Foto: Noc, kdy se měl zrodit mír na Ukrajině. Ale nezrodil

Foto: Noc, kdy se měl zrodit mír na Ukrajině. Ale nezrodil
"Poslední šance." Tak charakterizoval ukrajinský prezident Petro Porošenko (na snímku po příletu do Běloruska) setkání, které ho ve středu čekalo v Minsku. Válka v jeho zemi už trvá deset měsíců. Za její počátek je považován 12. duben 2014, kdy proruští povstalci obsadili východoukrajinský Slavjansk. Počet mrtvých už překročil pět tisíc.
Summit o míru v Donbasu se uskutečnil daleko od frontových linií v Debalceve nebo Mariupolu, kde se ozývá intenzivní palba z těžkých zbraní.
Kyjev chtěl zpátky kontrolu nad svojí hranicí s Ruskem a to, aby Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) zastavila pronikání ruských vojsk a zbraní přes hranici.
Putin zase přicestoval s požadavkem, aby ukrajinská vláda schválila širokou autonomii separatistických východních oblastí. Moskva by si tak zachovala nad sousedním státem vliv a zabránila mu ve vstupu do NATO.
Foto: Reuters
Zahraničí Obrazová sekce, Zahraničí
Aktualizováno 12. 2. 2015 16:05
Šestnáctihodinový vyjednávací maraton v Minsku, jak ho zaznamenali fotografové agentury Reuters.

Minsk - "Záblesk naděje." Tak zhodnotila uzavřenou dohodu z Minsku o řešení krize na Ukrajině německá kancléřka - a jedna z hlavních postav šestnáctihodinového vyjednávacího maratonu - Angela Merkelová.

Uplynulá noc byla přitom nejen dlouhá, ale i plná zajímavých zvratů. Ruský prezident Vladimir Putin, jeho ukrajinský protějšek Petro Porošenko, francouzský prezident Francois Hollande a už zmiňovaná šéfka německé vlády Merkelová střídavě opouštěli jednací místnost... a zase se do ní vraceli.

A média pokaždé spekulovala, co to znamená. Podívejte se, jak vyčerpávající noc zaznamenali fotografové agentury Reuters, kteří byli přímo na místě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 52 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy