Živě: Stahování Rusů od hranic vázne, skončí až v červnu

Přenos skončil
Středeční dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Mezi 60 000 vojáky u ukrajinských hranic jsou započítáni i ti, kteří pobývají na anektovaném Krymu.
Mezi 60 000 vojáky u ukrajinských hranic jsou započítáni i ti, kteří pobývají na anektovaném Krymu. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Nedělní prezidentské volby na Ukrajině se odehrají s desetitisíci ruských vojáků nedaleko hranic.

Moskva vysvětlila, že oznámené stahování jednotek do kasáren vázne a skončí až 1. června, tedy týden po očekávaném hlasování.

Ukrajinská armáda pokračuje v ofenzivě ve Slavjansku, kde jí už několik týdnů vzdorují proruští separatisté.

V jihoukrajinském přístavu Mykolajiv se pro změnu sešel třetí kulatý stůl, který má otevřít cestu k ukončení krize.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
18:35

Ukrajinská armáda a bezpečnostní složky jsou připraveny zahájit závěrečnou fázi "protiteroristické operace" na východě země. Prohlásil to úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov při inspekci vojsk ve městě Izjum. To leží asi 50 kilometrů severozápadně od Slavjanska, který ovládají separatisté.
"Právě proběhla porada s představiteli silových složek, jsme připraveni zahájit závěrečnou fázi," řekl prezident. V nejbližší době podle něj armáda a Národní garda zbaví "teroristů" města v Doněcké a Luhanské oblasti tak, aby se mohlo uskutečnit první kolo prezidentských voleb.

17:15

Na Ukrajině jsou zadržováni tři novináři pracující pro ruský server LifeNews a ruskou státní televizi Russia Today. Podle úřadujícího prezidenta Olexandera Turcyňova spolupracovali s "teroristy" a nebudou propuštěni.

16:51

Ruský prezident Vladimir Putin označil zadržování dvou ruských novinářů na Ukrajině za nepřijatelné.

"Je to absolutně nepřijatelné a samozřejmě to vyvolává otázku ohledně legitimity všech politických procedur na Ukrajině,“ cituje Putinova slova agentura Reuters.

Foto: Reuters
16:27

"Věřím, že o  bilaterálních vztazích mezi Ukrajinou a Ruskem nelze za současných podmínek uvažovat." Podle zpravodaje agentury UNIAN to během dnešního kulatého stolu prohlásil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014)
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014) | Foto: Reuters
16:07

Spojené státy posílají do Černého moře další válečnou loď. Krátce před ukrajinskými volbami tak chtějí své spojence ujistit o případné podpoře, uvedla agentura AFP.

15:54

Během diskuse v Mykolajivě se hovořilo o vlivu ukrajinských oligarchů na politický vývoj v zemi.

Exprezident Ukrajiny Leonid Kravčuk v této souvislosti prohlásil, že bez oligarchů nelze jednotu a prosperitu Ukrajiny zajistit.

"Oligarchové nejsou jen špatní. Pokud se státní moc nenaučí spolupracovat s byznysem, pořádku se na Ukrajině nedočkáme," řekl Kravčuk.

Foto: Wikipedia Commons
15:50

Atmosféra v samotném Mykolajivě o široké shodě příliš nesvědčí. Před příjezdem vládní delegace na místo jednání zaujali na okolních budovách pozice odstřelovači, prostor prohledávali vojáci se psy. Vláda dorazila ve vojenském letadle. Zástupci povstalců z Doněcké a Luhanské oblasti podle dostupných informací nepřijeli.

15:45

V jihoukrajinském přístavním městě Mykolajiv se dnes konalo třetí zasedání u kulatého stolu. Jeho výsledky ale zůstaly za očekáváním.

Jeden z moderátorů zasedání, německý diplomat Wolfgang Ischinger, je nicméně podle listu Ukrajinska pravda s dosavadním průběhem kulatých stolů spokojen.

"Tento široký a otevřený dialog může významně napomoci uklidnění situace v předvečer prezidentských voleb," řekl při zahájení toho dnešního.

14:54

Nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov vyzval zaměstnance svých podniků k dalším protestům proti aktivistům samozvané "Doněcké lidové republiky".

Vůdce proruských radikálů dokonce v prohlášení označil za "bandu přivandrovalců, kteří obelhávají národ". Každý den by se podle Achmetova na východě země měla konat tříhodinová výstražná stávka.

14:17

Ačkoliv to navenek nevypadá, představitelé amerického a ruského ministerstva obrany spolu čile komunikují.

Náčelník Hlavní správy pro mezinárodní vojenskou spolupráci Ministerstva obrany Ruska Sergej Košelev státní televizi Rossija 24 řekl, že spolu vedou "podstatné rozhovory ve zdvořilé atmosféře".

13:50

Ukrajinská média spekulují o údajném rozkladu v řadách doněckých povstalců. Hlavní postavou sporu je údajně Vjačeslav Ponomarjov, který si osobuje právo rozkazovat a vyvolal prý odpor separatistů v Horlivce a Doněcku.

Podle serveru Novosti Donbassa Ponomarjov pohrozil násilnou odvetou radikálům v Doněcku, kteří jeho autoritu odmítají respektovat. Vzkázal jim, že jeho "armáda" přijde do Doněcka a udělá tam pořádek.

Vjačeslav Ponomarjov.
Vjačeslav Ponomarjov. | Foto: Reuters
13:15

Průchod přes hranice vytváří několik desítek ozbrojenců u pohraniční obce Dmytrivka. Pohraničníci vzhledem k početní převaze separatistů nejsou schopni akci zabránit. Na hranicích vzbouřenci budují svá kontrolní postavení a stanoviště ostřelovačů. Z druhé strany jim prý pomáhají ruští vojáci.

13:12

Slavjanští radikálové ztrácejí půdu pod nohama a na hranicích si připravují koridor pro odchod do Ruska, napsal list Ukrajinska pravda s odvoláním na informace mluvčího armádní "protiteroristické operace" na východě země.

12:35

Ukrajinská hřivna přestane na Krymu platit k 1. červnu. Od tohoto data se bude dát na anektovaném poloostrově platit pouze ruským rublem.

Zákon, který to umožní, schválila horní komora ruského parlamentu Rada federace.

Dvojí ceny na Krymu. Horní štítek ukazuje cenu v rublech, dolní v ukrajinských hřivnách. Ruský rubl se stal oficiální měnou v pondělí.
Dvojí ceny na Krymu. Horní štítek ukazuje cenu v rublech, dolní v ukrajinských hřivnách. Ruský rubl se stal oficiální měnou v pondělí. | Foto: Reuters
12:14

Rusko chtělo dohodou snížit svoji závislost vývozu plynu na Západ. Podívejte se, jak důležitý je ruský zemní plyn pro jednotlivé evropské země.

12:12

Je podepsáno. Ruský Gazprom podepsal dlouho očekávanou dohodu o dodávkách zemního plynu do Číny. Během následujících 30 let má kontrakt dosáhnout 400 miliard dolarů.

Očekává se, že Gazprom bude do nejlidnatější země světa dodávat 38 miliard krychlových metrů plynu ročně, což je zhruba čtvrtina současné čínské roční poptávky a necelá čtvrtina objemu plynu, který Rusko loni vyvezlo do Evropy.

Gazprom otočil kohoutky už 1. ledna. Ilustrační snímek.
Gazprom otočil kohoutky už 1. ledna. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
11:49

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jednotky se od ukrajinských hranic stáhnou k 1. červnu. Vojáci podle něj teprve demontují tábory a nakládají techniku určenou k přesunům do kasáren.

Moskva se tak pokusila vysvětlit zvěsti, podle nichž je stále u hranic situováno několik desítek tisíc vojáků.

11:02

Premiér Dmitrij Medveděv nepovažuje nynější spory se Spojenými státy o Ukrajinu za natolik vážné, aby se zřekl technických vymožeností z USA.

"Co mají společného naše dnešní třenice s Amerikou a iPhone? Když se zřekneme věcí z dovozu, co u nás bude? Severní Korea? To není naše cesta. Naopak soudím, že ani my, ani Američané, ani Evropané bychom se neměli ničeho zříkat."

Soči 2014, skoky na lyžích: ruský premiér Dmitrij Medveděv
Soči 2014, skoky na lyžích: ruský premiér Dmitrij Medveděv | Foto: Reuters
10:40

Klíčové figury německého průmyslu se ze všech sil snaží přesvědčit kancléřku Angelu Merkelovou, aby na Rusko neuvalovala hospodářské sankce kvůli anexi Krymu a podpoře separatistů na východě Ukrajiny.

Varují, že by to mohlo mít negativní dopad na německé firmy i celou ekonomiku Spolkové republiky.

10:24

Ukrajinci zadržený britský reportér Russia Today se v minulosti netajil svojí náklonností k separatistům.

Proslavil se tvrzením, že na něj stříleli ukrajinští vojáci. Podle videa, které zveřejnil, ale pouze zakopl a spustil výstražnou světlici, poznamenal server SME.

10:10

Skandály pronásledovaný a odsouzený italský expremiér Silvio Berlusconi se opět pustil do současné ukrajinské vlády. Únorové události v Kyjevě označil za "nedemokratický puč", kdy se moci chopila "skupina nebezpečných nacistů".

Anexi Krymu pak označil za logický krok v době, kdy obyvatelé poloostrova "cítili, že se ocitli ve složité ekonomické a politické situaci".

Foto: Reuters
09:45

Britský následník trůnu - princ Charles - údajně přirovnal některé činy ruského prezidenta Vladimira Putina k nacistům. Tvrdí to alespoň Marienne Fergusonová, která za války uprchla z Polska a s Charlesem hovořila během jeho návštěvy muzea imigrace v kanadském Halifaxu.

"Poznamenal, že Putin nyní dělá stejné věci jako Hitler," citoval ji server BBC. Princova kancelář oznámila, že soukromou konverzaci nebude komentovat.

Foto: Reuters
09:24

Ukrajinská Národní garda zadržela v Mariupolu britského novináře Grahama Phillipse, který pracuje pro Kremlem financovanou televizi Russia Today. Podle agentury ITAR-TASS po něm požadovala, aby smazal videozáznamy pořízené v neklidném přístavu.

09:11

Alexandr Bastrykin, mocný šéf ruského Vyšetřovacího výboru, který je obdobou americké FBI, se údajně ocitl v utajené části amerického "černého seznamu".

Na ten Spojené státy zařadily ruské úředníky, soudce a policisty zapletené do porušování lidských práv, aby jim zakázaly vstup do USA a zmrazily majetek, který ve Spojených státech mají, napsal server The Daily Beast.

08:37

Austrálie rozšířila sankce proti Rusku.

Ministryně zahraničí Julie Bishopová oznámila, že finančními restrikcemi a zákazem cestování vůči představitelům Ruské federace chce "prokázat jasnou a jednoznačnou podporu územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny".

08:29

Rusko-ukrajinská krize zasahuje i do umění. Věhlasná finská operní pěvkyně Karita Mattilaová odmítla zpívat pod vedením ruského dirigenta Valerije Gergijeva jednak kvůli jeho odporu vůči právům homosexuálů, jednak kvůli schvalování ruské invaze na Ukrajině.

Koncert se měl uskutečnit v polovině dubna v newyorské Carnegie Hall, místo Gergijeva se nakonec za dirigentský pult postavil Ital Fabio Luisi, napsal finský list Ilta-Sanomat.

08:16

Ačkoliv Moskva opakovaně oznámila, že stáhne své vojáky z blízkosti ukrajinských hranic, v 200kilometrovém pásmu se stále nachází na 60 000 mužů. Tvrdí to alespoň šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytrij Tymčuk.

Šéf ukrajinského Centra vojenských a politických výzkumů Dmitrij Tymčuk
Šéf ukrajinského Centra vojenských a politických výzkumů Dmitrij Tymčuk | Foto: Dmitrij Tymčuk
08:14

Svůj kulatý stůl organizuje i ruský parlament. Poslanci dolní sněmovny se mají sejít k diskusi o prezidentských volbách, které se na Ukrajině uskuteční tuto neděli.

Moskva zatím předvolební situaci na Ukrajině příliš nekomentuje, hlasování v podmínkách vyhroceného konfliktu ale označuje za pochybné. Své pozorovatele na ukrajinské volby zřejmě Rusko vyslat nehodlá.

08:10

V černomořském přístavu Mykolajiv se připravuje třetí kulatý stůl. Ten by měl ukončit současnou vnitropolitickou krizi. Dosavadní jednání v Kyjevě a Charkově ale k ničemu nevedlo.

Separatisté požadovali jednání v Doněcku, ovšem návrh byl zamítnut kvůli obavám o bezpečnost.

08:05

"Národní garda ostřeluje osadu Semjonovka, slavjanské nádraží a centrum města. Nevybuchlý granát dopadl na balkón obytného domu," řekl Interfaxu nejmenovaný člen štábu separatistů. Situace ve městě je prý krajně napjatá a potyčky pokračují.

08:03

Východoukrajinské město Slavjansk, které už několik týdnů ovládají proruští povstalci, v noci opět čelilo dělostřeleckému ostřelování. Palba vládních sil podle rebelů směřovala hlavně na nádraží a centrum města, oznámila agentura Interfax.

Naopak podle webu listu Ukrajinska pravda ukrajinští vojáci ještě v úterý večer a v noci u Slavjansku bez vlastních ztrát odrazili útoky rebelů, kteří se prý pokoušeli prorazit obklíčení.

Jekatěrina Lenová před svým domem ve Slavjansku, jenž podle místních zasáhly dělostřelecké granáty ukrajinské armády.
Jekatěrina Lenová před svým domem ve Slavjansku, jenž podle místních zasáhly dělostřelecké granáty ukrajinské armády. | Foto: Reuters
08:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás budeme opět sledovat důležité dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 21. 5. 2014 18:40
 

Právě se děje

Další zprávy