už od konce listopadu.

Foto: Aktuálně.cz
5.23

Lídři Evropské unie se na summitu po šesti hodinách  dohodli na posílené pomoci Libanonu, Jordánsku, Turecku a dalším zemím v blízkovýchodním regionu, které se samy vyrovnávají s milionovými počty uprchlíků ze Sýrie. Další pomoc bude záviset na posílené spolupráci těchto států s unií při řešení migrační krize. EU se chce intenzivněji zapojit do snah OSN o řešení syrského konfliktu.

0:01

Mimořádné zasedání vrcholných představitelů unijních zemí k migraci bylo letos svoláno už podruhé, tématem se ale zabývaly i řádné schůzky šéfů států a vlád EU.

Podle diplomatů je dnešní jednání mnohem klidnější, než například červnový summit, který před prázdninami o věci rokoval velmi intenzivně.

Představitelé osmadvacítky jsou prý nyní jednoznačně rozhodnuti se dohodnout, že Evropa bude krizi řešit společně.

23:50

Rozhovory u bruselského stolu se zřejmě protáhnou. Český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza tweetuje, že právě probíhá druhé kolo jednání.

23:16

"Lidé, kteří žijí v Turecku nejsou ohroženi na životě, není tam nebezpečno, nehrozí žádné neštěstí, které ohrožuje jejich životy. Mohli by tam zůstat, EU by za to mohla zaplatit," pokračoval Milanovič.

Řecko by pak podle něj mělo lépe hlídat své námořní hranice a také hranice s Tureckem. "Právě jsem dostal dopis od tureckého premiéra, který tvrdí, že celková výše nákladů pro Turecko už přesáhla 8 miliard eur," doplnil chorvatský premiér.

23:05

Chorvatský premiér Zoran Milanovič o přestávce promluvil s novináři. Včerejší dohoda o přerozdělení 120 tisíc uprchlíků podle něj pro Chorvatsko není "žádnou hrozbou".

"Můžeme ubytovat několik tisí lidí natrvalo, pokud budou chtít zůstat v Chorvatsku. Nevidím to jako hrozbu," řekl podle serveru Politico.eu.

Předseda SDP a kandidát na premiéra Zoran Milanovič (druhý zleva) slaví s kolegy ze sdrážení Kukuriku volební vítězství
Předseda SDP a kandidát na premiéra Zoran Milanovič (druhý zleva) slaví s kolegy ze sdrážení Kukuriku volební vítězství | Foto: Reuters
22:59

Státníci v Bruselu diskutují už přes čtyři hodiny. 

Výstupem z dnešního jednání podle všeho bude potvrzení vyšší finanční podpory programům OSN i státům, které se starají o uprchlíky na Blízkém východě, například Turecku.

Summit také nejspíš potvrdí potřebu výraznější ochrany vnější hranice schengenského prostoru a nutnost zlepšení a zrychlení procesu registrace a identifikace žadatelů o azyl v hraničních státech unie.

22:35

Slovenský premiér Robert Fico je prý jediný, kdo odmítá úterní dohodu o relokaci 120 000 běženců.

Na Slovensku jsou v březnu parlamentní volby "a já se domnívám, že pak zmírní svou důraznou rétoriku", řekl serveru Politico.eu nejmenovaný unijní diplomat.

Foto: Ludvík Hradilek
22:25

Syřan, který je nyní v Maďarsku ve vazbě kvůli střetům mezi migranty a policií, patří k muslimskému fundamentalistickému hnutí využívanému teroristy. Napsala to dnes agentura MTI s odvoláním na sdělení centrály maďarské policie.

Muž měl u sebe podle policie celkem devět pasů, z nichž osm bylo vydáno na jiné osoby a zřejmě nejsou padělané. Podezřelý měl také platné schengenské vízum.

22:15

Podle zpráv z Twitteru se Německo, Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko snaží protlačit mnohem tvrdší kontrolu nad vnějšími hranicemi EU.

22:09

Podle bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho dohoda o přijetí 120 000 uprchlíků nic neznamená.

Toto číslo nepředstavuje vůbec nic, protože za nimi jsou miliony a miliony dalších, kteří se tlačí, aby se dostali do Evropy, řekl Sarkozy.

Foto: Reuters
21:55

Tomáš Prouza tweetuje ze zákulisí jednání v Bruselu...

21:50

Na 5000 lidí demonstrovalo v Erfurtu proti azylové politice německé a durynské vlády. V dalším východoněmeckém městě, v Lipsku, se jich sešly stovky.

21:18

Po krátké schůzce před mimořádným summitem EU k migraci vydaly země V4 společné prohlášení, ve kterém mimo jiné zdůraznili potřebu efektivní kontroly a ochrany vnějších hranic EU, rychlého schválení seznamu takzvaných bezpečných zemí, jejichž občané nebudou mít nárok na azyl, a aktivnější účasti na řešení konfliktů v Libyi, v Sýrii a obecně na Blízkém východě.

Mezi další priority řešení uprchlické krize země V4 zařadily zefektivnění procedur vracení uprchlíků bez práva na azyl, zavedení funkčních kontrolních středisek na vnějších hranicích a efektivnější pomoc zemím původu či tranzitním státům s cílem bojovat proti základním příčinám migrace.

Michal Žák Zuzana Kleknerová Kateřina Vítková Martin Novák ČTK Reuters Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Kateřina Vítková, Martin Novák, ČTK, Reuters
Aktualizováno 24. 9. 2015 5:53
 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy