GRAFIKA: Podívejte se, jak moc je Evropa závislá na Rusku

GRAFIKA: Podívejte se, jak moc je Evropa závislá na Rusku
Foto: Jiří Kropáček, Martin Novák, Reuters
Jiří Kropáček Martin Novák Štěpán Plaček Jiří Kropáček, Martin Novák, Štěpán Plaček
Aktualizováno 28. 3. 2014 0:03
Po ruské anexi Krymu je pro evropské země opět na stole otázka, jak řešit závislost na ruském plynu či ropě. Pro samotné Rusko je EU největším obchodním partnerem.

Podle indexu závislosti na Rusku, který vytvořili polští experti, vykazují stoprocentní vazbu pobaltské země. Česká republika je na ruském plynu závislá ze tří čtvrtin. 

Kdo v Evropě závisí na ruské ropě a plynu? Jak velký trh představuje Evropská unie pro Rusko a naopak? Podívejte se na podrobná data. 

Zdroje: Eurostat, Deutsche Bank, Oil and Gas Journal, Polityka Insight, IEA

 

 

Právě se děje

před 20 minutami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Aktualizováno před 46 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy