Doněcká lidová republika

Za boje v řadách proruských separatistů potrestal pražský soud muže 21 lety vězení

Za teroristický útok a účast v teroristické skupině potrestal soud 21 lety vězení Martina Sukupa, který se podle obžaloby aktivně zapojil do bojů na Ukrajině v řadách proruských separatistů. Dnešní rozsudek pražského městského soudu není pravomocný. Muži, který je stíhán jako uprchlý, by hrozilo 12 až 20 let vězení, sazba se však zvyšuje o třetinu, protože podle obžaloby trestné činy spáchal ve prospěch organizované zločinecké skupiny.

Sukup byl v roce 1997 propuštěn z české armády. Podle obžaloby v úmyslu aktivně podpořit separatistické skupiny na východě Ukrajiny v červnu 2014 vycestoval do oblasti Doněcka, kde se nechal vyzbrojit a vystrojit a aktivně se zapojil do bojů proti ukrajinským vládním jednotkám. Na různých pozicích ve vojenských strukturách tzv. Doněcké lidové republiky působil podle státního zástupce Marka Bodláka minimálně do května 2018.

Sukupova obhájkyně Klára Tvrdá v pondělí za svého klienta odmítla vinu. "Obžalovaný rozporuje všechny v obžalobě uvedené skutečnosti, s obžalobou nesouhlasí a cítí se nevinný," uvedla advokátka.

Zdroj: ČTK
Pokračovat