Živě: Merkelová v Minsku prohrála. Putin je vítěz, píše tisk

Živě
Sledujete online: Rozhovory Putina, Porošenka, Merkelové a Hollanda v Minsku trvaly šestnáct hodin.
Vladimir Putin
Vladimir Putin | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Minsk - Jednání v Minsku po šestnácti hodinách skončila.

Petro Porošenko, Vladimir Putin, Angela Merkelová a Francois Hollande se dohodli, že nejpozději o půlnoci ze 14. na 15. února utichnou v Donbasu zbraně. Zároveň se z oblasti "stáhnou cizí vojska" a z frontové linie těžká technika.

Z dohody vyplývá, že bude zachována "suverenita a územní celistvost" Ukrajiny. Kyjev ale provede ústavní reformy, které "zohlední představy obyvatelstva Donbasu".

Ukrajinská armáda pár hodin poté oznámila, že během noci do Donbasu přijely desítky tanků a raketových systémů z Ruska.

Dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:59

Evropská komise po dnešní dohodě o příměří z Minsku obnoví trojstranná jednání s Ruskem a Ukrajinou o dodávkách plynu pro Ukrajinu. Na tiskové konferenci po dnešním summitu EU v Bruselu to oznámil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Cílem pro něj je, aby se příští zimu neopakovala složitá situace z počátku zimy letošní.

"Rozhovory začnou okamžitě," poznamenal Juncker. 

Foto: Vojtěch Marek
23:37

Lídři zemí Evropské unie "opatrně podporují" dohodu o příměří na Ukrajině, uzavřenou v noci na dnešek v Minsku, řekl novinářům po dnešním unijním summitu v Bruselu předseda Evropské rady Donald Tusk. Slova na papíře se musí změnit ve skutky a unie tomu hodlá pomáhat. Pokud však bude vývoj opačný a dohoda prosazena nebude, nebude EU podle Tuska váhat s přijetím "potřebných kroků". 

"Jsme jednotní a náš kurs se nemění," zdůraznil Tusk, který dnes krizi na východě Ukrajiny opakovaně označoval za hrozbu nejen pro nezávislost a územní celistvost této země, ale pro celé geopolitické uspořádání Evropy po roce 1989.

Polský premiér Donald Tusk v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že nemá důvod k odvolání ministra vnitra.
Polský premiér Donald Tusk v pondělí na tiskové konferenci uvedl, že nemá důvod k odvolání ministra vnitra. | Foto: Reuters
22:56

Evropská unie v pondělí přidá na svůj sankční seznam jména, na nichž se už shodli ministři zahraničí členských zemí. Novinářům to dnes na okraj summitu EU v Bruselu řekli diplomaté, podle nichž se o zrušení tohoto už dříve odsouhlaseného kroku v zásadě nemluvilo ani přes zdrženlivě kladné hodnocení noční dohody o příměří uzavřené v Minsku.

Ministři zahraničí EU toto pondělí potvrdili záměr rozšířit seznam osob a organizací se zmrazeným majetkem a zakázaným vstupem na území unie o dalších 19 lidí z Ruska i Ukrajiny a devět právnických osob. Publikaci a tedy vstup v platnost tohoto rozhodnutí ale pozdrželi o týden právě proto, aby neohrožovali jednání v Minsku.

21:52

Nizozemsko se obává, že amnestie obsažená v minské dohodě se bude vztahovat i na viníky červencového sestřelení letounu Malaysia Airlines nad východní Ukrajinou. Většinu z 298 obětí tvořili Nizozemci. Ministr zahraničí Bert Koenders dnes v nizozemském rozhlase varoval, že beztrestnost je v tomto případě nepřípustná. S velkým znepokojením prý na dohodu reagovali i pozůstalí po obětech letu MH17.

V pátém článku uzavřené minské dohody se smluvní strany dohodly na zajištění omilostnění a amnestie formou zákona, "který zakáže pronásledování a potrestání osob v souvislosti s událostmi, k nimž došlo v jednotlivých regionech Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny".

"V současnosti ještě neznáme přesná fakta, ale pro Nizozemsko zůstává prioritou, že pachatelé musí být stíháni a potrestáni," řekl Koenders.

21:30

Komentáře německých médií k jednání v Minsku: 

Časopis Der Spiegel tvrdí, že výsledek minského summitu o situaci na Ukrajině znamená pro německou kancléřku Angelu Merkelovou dosud největší porážku. Úsilí o zachování míru v Evropě a o vítězství rozumu bylo prý zbytečné. Za vítěze se naopak může považovat Vladimir Putin.

List Die Welt píše, že Merkelová pomohla Rusku krizi na Ukrajině "zamrazit". Podle Die Welt spočívá kancléřčina slabina v tom, že má tendenci "uložit konflikty k ledu" a přeceňuje "léčivou schopnost času".

Frankfurter Allgemeine Zeitung konstatuje, že se jí a francouzskému prezidentovi Hollandeovi ale podařilo dosáhnout všeho, co bylo možné. Skepse je však na místě. I když se dosáhlo dohody na úkor Kyjeva, zaslouží vše, co povede k uklidnění situace, uznání

Francouzský prezident Francois Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová.
Francouzský prezident Francois Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
20:56

Reakce francouzských médií na dohodu z Minsku:

Deník Le Monde: "Dohoda o Ukrajině, urvaná v bolestech ve čtvrtek 12. února v Minsku, je nevyhnutelně nedokonalá a křehká. Ale bez její existence byl další vývoj znám již v předstihu." 

Deník Libération: "Zabránilo se nejhoršímu, tedy naprostému neúspěchu, který by znamenal okamžitou eskalaci války na Ukrajině." Jak list dále dodává, jde ale o vratkou dohodu.

Týdeník Le Point: "Příměří pro separatistický východ Ukrajiny nabízí pouze odklad pro válčící strany, aniž by skutečně vyřešil vražedný konflikt, využívaný Ruskem k vytváření nátlaku na prozápadní vládu v Kyjevu."  

20:51

Světová banka oznámila, že v tomto roce poskytne Ukrajině až dvě miliardy dolarů (48,5 miliardy Kč) prostřednictvím různých finančních nástrojů. Podpora se má soustředit především na pomoc chudým, boj proti korupci a podporu reforem, především v plynárenském sektoru a v bankovnictví.

"Je nezbytné, aby Ukrajina urychleně uskutečnila všeobecné reformy," sdělil v prohlášení prezident Světové banky Jim Yong Kim.

20:39

Uvnitř budovy ukrajinského parlamentu došlo k bitce mezi dvěma poslanci. Jegor Soboljev z politické aliance Svépomoc se dostal do potyčky s Vadimem Ivčenkem z politické strany Vlast. 

Poslanci ukrajinského parlamentu se poprali

0:44
Uvnitř budovy ukrajinského parlamentu došlo k bitce mezi dvěma poslanci. Jegor Soboljev z politické aliance Svépomoc se dostal do potyčky s Vadimem Ivčenkem z politické strany Vlast. | Video: Rádio Svobodná Evropa
19:35

Pokud bude dohoda z Minsku naplněna a Rusko stáhne z Ukrajiny vojenskou techniku, USA by mohly uvolnit protiruské sankce, oznámil dnes americký ministr zahraničí John Kerry.

Foto: Reuters
18:51

Ukrajina prosazovala na nočním jednání v Minsku okamžité příměří na východě Ukrajiny bez jakýchkoliv podmínek, řekl v Bruselu novinářům ukrajinský prezident Petro Porošenko. "Druhá strana" podle něj nebyla klidu zbraní nakloněna a žádala nejméně 72 hodin. 

"Bezprostředně po podpisu dohody... Ruskem podporovaní teroristé zahájili ofenzívu," prohlásil Porošenko, který dnes summit EU seznámil s posledním vývojem na Ukrajině i svým pohledem na minská jednání. Ta označil za "velmi dlouhá a velmi komplikovaná". Komplikované podle něj bude i skutečné prosazení uzavřené dohody. Z posledních 72 hodin prý Porošenko spal jen dvě.

Foto: Reuters
18:33

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko je spokojen s výsledky minského summitu o Ukrajině, jehož byl hostitelem. Silný dojem na něj učinila zejména německá kancléřka Angela Merkelová, s níž se setkal vůbec poprvé, informovala agentura DPA.

Merkelové na uvítanou předal kytici bílých tulipánů, německá kancléřka byla podle něj velmi pozorná. "Zcela v popředí je u ní lidskost, pak je vše ostatní," řekl Lukašenko. "Hovoří úžasně oslňující ruštinou," pochválil německou kancléřku, která kdysi vyhrávala školní olympiády v ruštině.

"Díky její aktivitě se dnes podařilo dosáhnout shody," prohlásil prezident země, vůči níž Evropská unie stále uplatňuje sankce a samotný Lukašenko je v EU od roku 2006 persona non grata. "Teď jde ale o to, ujednání o ukončení války důstojně uvést do praxe," upozornil Lukašenko.

Lukašenko vládne Bělorusku už do roku 1994.
Lukašenko vládne Bělorusku už do roku 1994. | Foto: Reuters
18:17

Dohoda o Ukrajině může být významným krokem na cestě k vyřešení ukrajinské krize, Rusko však skutečně musí z oblasti stáhnout svou vojenskou techniku. V reakci na dnešní závěr minských jednání to uvedl Bílý dům, podle nějž čekají dohodu zásadní zkoušky funkčnosti. Mezi nimi bude například dodržování vyhlášeného příměří či znovunastolení ukrajinské kontroly nad hranicí s Ruskem, míní úřad amerického prezidenta.

"Skutečným testem dnešní dohody bude její plné a jednoznačné naplnění, včetně trvalého ukončení násilností a obnovení ukrajinské kontroly nad svou hranicí s Ruskem," reagoval Bílý dům v prohlášení, podle nějž USA znepokojuje dnešní eskalace bojů, k níž dochází tři dny před počátkem klidu zbraní.

Americký prezident Barack Obama během prohlášení k situaci na Ukrajině. (6. března 2014)
Americký prezident Barack Obama během prohlášení k situaci na Ukrajině. (6. března 2014) | Foto: Reuters
17:22

Evropští politici, včetně Merkelové samotné, byli při příchodu na summit opatrní a zdůrazňovali potřebu vyčkat, jak se dohoda z Minska projeví přímo na východě Ukrajiny.

17:05

V Bruselu dnes s tříhodinovým zpožděním začal summit EU. Hlavním bodem programu se po nočním jednání v Minsku stal nejnovější vývoj ukrajinské krize a vztahů s Ruskem.

Premiéři a prezidenti členských zemí Unie se ale mají bavit také o evropské reakci na teroristické hrozby a o hospodářské problematice, především nejnovějším snahám Řecka řešit hluboké zadlužení země.

17:02

Generální tajemník OBSE Lamberto Zannier uvedl, že je nemožné určit, zda jsou ozbrojenci v Donbasu ruští vojáci. Informoval o tom server Kyiv Post.

OBSE používá k monitorování situace i drony. Ty ovšem separatisté sestřelují.
OBSE používá k monitorování situace i drony. Ty ovšem separatisté sestřelují. | Foto: Reuters
17:00

Nejmocnější v Rusku je prezident Vladimir Putin, následovaný tajnou službou FSB a armádou. Vyplývá to z průzkumu centra Levada, o němž informoval server The Moscow Times.

Až na osmém místě se umístila Rada federace, horní komora ruského parlamentu. Jedenáctá pak skončila Státní duma.

16:55

Kyjev obnoví výplatu sociálních dávek obyvatelům Donbasu až po místních volbách a "obnovení suverenity Ukrajiny v těchto oblastech", prohlásil prezident Petro Porošenko.

16:43

Lídři evropských zemí se v Bruselu podle všeho nebudou bavit o nových protiruských sankcích.

Podle šéfky evropské diplomacie Federiky Mogheriniové je dohoda z Minsku krokem správným směrem, i když neřeší všechny problémy.

16:10

Hned několik politiků v souvislosti s dohodou o příměří použilo metaforu o záblesku naděje.

"Není to žádná záruka, ale nadějné světýlko," komentoval ji například rakouský kancléř Werner Faymann. "Je to důležitý den. Každý mírový plán totiž začíná prvním krokem. Nikdo teď samozřejmě neví, jak dlouhý ten první krok je".

15:53

Chorvati jsou jedním z řady národů, které v Donbasu bojují. Jen v dobrovolnickém praporu Azov jich údajně slouží několik desítek.

A jak líčí švédský odstřelovač Mikael Skillt, bojují mimo jiné proti Srbům, kteří působí na proruské straně.

15:45

Rusko vyzvalo Chorvatsko, aby učinilo maximum pro odchod svých občanů z bojišť na východě Ukrajiny.

Ministerstvo zahraničí je podle agentury TASS "znepokojeno a překvapeno" tím, že chorvatská vicepremiérka a ministryně zahraničí Vesna Pusičová potvrdila v prohlášení médiím, že v jednotkách ukrajinské armády v Donbasu bojují chorvatští dobrovolníci.

15:33

Během uplynulých 24 hodin byli v Luhanské oblasti zabiti čtyři civilisté.

15:30

Uplynulá noc byla přitom nejen dlouhá, ale i plná zajímavých zvratů. Ruský prezident Vladimir Putin, jeho ukrajinský protějšek Petro Porošenko, francouzský prezident Francois Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová střídavě opouštěli jednací místnost... a zase se do ní vraceli.

A média pokaždé spekulovala, co to znamená. Podívejte se, jak vyčerpávající noc zaznamenali fotografové agentury Reuters, kteří byli přímo na místě.

15:21

Přečtěte si text ujednání, který byl dnes podepsán v rámci takzvané kontaktní skupiny. Na svém webu ho zveřejnila ruská prezidentská kancelář.

Foto: Reuters
15:14

Pokud Vladimir Putin nezmění své chování, protiruské sankce Evropské unie by podle britského premiéra Davida Camerona měly zůstat v platnosti.

"Skutečné" příměří by podle něj mělo být vítáno. "Na čem záleží ze všeho nejvíc, jsou konkrétní kroky na zemi – spíš než slova na kousku papíru," řekl novinářům na summitu EU v Bruselu.

"Myslím, že bychom měli mít jasno v tom, že Vladimir Putin potřebuje vědět, že pokud nezmění své chování, současné sankce nebudou pozměněny," cituje Camerona agentura Reuters.

Britský premiér David Cameron reaguje na výsledek skotského referenda.
Britský premiér David Cameron reaguje na výsledek skotského referenda. | Foto: Reuters
14:51

Podle Vladimira Putina proruští separatisté obklíčili až 8000 ukrajinských vojáků a očekávají, že ještě před začátkem příměří složí zbraně.

"Samozřejmě že (povstalci) vycházeli z předpokladu, že tato skupina (vojáků) složí zbraně a přestane vzdorovat," prohlásil podle agentury AFP po jednání v Minsku. Podle ní se zřejmě jedná o vojáky v takzvaném debalcevském kotli.

"Vyzýváme všechny strany, aby ukázaly zdrženlivost a předešly zbytečnému krveprolití, jež nikdo nepotřebuje," prohlásil šéf Kremlu.

14:32

"Dnešní dohoda z Minsku dává naději. Naděje je důležitá, nezbytná, ale nestačí. Opravdovou zkouškou je respektování příměří na zemi," uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk.

14:23

"S politickou rezolucí jsem se velmi podrobně seznámil. A byl bych velmi opatrný," řekl v Bruselu slovenský premiér Robert Fico.

"Samozřejmě tuto iniciativu vítáme, protože je to vždy lepší než pokračovat ve vojenských akcích. Ale už jen to, že příměří má začít až 15. února, naznačuje, že nejbližší dny mohou být ještě využity k posílení pozic ukrajinské armády i proruských separatistů. Když si vezmeme opatření, která jsou navržena pro určitý časový rámec, tak i ta mohou vyvolávat velkou nervozitu. Například ukrajinský parlament má přijmout do 30 dnů zákon, který dá zvláštní status oblastem, kde je teď vojenský konflikt. Ale jaký to má být status? Kdo o tom bude rozhodovat?"

Foto: Reuters
14:18

"Mám jen jednu zkušenost se zprostředkováváním míru s Ruskem, když se vyjednávalo uklidnění situace v Gruzii. Nakonec dohoda vedla ke dvěma zmraženým konfliktům v Abcházii a Jižní Osetii," prohlásil finský premiér Alexander Stubb. Podle něj je ale potřeba dát míru šanci.

14:05

Hostitel minských rozhovorů, běloruský prezident Alexandr Lukašenko, v noci pracoval i jako číšník.

Po jednání řekl novinářům, že politikům a členům delegací v jednacím sále osobně roznášel kávu. Uvedl také, že alkohol se nepodával a nikdo z vyjednavačů nešel v noci spát.

Pro Lukašenka jsou mírové rozhovory v běloruské metropoli příležitostí, jak vyjít z letité diplomatické izolace. Evropská unie vůči němu přijala sankce za pronásledování politických oponentů. Především po prezidentských volbách na konci roku 2010.

 

Putin a Lukašenko na summitu v Minsku.
Putin a Lukašenko na summitu v Minsku. | Foto: Reuters
13:55

"Největším problémem na Ukrajině je kontrola hranic a ta nebyla v dohodě reflektována. Hranice zůstávají otevřené jakémukoliv přílivu zbraní," komentovala v Bruselu dohodu o Ukrajině litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová.

Podle protokolu by měl hranici s Ruskem hlídat Kyjev.

"Nejdříve Ukrajina, další na řadě může být Moldavsko a potom Pobaltí,“ varuje litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová.
"Nejdříve Ukrajina, další na řadě může být Moldavsko a potom Pobaltí,“ varuje litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová. | Foto: Reuters
13:41

"Plán Merkel - Holland na ´zamrazení´ ukrajinského konfliktu je dlouhodobě nereálný. Nic - kromě dočasného klidu zbraní – neřeší a klíčové problémy vzniku války (Krym) jen oddaluje," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz člen občanské iniciativy ProAlt Vít Klíma.

13:36

Vyhráno zdaleka není, tweetuje šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.

13:07

Zde je ve zkratce 11 bodů dohody z Minsku:

1. Kompletní příměří úderem půlnoci 15. února.
2. Stažení těžkých zbraní s cílem vytvořit bezpečnostní zónu nejpozději do 14 dní. Asistovat bude OBSE.
3. OBSE bude monitorovat a ověřovat dodržování příměří.
4. Spolu se stahováním zbraní by měl začít dialog ohledně uspořádání regionálních voleb v souladu s ukrajinskou legislativou a zákonem o dočasném uspořádání místní samosprávy v Doněcké a Luhanské oblasti. Jednat by se mělo i o budoucnosti těchto regionů.
5. Amnestie. Lidé spojení s událostmi v Doněcké a Luhanské oblasti by neměli být trestáni.
6. Všichni rukojmí a zadržení by měli být propuštěni, a to nejpozději pět dní po ukončení stahování těžkých zbraní.
7. Umožnit přístup humanitární pomoci.
8. Přijetí kroků, které povedou ke znovuzavedení sociálního a hospodářského sytému ve východních regionech, týká se to například penzí či daní.
9. Kontrola nad ukrajinskými státními hranicemi musí být navrácena ukrajinské vládě první den po příslušných místních volbách v konfliktních zónách a implementaci ústavních reforem.
10. Stažení všech mezinárodních ozbrojených jednotek, vojenského zařízení a žoldáků z ukrajinského území pod dohledem OBSE. Odzbrojení nelegálních jednotek a ozbrojených skupin.
11. Do konce roku 2015 musí být zavedena nová ukrajinská ústava a zákony o zvláštním statusu Luhanské a Doněcké oblasti.

13:02

To ale nejsou podle Ondřeje Soukupa jediné otázky.

"Jaká bude role OBSE, která má kontrolovat dodržování příměří? Současní pozorovatelé museli poslouchat pokyny separatistů i ukrajinské armády, kam mohou jezdit, a obě strany jim zakázaly používat bezpilotní letouny.

Bude patřit mezi propuštěné také Nadija Savčenková, zadržená separatisty a obviněná z toho, že naváděla dělostřeleckou palbu na postavení separatistů? A co režisér Oleg Sencov a jeho skupina, která je ve vazbě s obviněním v přípravě teroristických útoků a členství v Pravém sektoru, i když většina z nich byla naopak členy antify?

A především, bude to Rusku stačit? V dokumentu se nic neříká o hlavním požadavku Ruska, ještě když tehdejší prezident Viktor Janukovyč chtěl podepsat asociační dohodu s Evropskou unií, tedy o zákazu vstupu Ukrajiny do euroatlantických struktur, ať už je to EU, nebo NATO.

Jde ze strany Kremlu jen o nějaký taktický manévr? Důvěra vůči ruskému prezidentovi ze strany Západu opravdu není valná a Angela Merkelová si měla v kuloárech několikrát stěžovat, že jí Vladimir Putin lhal. Možná i proto německá kancléřka dohody označila jako ´záblesk naděje´, ale současně řekla, že nemá přehnané iluze."

13:00

Komentář Ondřeje Soukupa (HN) k dohodě v Minsku:

"Snad jediné zajímavé je, že v dokumentu se Německo a Francie zavazují, že pomohou technicky vyplácet penze. Představa, že Société Générale otevře pobočku v Luhansku, aby vyplácela penze místním důchodcům, není jediná, která vyvolává otázky.

Hranice mezi ´lidovými republikami´ a Ukrajinou budou provedeny podle linie příměří o sobotní půlnoci. Znamená to tedy, že do té doby se obě strany budou snažit obsadit tolik území kolik jen dokážou? Zprávy o kolonách raketometů Grad separatistů, které dnes ráno směřovaly k již tak těžce zkoušenému Debalcevu, by tomu nasvědčovaly."

soukup
soukup | Foto: DVTV
12:32

Národní bezpečnostní rada oznámila, že kromě 50 tanků přejelo v noci na čtvrtek z Ruska na Ukrajinu i 40 raketových systému Grad, Uragan a Smerč a 40 obrněných transportérů.

12:27

Na Ukrajinu během mírových jednání v Minsku vjelo 50 tanků z Ruska, informovala agentura AFP s odvoláním na zdroje z Kyjeva.

Tank s vlajkami Ruska a samozvané "Doněcké lidové republiky" v ulicích Doněcku.
Tank s vlajkami Ruska a samozvané "Doněcké lidové republiky" v ulicích Doněcku. | Foto: Reuters
12:22

"Všichni vědí, že to bude teď záležet na tom, jak se skutečně změní chování Ruska," řekl k Minsku český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Stěžejním nyní podle něj bude, zda Rusko stáhne z Donbasu těžké zbraně a přestane zásobovat povstalce. "Myslím, že chování Ruska je rozhodující, a pokud by tentokrát to, co Putin řekl, platilo, tak je to šance na zlom."

Foto: Ludvík Hradilek
12:16

"Na Krym už si nikdo nevzpomene," myslí si Vladimir Putin podle karikaturisty Radia Svoboda.

12:12

Po dnešním vystoupení Vladimira Putina v Minsku začal ruský rubl posilovat vůči dolaru i euru. Podle agentury Tass spadl dolar vůči ruské měně o 75 setin rublu na 64,5 rublu a euro o 66 setin na 73,29 rublu.

Foto: Reuters
12:00

"Všechny položky podepsaného vyžadují další schválení. V případě jejich porušení nebudou žádná další setkání a memoranda," citovala Zacharčenka povstalecká agentura DAN. "Celá odpovědnost za jakékoliv porušení memoranda padne na Porošenka."

Zároveň vyjádřil naději, že dohoda ukončí nepřátelské akce a umožní povstaleckým republikám "konstruktivně pracovat ve prospěch lidu" a přispět k pozitivním změnám na Ukrajině.

Foto: Reuters
11:56

Města ležící na frontové linii opustilo za posledních 24 hodin celkem 3108 lidí. Podle ukrajinské Národní bezpečnostní rady jde o dramatický nárůst oproti dennímu průměru 800 uprchlíků.

Foto: Reuters
11:53

Zástupci separatistů mluví po summitu smířlivě. Podle Alexandra Zacharčenka existuje "naděje na mírové řešení". Igor Plotnickij doplnil, že Ukrajině "je třeba dát šanci".

11:47

Angela Merkelová chválí ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Ke konci tlačil na separatisty i prezident Putin, aby souhlasili, že od sobotní 24. hodiny, respektive nedělní 0. hodiny bude příměří," uvedla německá kancléřka doslova.

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou
Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou | Foto: Reuters
11:44

Putin, Porošenko, Hollande a Merkelová vydali společné prohlášení k summitu v Minsku. "Jsou pevně přesvědčeni, že k výhradně mírovému řešení neexistuje žádná alternativa," stojí v něm.  

11:42

Kvůli Minsku se posouvá začátek summitu EU v Bruselu. Podle diplomatů začne s dvouhodinovým zpožděním, tedy až v 15:00 SEČ.

11:30

Německá kancléřka Angela Merkelová nazvala dohodu z Minsku "zábleskem naděje". Nemá prý ale přehnané iluze.

Němcká kancléřka Angela Merkelová
Němcká kancléřka Angela Merkelová | Foto: Reuters
11:29

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier prohlásil, že dohoda z Minsku "není vše, co bychom si přáli". "Žádný rozhodující průlom, ale krok směrem k ukončení násilí," citovala ho agentura Reuters.

Foto: Reuters
11:23

"Ukrajina byla, je a bude jednotná. Žádná federalizace nebude!" vyslal do světa jasný vzkaz prezident Petro Porošenko.

11:21

Hranici mezi Ukrajinou a Ruskem, kudy doposud proudily zbraně i bojovníci, bude kontrolovat Kyjev. I to je podle agentury AP a prokremelské televize Russia Today jeden ze závěrů jednání v Minsku. Informace zatím nebyla oficiálně potvrzena.

Foto: Reuters
11:18

Podle dohody z Minsku se dělostřelectvo musí z fronty stáhnout alespoň tak, aby vytvořilo zónu širokou 50 kilometrů, systémy Grad 75 kilometrů a raketové systémy Tornado-S, Uragan, Smerč a Točka 140 kilometrů. Informoval o tom na Twitteru televizní kanál Ukraine Today.

11:08

Někdejší švédský ministr zahraničí a jeden z nejhlasitějších kritiků Ruska Carl Bildt na Twitteru napsal, že dohodu vítá. "V příštích pár dnech očekávám zesílení bojů," dodal s tím, že sobotní půlnoc jako začátek příměří může být ošidná.

11:06

Francouzský prezident Francois Hollande prohlásil, že "je potřeba udělat ještě hodně věcí", ale existuje "reálná šance zlepšit situaci na Ukrajině". Zároveň potvrdil, že dohodu podepsali i separatisté.

11:05

Lídři Německa, Francie a Ukrajiny požádají Evropskou unii, aby podpořila dohodu z Minsku.

11:02

"Je tu naděje," zhodnotil jednací maraton v Minsku mluvčí německé vlády.

10:52

Twitter: Dohoda z Minsku

10:45

Zástupci takzvané "normandské čtyřky", tedy Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie, se rovněž shodli, že se budou pravidelně scházet, aby zajistili plnění dnes uzavřené dohody.

10:42

Zde jsou hlavní závěry jednání  v Minsku, jak o nich informovali státníci:
- suverenita a územní celistvost Ukrajiny bude zachována;
- z Donbasu se stáhnou cizí vojska;
- o půlnoci ze 14. na 15. února začne platit příměří;
- do dvou týdnů má být z fronty stažena těžká vojenská technika;
- Ukrajina provede ústavní reformy, které "zohlední představy obyvatelstva Donbasu".

Foto: Reuters
10:41

Stahování těžkých zbraní z frontové linie v Donbasu by mělo být dokončeno během dvou týdnů, píše ruská agentura Sputnik.

10:40

Státníci opouštějí Minsk. Podle zpravodaje České televize už z paláce, kde rozhovory probíhaly, odjeli všichni hlavní aktéři.

10:39

Všichni váleční zajatci budou propuštěni do konce února.

10:37

Porošenko: "Dohodli jsme se na osvobození všech zajatců do 19 dnů.

Stahování těžkých zbraní začne co nejdříve a skončit má do 14 dnů.

Nebyla uzavřena žádná dohoda o autonomii nebo federalizaci."

Foto: Reuters
10:37

Porošenko potvrdil dohodu o příměří s platností od půlnoci 15. února. Popřel ale jakoukoliv dohodu o autonomii pro Donbas nebo o federalizaci Ukrajiny.

10:32

"Kontaktní skupina se shodla na stažení všech cizích vojsk z území Ukrajiny," prohlásil v Minsku ukrajinský prezident Petro Porošenko. Potvrdil, že pilotka (a poslankyně) Savčenková by skutečně měla být propuštěna. Mělo by rovněž dojít k výměně válečných zajatců.

10:30

Vladimir Putin po jednání v Minsku

10:28

Objevují se nepotvrzené zprávy, že Rusové pustí z vazby ukrajinskou pilotku Nadiju Savčenkovou. Ta čelí obvinění z podílu na smrti dvou ruských novinářů. Před pár dny jí soud v Moskvě prodloužil vazbu do půlky května.

10:26

Merkelová a Hollande budou mít problém dostavit se včas na dnešní summit EU v Bruselu. Agentura Reuters to uvedla s odkazem na nejmenovaného francouzského diplomata.

10:25

Ruský prezident vybídl znepřátelené strany ke zdrženlivosti, k ukončení krveprolití a k zahájení politického dialogu.

10:23

Jasné prozatím není, jaké by měly být hranice území kontrolovaných znesvářenými stranami. Separatisté trvají na tom, že chtějí kontrolu nad strategickým městem Debalceve.

10:18

Ruská raketová vojska dnes zahájila rozsáhlé vojenské cvičení ve 12 regionech, od Tverské oblasti na západě Ruska až po Irkutskou oblast na Sibiři.

Manévrů se podle ministerstva obrany účastní více než 30 pluků vyzbrojených strategickými raketami, ať na mobilních podvozcích, nebo v pozemních silech.

Příslušníci ruské armády v Sevastopolu na Krymu.
Příslušníci ruské armády v Sevastopolu na Krymu. | Foto: Reuters
10:17

Putin: "Jednání bylo tak dlouhé proto, že se ukrajinští představitelé odmítají sejít tváří v tvář se zástupci Doněcké a Luhanské republiky."

10:16

Dohodli jsme příměří na Ukrajině, oznámil Putin.

10:15

"Dohodli jsme se na provedení ústavních změn na Ukrajině, které zohlední představy obyvatelstva Donbasu," pokračuje Putin.

10:12

Šéf Kremlu rovněž oznámil dohodu na stažení těžkých zbraní z frontové linie. Příměří podle něj začne platit o půlnoci ze soboty na neděli. Tedy 15. února.

10:11

"Na hlavních věcech jsme se dohodli," zhodnotil minská jednání ruský prezident Vladimir Putin.

10:10

"Říkají, že se v Minsku shodli na 80 %. Předpokládám, že těch zbylých 20 % je 20 % Ukrajiny," tweetuje ironicky Garry Kasparov.

10:06

Premiér Arsenij Jaceňuk přivítal rozhodnutí Mezinárodního měnového fondu o pomoci Ukrajině. Podle něj by rok 2016 mohl být "rokem ekonomického růstu". Stane se tak podle něj pouze v případě, že bude zastavena "ruská agrese" a reformy budou úspěšné.

10:05

Prezident Putin promluví každou chvíli k ruským novinářům.

Foto: Reuters
9:55

Podle zpravodaje CNN má jednání v Minsku svou první "oběť". Po celonočním reportování o mírových rozhovorech skončil v nemocnici jeden z novinářů agentury Interfax.

9:50

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řeší konflikt se Západem přes iPhone...

9:45

MMF tweetuje o pomoci Ukrajině.

9:40

"Je to ambiciózní program, je to obtížný program. A nebude bez rizika. Zároveň je to ale program realistický a jeho efektivní implementace - po schválení a souhlasu naší výkonnou radou – může pro Ukrajinu představovat zlom," uvedla šéfka MMF Christine Lagardeová.

9:38

Ukrajina dostane během příštích čtyř let celkem 40 miliard dolarů.

9:32

Tým Mezinárodního měnového fondu (MMF) a ukrajinská vláda se dohodly na novém hospodářském reformním programu.

MMF by ho měl podpořit 15,5 miliardy eur (přes 425 miliard korun). Šéfka MMF Christine Lagardeová oznámila, že čtyřletý program – který by měl vést ke stabilizaci Ukrajiny - doporučí ke zvážení Výkonné radě MMF.

9:25

V Debalceve - kapse vklíněné do území ovládaného separatisty - se tvrdě bojuje. Armáda přiznala, že tam od úterý přišla nejméně o devatenáct mužů. Popírá ale, že by se ukrajinské jednotky ocitly v obklíčení. Podívejte se na aktuální mapu oblasti.

Foto: © Přispěvatelé OpenStreetMap, tvn24.pl
9:24

Separatisté požadují, aby ukrajinská armáda opustila Debalceve. To je důvod, proč odmítají podepsat dohodu o příměří.

9:17

Snídaně pro čtyři lídry v Minsku.

9:16

Jednání tří prezidentů a Merkelové pokračují, personál politikům přivezl snídani a pití.

9:11

Unavení státníci v Minsku.

9:07

Na východě Ukrajiny živoří bez vody, elektřiny a jídla tisíce lidí. Podívejte se, jak to v Donbasu v těchto dnech vypadá. Fotogalerii najdete ZDE.

9:05

Těžké boje se ráno odehrávají východně od Mariupolu. Podle sdělení ukrajinského praporu Azov se separatisté za pomoci tanků snaží dobýt zpět pozice, které ztratili v posledních třech dnech.

Ukrajinští vojáci poblíž přístavu Mariupol na břehu Azovského moře.
Ukrajinští vojáci poblíž přístavu Mariupol na břehu Azovského moře. | Foto: Reuters
9:00

Zpravodajové agentur Interfax a Tass se shodují v tom, že separatisté odmítají podepsat dokument o příměří.

Člen ozbrojených sil separatisty vyhlášené Doněcké lidové republiky.
Člen ozbrojených sil separatisty vyhlášené Doněcké lidové republiky. | Foto: Reuters
8:58

Ruská televize Dožď s odkazem na novináře v Minsku informovala, že by mohli německá kancléřka Angela Merkelová spolu s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem po ukončení summitu promluvit na společné tiskové konferenci.

Už dříve se objevila zpráva, že společné vystoupení všech čtyř lídrů před tiskem nebude.

Foto: Reuters
8:56

Podle nepotvrzených zpráv delegace doněckých a luhanských separatistů odmítly návrh dokumentu o příměří, který jim byl předložen. Jde však zatím o neověřenou informaci.

8:53

Putin ukončil jednání s Merkelovou a Hollandem, hlásí agentura TASS.

8:45

Putin, Merkelová a Hollande jednají ve třech, Porošenko odešel do jiného křídla budovy.

8:42

Dokument, připravený po čtrnáctihodinovém jednání Putina, Porošenka, Merkelové a Hollanda, je připravený k podpisům. Podle agentury Reuters je ale v tuto chvíli nejasné, zda jde o finální verzi dohody.

8:40

"Žádné překvapení. Ruské podmínky jsou pro ukrajinského prezidenta Petra Porošenka nepřijatelné," píše na Twitteru reportérka televize Channel 5 Myroslava Petsaová, která mírová jednání v Minsku sleduje přímo na místě.

8:40

Členové ukrajinské delegace v Minsku potvrdili agentuře Interfax-Ukrajina, že rozhovory budou pokračovat.

8:37

Dohoda předpokládá kromě příměří a stažení těžkých zbraní také vytvoření nárazníkové bezpečnostní zóny mezi separatisty a ukrajinskou armádou.

Foto: Reuters
8:31

Merkelová a Porošenko po nočním jednacím maratonu v Minsku.

8:30

Porošenko doplnil, že je stále naděje na průlom.

8:30

Závěrečný dokument, který obsahuje dohodu o příměří do 48 hodin, mají podepsat vyjednavači takzvané kontaktní skupiny, nikoliv prezidenti a německá kancléřka.

8:27

Podle tiskového oddělení Kremlu budou rozhovory pokračovat.

8:24

Dodal, že některé podmínky ruské delegace na rozhovorech byly nepřijatelné.

8:21

Petro Porošenko řekl v Minsku novinářům: Zatím nemám dobré zprávy.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | Foto: Reuters
8:18

Všichni čtyři lídři opustili jednací sál, hlásí Interfax Ukrajina.

8:10

Závěrečná dohoda obsahuje kromě uzavření příměří do 48 hodin také závazek obou stran stáhnout těžké zbraně z frontových linií do 14. února.

Foto: Aktuálně.cz
8:03

Čtyřstranné jednání Porošenka, Putina, Merkelové a Hollanda skončilo. Německá kancléřka a francouzský prezident se ještě krátce sejdou mezi čtyřma očima.

8:00

Jedním z klíčových sporů kolem Ukrajiny je otázka její neutrality či možného členství v NATO. Putin zásadně trvá na tom, že Ukrajina nesmí vstoupit do NATO. Pokud se mu takový slib podaří prosadit do dokumentu mírové dohody, bude to jeho velký úspěch. Naopak Merkelová s Hollandem budou čelit kritice.

Foto: Reuters
7:53

Jedním z výsledků summitu je, že palba na všech místech na východní Ukrajině utichne do 48 hodin a vstoupí v platnost příměří. Uvedla to agentura RIA Novosti.

7:51

Porošenko opustil jednací sál a přešel ke skupině ukrajinských novinářů.

Porošenko v Minsku.
Porošenko v Minsku. | Foto: Reuters
7:46

Putin, Porošenko, Merkelová a Hollande neuspořádají po jednání společnou tiskovou konferenci. Uvádějí to novináři, kteří jsou na místě v Minsku.

7:35

Předáci proruských separatistů Alexandr Zacharčenko (Doněcká lidová republika) a Igor Plotnickij (Luhanská lidová republika) se připojili k jednání takzvané kontaktní skupiny, která jedná v budově běloruského ministerstva zahraničí. Napsal to zpravodaj ruského deníku Kommersant.

Igor Plotnickij (vlevo) a Alexandr Zacharčenko, vůdci samozvaných povstaleckých republik v Donbasu.
Igor Plotnickij (vlevo) a Alexandr Zacharčenko, vůdci samozvaných povstaleckých republik v Donbasu. | Foto: Reuters
7:27

Kolem novinářů prošel s papíry šéf druhého odboru ruského ministerstva zahraničí Viktor Sorokin. Právě druhý odbor má na starosti Ukrajinu.

7:24

Vlivný Putinův poradce Vladislav Surkov opustil budovu, kde se rozhovory konají. Uvedla to agentura RIA Novosti.

6:56

V Mariupolu byla celou noc slyšet palba z raketometů Grad, píše agentura Unian.

6:31

Dohoda je údajně uzavřena z osmdesáti procent, závěrečný dokument bude obsahovat deset bodů.

6:30

Noční maratón v Minsku zřejmě vstoupí do historie jako jedno z nejdelších nepřetržitých vyjednávání o míru.

6:27

Jeden z poradců Porošenka řekl ukrajinské novinářce, že se chystá společný podpis dvou dokumentů, ale rozhovory ještě nekončí.

Angela Merkelová a Petro Porošenko v Minsku.
Angela Merkelová a Petro Porošenko v Minsku. | Foto: Reuters
6:23

Jeden z diplomatů řekl agentuře Reuters, že rozhovory se blíží k závěru a Putin, Porošenko, Merkelová a Hollande podepíší závěrečný dokument.

5:45

Souběžně se summitem zasedá i takzvaná kontaktní skupina, v níž kromě zástupců Kyjeva a Moskvy zasedají i zmocněnci donbaských separatistů. Ruská agentura RIA Novosti napsala, že přijetí závěrečného dokumentu stále není jisté. Diplomaté prý nevylučují, že účastníci summitu se po jeho skončení omezí na ústní prohlášení.

5:43

Podle kremelských diplomatů Putin za patnáct let své kariéry ve vrcholných funkcích tak dlouhé mezinárodní jednání zřejmě nezažil. Jednací místnost je neprodyšně uzavřena, mlčení přímých účastníků dává prostor spekulacím. O skutečném průběhu jednání novináři nevědí prakticky nic.

 

"Hovořit o podrobnostech je ještě brzy," napsal na Facebooku ukrajinský vicekancléř Valerij Čalyj. "Bez dohody o bezpodmínečném zastavení palby, domnívám se, odtud nemůžeme odjet. Běží válka nervů," konstatoval.

Lukašenko, Porošenko a Merkelová na jednání v Minsku.
Lukašenko, Porošenko a Merkelová na jednání v Minsku. | Foto: Reuters
5:39

Jen kusé informace zatím pronikly z minského Paláce nezávislosti, kde od středy jednají evropští státníci o osudu východní Ukrajiny. Maratonský summit, pro který pamětníci jen obtížně hledají srovnání, trvá už přes dvanáct hodin. Německá kancléřka a prezidenti Francie, Ukrajiny a Ruska občas opustí jednací místnost, aby dílčí problémy konzultovali se svými týmy. Kromě krátké pozdní večeře ale jednají nepřetržitě

02:04

Během intenzivních bojů o Debalceve uprchlo ve středu z vězení na předměstí Čornuchyne několik stovek trestanců, oznámili v Doněcku členové mise OBSE. Ve věznici s kapacitou téměř 400 lidí zůstalo údajně jen třicet vězňů.

01:52

Reportérka BBC z Minsku píše, že i po bezmála osmi hodinách minský summit stále pokračuje.. "Poplach, že se lídři chystají k odchodu, byl falešný... V sázce je hodně..."

01:38

Běloruská média píší, že rozhovory byly na noc přerušeny. To samé píší i novináři na Twitteru. Od účastníků jednání nicméně prozatím nepadlo jediné slovo.

01:22

Podle ruských médií se v běloruské metropoli intenzivně pracuje na dokumentu, který má stanovit pravidla pro zastavení palby, stažení těžké výzbroje a vytvoření demilitarizované zóny. Souběžně se summitem zasedá i takzvaná kontaktní skupina, v níž kromě zástupců Kyjeva a Moskvy zasedají i zmocněnci donbaských separatistů.

Podle ruské agentury RIA Novosti ale přijetí závěrečného dokumentu stále není jisté. Diplomaté prý nevylučují, že účastníci summitu se po jeho skončení omezí na ústní prohlášení.

01:10

Angela Merkelová, jedna z hlavních aktérek minských jednání, má za sebou perný týden, kdy během pár desítek hodin navštívila Moskvu, ale i Washington. A to by se měla ve čtvrtek zúčastnit summitu EU v Bruselu.

00:53

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier na svůj twitterový účet napsal, že jednání "není jednoduché, ale pokračuje". Svůj odlet do Brazílie, plánovaný na dnešek, ministr odvolal.

00:48

Politici si v Minsku udělali přestávku. Jednání začalo ve středu kolem půl sedmé SEČ. A podle serveru TSN se dá očekávat, že ještě několik hodin potrvá.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov naznačoval, že dohoda bude pravděpodobně podepsána až ráno.

00:27

Podívejte se, jak to nyní vypadá na východě Donbasu. Zde najdete vývoj na nejnovějších mapách.

Foto: © Přispěvatelé OpenStreetMap, tvn24.pl
00:23

Podle nepotvrzených zpráv se ukrajinské armádě podařilo znovuotevřít silnicí E40 mezi Debalcevem a Artemivskem. To by znamenalo, že se z obklíčeného města mohou stáhnout tisíce vojáků, kteří tam několik posledních týdnů bojují o udržení kontroly.

STŘEDA 11. ÚNORA

23:49

"Navzdory mírovým rozhovorům, probíhajícím v Minsku, nepřítel pokračuje v palbě," píše se v prohlášení armády k situaci v Debalceve. Pozice armády jsou podle něho v obklíčeném městě ostřelovány z minometů.

23:33

Ruští vyjednavači jsou s dosavadním průběhem summitu spokojeni, i když nevylučují dlouhé jednání.

Putinův poradce Vladislav Surkov označil rozhovory státníků za "výborné", optimisticky situaci vidí i šéf ruské diplomacie: "Jednání pokračuje aktivně, jde to lépe než super," řekl Sergej Lavrov ruské agentuře TASS.

23:13

Proruští separatisté tlumí naděje na okamžité příměří. "Zrealizovat okamžitě úplný klid zbraní na celé frontě je nemožné," uvedl jeden z jejich vůdců Andrej Purgin v rozhovoru pro ruskou televizi.

Na něco takového je podle něj třeba "minimálně den a půl". Podle Denise Pušilina, zástupce separatistů v Minsku, jednání pokročila, mluvit o „průlomu“ je ale zatím předčasné.

Foto: Reuters
23:05

Účastníci krizového summitu v Minsku pokračují v jednáních v malé skupině, řekl agentuře TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Předtím spolu prezidenti a kancléřka mluvili na větším fóru, jehož se účastnily i jejich delegace.

22:50

Ukrajina se ve čtvrtek ráno dozví, zda se dočká od Mezinárodního měnového fondu (MMF) další finanční pomoci.

Šéfka fondu Christine Lagardeová má v plánu v 10:00 přednést v Bruselu prohlášení. Premiér Arsenij Jaceňuk už dnes dopoledne avizoval, že jasno by mohlo být během 48 hodin.

Kyjev urgentně potřebuje pomoc, aby jeho hospodářství nezbankrotovalo.

Christine Lagardeová, šéfka MMF
Christine Lagardeová, šéfka MMF | Foto: Reuters
22:25

Jednání v Minsku trvá už několik hodin. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle agentury RIA Novosti naznačil, že dohoda bude podle všeho podepsána až ve čtvrtek ráno.

22:20

Putinova zlomeného pera si povšimla i agentura Unian. Jako Janukovyč, píše s tím, že něco podobného se stalo i před rokem sesazenému prezidentu Ukrajiny Viktoru Janukovyčovi, a to během jedné z tiskových konferencí v ruském Rostově na Donu, kde momentálně pobývá.

Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v ruském Rostově na Donu. (11. března 2014)
Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v ruském Rostově na Donu. (11. března 2014) | Foto: Reuters
22:00

Už je znám důvod, proč Petro Porošenko opustil jednací sál a odešel sám do jiné místnosti. Telefonicky hovořil s náčelníkem generálního štábu ukrajinské armády.

21:54

Paradoxy války v Donbasu? Odstřelovač Mikael Skillt už celý rok působí na Ukrajině, jen tuto zimu se na měsíc vrátil domů do Švédska, aby viděl rodinu a pozdravil se s přáteli.

"Nikdy nevíš, jestli se nevidíte naposledy," říká v jednom kyjevském hotelu. Mikael nyní působí jako instruktor a trénuje nové dobrovolníky pro prapor Azov. Je mezi nimi i řada Chorvatů, kteří bojují proti Srbům. Dvě desítky let po konfliktu v bývalé Jugoslávii.

Švédský odstřelovač Mikael Skillt působí na Ukrajině už od loňska.
Švédský odstřelovač Mikael Skillt působí na Ukrajině už od loňska. | Foto: twitter.com/MikaelSkillt
21:27

Jednání v Minsku probíhají za zavřenými dveřmi, ale i tak se na sociálních sítích objevuje řada "perliček". Jako například ta, že ruský prezident během rozhovorů rozlomil psací pero.

21:18

Za poslední týden jde o již druhý incident, při němž bylo v Doněcku zasaženo zdravotnické zařízení. V nemocnici číslo 27 zemřelo pět lidí.

Doněckou nemocnici zasáhl dělostřelecký granát.
Doněckou nemocnici zasáhl dělostřelecký granát. | Foto: Reuters
21:17

Rusové hlásí posun v jednáních. "Bylo dosaženo pokroku," nechal se v Minsku slyšet ruský velvyslanec v Bělorusku Alexander Surikov. Detaily neuvedl.

21:13

Při minometném útoku na Doněck byla podle serveru novosti.dn.ua zasažena nemocnice číslo 20. Doposud nepotvrzené zprávy hovoří o zraněném lékaři a sestře.

20:50

Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje v ukrajinské delegaci napsala, že ve výsledné deklaraci má být zdůrazněn zájem všech zúčastněných na zachování ukrajinské územní celistvosti a svrchovanosti.

Doněcký vyjednavač Denis Pušilin se nechal slyšet, že bez závazku ukrajinské neutrality není žádná dohoda možná.

20:39

Ruská média píší, že Porošenko opustil sál po ostré výměně s Putinem. Zprávy ovšem nelze nijak ověřit.

20:33

Podle zpravodaje agentury Reuters Petro Porošenko opustil jednací sál a sám odešel do jiné místnosti.

20:31

Zhruba v době, kdy začal summit v Minsku, hlásí Doněck mohutný minometný útok. Není jasné, kdo a s jakým záměrem střílí.

20:28

Počet obětí úterního ostřelování Kramatorsku vystoupal na 17. Oznámila to doněcká regionální správa. Podle ní zůstává v nemocnici 34 zraněných, z toho čtyři děti.

Nevybuchlá raketa v Kramatorsku. (10. února 2015)
Nevybuchlá raketa v Kramatorsku. (10. února 2015) | Foto: Reuters
20:25

Podle zdrojů z ukrajinské delegace se chystají Putin, Porošenko, Merkelová a Hollande podepsat dokument, potvrzující území celistvost Ukrajiny. Uvedla to agentura Reuters.

20:05

Válka už trvá bez jednoho dne deset měsíců. Za její počátek je považován 12. duben 2014, kdy proruští povstalci obsadili východoukrajinský Slavjansk. Počet mrtvých už překročil pět tisíc. Slavjansk, kde válka začala, má nyní v rukou ukrajinská armáda.

 

Vše podstatné a klíčové najdete v našem speciálu: Ukrajinská válka očima reportérů Aktuálně.cz.

Foto: Jiří Kropáček
20:03

Souběžně v Minsku dnes zasedá takzvaná kontaktní skupina pro urovnání ukrajinské krize, jejímiž členy jsou ukrajinský exprezident Leonid Kučma, ruský velvyslanec v Kyjevě Michail Zurabov, zmocněnci separatistů Denis Pušilin a Vladislav Dějněgo a jako prostředník švýcarská diplomatka Heidi Tagliaviniová. Po ukončení summitu a zasedání kontaktní skupiny má být v Minsku podepsán závěrečný dokument. Oznámila to ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na ukrajinského velvyslance v Minsku Mychajla Ježela.

Putin a Lukašenko na summitu v Minsku.
Putin a Lukašenko na summitu v Minsku. | Foto: Reuters
19:48

Zopakujme si některé hlavní spory, které rozdělují Ukrajinu a separatisty, podporované Ruskem.


Moskva chce zohlednit zisky separatistů z poslední doby, což se Kyjevu nelíbí. Ukrajina chce, aby nová dohoda byla v souladu s územním rozdělením dohodnutým při příměří vyhlášeném loni 5. září.  Ukrajina a západní státy viní Rusko z porušování minské dohody, která stanovila stažení těžkých zbraní a vojáků z Ukrajiny. Rusko obvinění odmítá a trvá na tom, že Rusové bojující po boku separatistů jsou dobrovolníci.


Kyjev požaduje vrácení kontroly nad svojí hranicí s Ruskem a chce, aby Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) zastavila pronikání ruských vojsk a zbraní přes hranici.


Rusko chce, aby ukrajinská vláda schválila širokou autonomii separatistických východních oblastí. Moskva by si tak zachovala nad sousedním státem vliv a zabránila mu ve vstupu do NATO.

Lukašenko, Putin, Merkelová, Hollande a Porošenko těsně před začátkem rozhovorů v Minsku.
Lukašenko, Putin, Merkelová, Hollande a Porošenko těsně před začátkem rozhovorů v Minsku. | Foto: Reuters
19:32

Podání ruky v Minsku.

19:31

Pokud rozhovory o míru v Minsku neuspějí, jsem připraven vyhlásit na území Ukrajiny výjimečný stav, prohlásil před summitem ukrajnský prezident Petro Porošenko.

19:124

Porošenko a Putin si v Minsku před fotografy podali ruce, ale spolu s Hollandem a Merkelovou odmítli pózovat pro skupinovou fotografii.

Vladimir Putin po příletu do Minsku.
Vladimir Putin po příletu do Minsku. | Foto: Reuters
19:21

Lze očekávat, že jednání se protáhnou dlouho do noci. Minulý pátek trvala schůzka Merkelové, Hollandea a Putina v Kremlu pět hodin.

Začátek jednání.
Začátek jednání. | Foto: Reuters
19:20

Jedním ze sporných bodů mezi Kyjevem a separatisty je kontrola části hranice s Ruskem, kterou ovládají separatisté. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov před jednáním v Minsku řekl, že očekávat předání kontroly hranice do rukou ukrajinské armády je "nerealistické."

Foto: Aktuálně.cz
19:17

Dělostřelectvo separatistů dnes celkem čtrnáctkrát ostřelovalo město Debalceve. Oznámilo to velení ukrajinské armády. Zatímco v Minsku politici a diplomaté jednají, na několika místech východní Ukrajiny se tvrdě bojuje. Ukrajiský prapor Azov útočí na separatisty u Mariupolu, povsltaci naopak kromě Debalceva ostřelovali i oblast severně od Luhansku.

Foto: © Přispěvatelé OpenStreetMap, tvn24.pl
18:35

Jednání v Minsku začala.

17:52

Francouzský prezident Francoise Hollande, německá kancléřka Angela Merkelová a ukrajinský prezident Petro Porošenko se sešli ke krátké debatě před čtyřstranným jednáním se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.

17:43

Ukrajina byla a bude jednotná. Podle agentury Unian to před jednáním čtyř lídrů prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko. Federalizace je semínko, které se na ukrajinské půdě neuchytí," řekl.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko. | Foto: Reuters
17:35

Bývalý ukrajinský premiér Mykola Azarov se podle agentury Tass nechal slyšet, že jako jediné východisko z ukrajinské krize vidí federalizaci země. "Dialog může být veden, ale není jiná možnost než federalizace Ukajiny," řekl.

17:25

Merkelová a Holladne přiletěli do Minsku.

17:22

Před samotným mírovým jednáním čtyř lídrů se ukrajinský prezident Petro Porošenko zúčastní rozhovoru mezi čtyřma očima se svým běloruským protějškem Alexanderem Lukašenkem.

17:17

V Minsku jsou také vůdci separatistů z východní Ukrajiny Igor Plotnickij a Alexandr Zacharčenko. Do běloruské metropole přicestovali, aby v případě uzavření dohody mohli podepsat příslušné úmluvy, píše agentura Interfax.

Foto: Reuters
17:14

Do Minsku už přiletěli všichni čtyři účastníci summitu. Dospět k dohodě o urovnání ukrajinské krize se budou snažit německá kancléřka Angela Merkelová a prezidenti Ukrajiny Petro Porošenko, Ruska Vladimir Putin a Francie Francoise Hollande.

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou
Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou | Foto: Reuters
16:53

"Tak to vypadá v Minsku. Dav reportérů čeká na lídry rozhovorů o Ukrajině," píše z běloruské metropole reportér Wall Street Journal Andrej Ostrouch.

16:12

"Pokud viditelně dojde k naprosto zřejmému rozpadu jednání (v Minsku), pak samozřejmě EU bude muset umět zvažovat, jaké další kroky přijme," řekl český velvyslanec při Evropské unii Martin Povejšil.

Mezi možnými reakcemi vyjmenoval další rozšíření sankčního seznamu, ale i další hospodářská opatření.

15:43

Představitelé samozvaných povstaleckých republik mají jasnou představu o tom, jak by mělo vypadat uspořádání na východě Ukrajiny.

Kromě příměří, jež by mělo začít platit 12. února od 10:00, žádají podle serveru ZN.ua rovněž:
- změnu ukrajinské ústavy, která by Donbasu zaručovala autonomii;
- amnestii;
- stažení těžkých zbraní z fronty (s kalibrem nad 100 mm);
- vytýčení hranic autonomních oblastí podle stavu v září;
- zvláštní status oblastí;
- regionální volby, jež by se měly konat 20. března;
- stažení veškerého zahraničního vojenského materiálu;
- odzbrojení "nelegálních skupin".

Foto: Reuters
15:28

Porošenko prohlásil, že v případě další eskalace bojů na východě Ukrajiny není vyloučeno vyhlášení stanného práva.

15:12

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve čtvrtek osloví lídry zemí evropské osmadvacítky na jejich summitu v Bruselu. Pokud dnešní jednání v Bělorusku zkrachují, je podle významného představitele EU velmi pravděpodobné, že unijní summit vyzve evropské instituce k přípravě konkrétní podoby dalších protiruských sankcí.

"Zda se tak skutečně stane, to závisí zaprvé na výsledku minských jednání a zadruhé na schopnosti šéfů vlád a států najít společnou řeč," připustil činitel EU.

15:01

Podívejte se, jaká je současná situace v Donbasu. Ukrajinský dobrovolnický prapor Azov vyrazil k nečekané ofenzivě směrem k ruské hranici.

Více najdete ve článku Mapy ukrajinských bojišť. "Kotel" u Debalceve a útok na jihu.

Foto: © Přispěvatelé OpenStreetMap, tvn24.pl
14:43

Ukrajinský prapor Azov útočí východně od Mariupolu. Vytlačil separatisty z několika vesnic.

14:23

Proruští separatisté na jednáních v Minsku navrhují klid zbraní od čtvrtka 12. února (zítřka) od deseti hodin dopoledne. Napsal to server ZN.ua s odvoláním na dokumenty delegace doněckých a luhanských separatistů v Minsku.

14:14

Velitel amerických vojenských sil v Evropě Ben Hodges prohlásil, že Spojené státy budou od března cvičit část ukrajinské armády. Uvedl rovněž, že bojů u Debalceve se účastní ruští vojáci. "Obávám se, že pokud Debalceve padne, separatisté se zaměří na Mariupol," uvedl Hodges.

 

14:00

Prezident Petro Porošenko na středečním mimořádném zasedání vlády označil minská jednání za "poslední šanci". Ukrajina se podle něj musí připravit na dvě varianty vývoje: buď bude nastolen mír, anebo bude nutné bránit vlast.

Foto: Reuters
13:43

Kancléřka Angela Merkelová má do Minsku odjet odpoledne. "To, že se tato cesta uskuteční, znamená naději, ale nic víc," řekl mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

13:38

Klíčové rozhovory o míru za účasti Putina, Porošenka, Merkelové a Hollanda začnou dnes v půl sedmé kyjevského času. Tedy v 17:30 našeho času.

12:51

Čtyřstranné rozhovory v Minsku začnou kolem 17. hodiny kyjevského času (16:00 SEČ), napsala ruská agentura Interfax.

Podle francouzských médií je takřka stoprocentní jistota účasti jak Francoise Hollanda, tak Angely Merkelové. Doposud se o tom jen spekulovalo, a to s ohledem na spekulace, zda se schůzka vůbec bude konat. Svoji účast už dříve potvrdil šéf Kremlu Vladimir Putin

12:17

"Zatímco západní svět odmítá uznat ruskou anexi Krymu, jedny z jeho největších novin tak učinily," napsal server Foreign Policy.

Oním deníkem je USA Today, který mapu Ukrajiny bez poloostrova otiskl na své titulní straně.

Podle serveru není jasné, zda jde o editoriální rozhodnutí, nebo omyl. Konkurenční Wall Street Journal či New York Times Krym stále počítají k Ukrajině, byť faktickou kontrolu nad jeho územím má Rusko, poznamenává Foreign Policy.

11:58

Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius ráno upozornil, že ještě "zbývá vyřešit řadu problémů", aby se summit mohl konat. Cílem je dosáhnout dohody, "ale nikoliv jen na papíře", poznamenal.

11:32

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov je podle vlastních slov přesvědčen, že v Minsku bude dosaženo dohody o řešení krize na Ukrajině.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
11:15

Vladimir Putin se zúčastní dnešních mírových jednání v Minsku. Oznámila to agentura Reuters.

11:10

Separatisté chtějí, aby jakákoliv dohoda zohledňovala jejich územní zisky v posledních měsících a aby Kyjev nezasahoval do jejich záležitostí. Ukrajinský prezident Petro Porošenko žádá zastavení ruské vojenské podpory separatistů, odmítá uznat Doněckou a Luhanskou republiku jako legální útvary. Je nepravděpodobné, že by Moskva nebo separatisté přistoupili na návrh mezinárodní nebo dokonce ukrajinské kontroly části hranice, ovládané povstalci. Jednání se povedou také o to, do jaké vzdálenosti od frontové linie mají obě strany stáhnout těžké zbraně. Ruský prezident Vladimir Putin chce, aby se veškeré ukrajinské ozbrojené síly stáhly směrem na západ hluboko do vnitrozemí.

Ukrajinský tank poškozený v bojích u Debalceve.
Ukrajinský tank poškozený v bojích u Debalceve. | Foto: Reuters
10:56

Nejmenovaný ruský diplomat řekl zpravodaji agentury Reuters, že šanci na dohodu v Minsku vidí přibližně na sedmdesát procent.

10:37

Při útoku separatistů na budovu místního sídla milice v Debalcevu zemřel její náčelník, plukovník Jevgenij Plechanov. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnitra. Separatisté se pokusili budovu obsadit, to se jim však nepodařilo.

10:16

Moskevská zpravodajka agentury Associated Press Natalja Vasiljevová hovořila v Minsku s Putinovým poradcem Vladislavem Surkovem. Podle něj je příliš brzy na to, říci, že jednání skončí úspěchem a vyhlášením příměří.

10:12

Separatisté se opětovně distancovali od útoku na Kramatorsk. "Neostřelujeme Kramatorsk. My nestřílíme po městech s civilním obyvatelstvem, na rozdíl od Ukrajiny," prohlásil mluvčí povstaleckého ministerstva obrany.

10:07

"Musíme ubránit mír a Ukrajinu... Proto pojedu do Minsku, kde budeme požadovat ukončení války, stažení cizích vojsk a zahájení politického dialogu bez cizího vměšování," prohlásila hlava státu před jednáním v Minsku.

10:05

Prezident Petro Porošenko v úterý večer navštívil Kramatorsk, aby se osobně setkal s oběťmi ostřelování.

10:00

Summit o míru v Donbasu se uskuteční daleko od frontových linií v Debalceve nebo Mariupolu, kde se ozývá intenzivní palba z těžkých zbraní.

Jaké jsou ve hře varianty, jež by měly přinést mír východní Ukrajině? Přečtěte si, co bude dál, když summit o Ukrajině zkrachuje.

Foto: Aktuálně.cz
09:55

Při úterním ostřelování Kramatorsku zemřelo patnáct lidí. Třiašedesát bylo zraněno, z toho pět dětí. Zpřesněné údaje ráno oznámila vláda v Kyjevě.

Podle ní rakety z raketometů Smerč odpálili na město separatisté z více než padesát kilometrů vzdálené Horlivky. Útok mířil na vojenské letiště a základnu, zahynulo však mnoho civilistů v okolních čtvrtích.

V Kramatorsku se letiště nachází hned za obytnými domy. Podle agentury Unian obyvatelé Kramatorska dnes ráno znovu slyšeli výbuchy.

Nevybuchlá raketa v Kramatorsku. (10. února 2015)
Nevybuchlá raketa v Kramatorsku. (10. února 2015) | Foto: Reuters
09:37

Povstalci naopak ohlásili, že při ostřelování jejich hlavní bašty, Doněcku, si ranní zásah autobusové zastávky prý vyžádal životy čtyř civilistů. Tento údaj není potvrzený a počet obětí se podle agentury TASS upřesňuje: zdravotníci zatím potvrdili jednoho mrtvého a devět raněných, včetně několika žen.

09:32

Ukrajinská armáda oznámila, že v bojích o důležitý železniční uzel Debalceve v posledních 24 hodinách padlo 19 vojáků, dalších 78 bylo zraněno.

08:59

Ukrajinská armáda oznámila, že se během noci stala terčem 27 útoků separatistů. Ti byli podle prohlášení nejaktivnější u Luhansku a Debalceva.

08:46

Obama volal i ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, jemuž řekl, že Rusko zaplatí ještě vyšší cenu, bude-li dál vést agresivní akce na Ukrajině a podporovat rebely penězi, bojovníky a zbraněmi.

"Prezident Obama poukázal na rostoucí počet obětí bojů (na Ukrajině) a doporučil, aby prezident Putin využil nynější příležitost, která se naskytla jednáním mezi Ruskem, Francií, Německem a Ukrajinou, k dosažení mírového řešení," uvedl Bílý dům.

08:42

Diplomatické kroky k dosažení klidu zbraní v Donbasu konzultoval s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem i šéf Bílého domu Barack Obama. Diskutovali o iniciativě evropských státníků dojednat příměří a o možnosti mírové dohody s Ruskem.

08:35

Západ s napětím očekává jednání, která jsou naplánována v Minsku. Podle povstalecké agentury DAN v úterý předal zmocněnec doněckých separatistů Denis Pušilin v Minsku členům kontaktní skupiny návrhy na mírové uspořádání konfliktu.

"Dali jsme jim návrh protokolu, včetně souboru opatření směřujících k vojenskému a politickému urovnání. Členové kontaktní skupiny protokol převzali se slibem, že po přestávce na něj odpoví," citovala agentura doněckého politika. Kdy se tak má stát, Pušilin neupřesnil.

Foto: Reuters
08:32

Nejprve krátké shrnutí úterního dění:

Ve chvíli, kdy do - s napětím očekávaných - jednání v běloruském Minsku zbývají desítky hodin, oznámila ukrajinská armáda ofenzivu u přístavu Mariupol. Ruská armáda pro změnu spustila manévry na anektovaném Krymu. A to navzdory ujištěním Kremlu, že má zájem na vyřešení krize v Donbasu.

Kramatorsk, jejž kontroluje armáda, se stal terčem ostřelování.

Nevybuchlá raketa v Kramatorsku. (10. února 2015)
Nevybuchlá raketa v Kramatorsku. (10. února 2015) | Foto: Reuters
08:30

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 13. 2. 2015 0:01
 

Právě se děje

Další zprávy