Živě: Ukrajina se obává útoku separatistů na Mariupol

Živě
Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Ukrajina potřebuje moderní obranné zbraně, aby udržela mír, řekl v rozhovoru ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Zároveň opětovně vyzval k dodávkám zbraní pro ukrajinskou armádu.

"Naše výzva, že Ukrajina potřebuje moderní obranné systémy, je nadále aktuální. Ochránily by životy našich vojáků a zastrašily teroristy před dalšími útoky," řekl Klimkin.

Ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na známku Ba1, tedy do spekulativního pásma. Rozhodnutí zdůvodnila nepříznivými dopady ukrajinské krize, poklesu cen ropy a oslabení ruského rublu.

Ruský ministr financí Anton Siluanov na to zareagoval slovy, že rozhodnutí Moody's je založeno na "faktorech politického charakteru" a na "nerealistických" prognózách.

Naopak ukrajinská vláda kvůli tlaku ze strany mezinárodních věřitelů zvýší ceny energie. Elektřina tak od března zdraží o 40 procent, od dubna stoupne rovněž cena plynu.

Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
20:15

Americký prezident Barack Obama v příštích několika dnech vyhodnotí další postup v otázce Ukrajiny včetně přijetí dalších protiruských sankcí či poskytnutí zbraní ukrajinské armádě. Při návštěvě Londýna to dnes prohlásil americký ministr zahraničí John Kerry. USA a jejich spojenci podle něj nebudou v ukrajinském konfliktu hrát podle ruských pravidel a již nyní chystají nové sankce, které mají Moskvu potrestat za podkopávání nynějšího mezinárodního mírového úsilí.

"Očekávám, že prezident Obama v příštích několika dnech zhodnotí možnosti, které má na výběr, a rozhodne o dalším postupu," prohlásil šéf americké diplomacie na tiskové konferenci po jednání se svým britským protějškem Philipem Hammondem.

Podle Hammonda je příměří na východní Ukrajině, které začalo platit před týdnem, "systematicky porušováno".

19:30

Podle agentury Interfax si dnes zástupci proruské Doněcké lidové republiky a ukrajinské armády vyměnili poblíž Luhansku menší skupinu zajatců. "Výměna se uskutečnila ve formátu 36 (z Doněcké lidové republiky) a 37 (ze strany Kyjeva). Jeden člověk z řad ukrajinských zajatců odmítl z neznámých důvodů výměnu a zůstal na území Doněcké lidové republiky," uvedla podle Interfaxu doněcká tisková agentura.

19:20

Proruští separatisté podle Kyjeva hromadí síly k možnému útoku na přístav Mariupol, který je největším městem v rámci Doněcké a Luhanské oblasti ovládaným ukrajinskou armádou. Kremlem popírané přeskupování ruských tanků a jednotek směrem k nedalekému Novoazovsku hrozí otevřením nové fronty a faktickým koncem před týdnem zahájeného příměří, uvedla agentura Reuters.

Do Debalceve se po několika marných pokusech dostali zástupci monitorovací mise OBSE.

Moskvou podporovaní rebelové podle mluvčího ukrajinské armády Andrije Lysenka provádějí v posledních dnech sabotáže a přípravné operace včetně shromažďování vojenského materiálu "v oblasti Mariupolu se záměrem možného útoku". Lysenko již v pátek uvedl, že z Ruska na východ Ukrajiny proniklo 20 tanků, deset samohybných děl a 35 nákladních automobilů s municí, které směřovaly k Novoazovsku vzdálenému asi 40 kilometrů od Mariupolu.

Toto město je významným námořním uzlem a potenciální přístupovou cestou k poloostrovu Krym, který Rusko anektovalo před rokem.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Rusko dodržuje příměří dohodnuté minulý týden v Minsku. Klid zbraní vstoupil v platnost v neděli, od té doby však vyvrcholily boje o důležitý železniční uzel Debalceve, při nichž po uzavření smíru zahynuly desítky lidí.

15:55

Nejméně tisíc lidí dnes v Sofii protestovalo proti politice ruského prezidenta Vladimira Putina, napsala agentura DPA. Organizátoři shromáždění před sídlem prozápadního premiéra Rosena Plevnelieva svolali k příležitosti prvního výročí pádu prorusky orientovaného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Demonstranti měli transparenty s nápisy jako "Rusko ano, Putin ne", "Zastavte Putina" nebo "Putinovi rudí přívrženci - ostuda pro Bulharsko".

Dnešní protest je podle DPA odpovědí na různé akce a prohlášení opozičních socialistů a nacionalistů ze strany Ataka z uplynulých týdnů. Jejich příznivci podporují postup Ruska vůči Ukrajině a odmítají sankce, jež na Moskvu kvůli jejímu přístupu ke krizi na Ukrajině uvalily západní země.

15:35

O situaci na Ukrajině nebo o boji proti chudobě dnes během soukromé audience ve Vatikánu mluvila německá kancléřka Angela Merkelová s papežem Františkem.

Po asi 45minutové schůzce Merkelová novinářům řekla, že Františka seznamovala s plány Německa ohledně letošního předsednictví ve skupině sedmi nejvyspělejších zemí světa (G7), o roli žen v rozvojových zemích nebo o otázkách rovnoprávnosti, napsala agentura DPA. Vatikán uvedl, že rozhovor se týkal i "hledání mírového řešení konfliktu na Ukrajině".

14:45

Podle nejnovějších údajů se dnes odhadem 35 000 lidí sešlo v Moskvě na demonstraci proti loňským událostem na kyjevském náměstí Nezávislosti, které vedly k pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a nástupu prozápadní vlády. Informovala o tom agentura TASS. Podle agentury AP není možné policejní údaje nezávisle ověřit. Protest v ruské metropoli se koná v době, kdy si Kyjev připomíná změnu režimu a krvavé události z Majdanu, jak se náměstí Nezávislosti říká, při kterých zahynula zhruba stovka lidí.

Mezi účastníky demonstrace na Rudém náměstí byli mimo jiné motorkáři, důchodci, váleční veteráni, studentské organizace a provládní skupiny. Dav nesl ruské vlajky a transparenty, na kterých byla ukrajinská vláda označena jako fašistická. Podle AP byly na transparentech i nápisy jako "Chcípni, Ameriko!"

14:30

Spojené státy a jejich spojenci nebudou v ukrajinském konfliktu hrát podle ruských pravidel a nyní již chystají nové sankce, které mají Moskvu potrestat za podkopávání nynějšího mezinárodního mírového úsilí. Při návštěvě Londýna to dnes prohlásil americký ministr zahraničí John Kerry.

"Rusko v posledních dnech provedlo naprosto bezostyšné a cynické kroky," řekl Kerry na úvod svého setkání s britským protějškem Philipem Hammondem. "Nyní jednáme o dalších sankcích, o dalším úsilí. Jsem přesvědčen, že v následujících dnech se ukáže, že tuhle hru hrát nebudeme a že nebudeme součástí tohoto mimořádně zbabělého chování," dodal na adresu Ruska.

Rusko čelí kritice, že se nesnaží přimět povstalce k dodržování dojednaného příměří. Kyjev také tvrdí, že Moskva nadále posílá do Donbasu zbraně a posily. Kreml tato obvinění odmítá.

Foto: Reuters
13:25

Nejméně 179 ukrajinských vojáků padlo za měsíc bojů při obraně města Debalceve na východě země. Podle agentury Reuters to dnes oznámil poradce ukrajinského prezidenta Jurij Birjukov. Bilance nemusí být konečná, neboť osud 81 vojáků není znám a dalších 110 jich bylo zraněno. Proruští rebelové, kteří město i přes vyhlášené příměří dobyli, tvrdili, že armáda přišla o stovky až tisíce mužů.

Podle Birjukova armáda, která se z Debalceve stáhla ve středu, ztratila nejméně 179 vojáků. Dodal, že počet zabitých se vztahuje na období od 18. ledna do 18. února, tedy na dobu, kdy povstalci útok na město vystupňovali.

11:38

Demonstraci do Moskvy svolalo ruská odnož hnutí Antimajdan, které na Ukrajině podporovalo někdejší proruské směřování země. Poslanec ruské Dumy, dolní parlamentní komory, Dmitrij Sablin, který je jedním z představitelů hnutí, řekl, že cílem Antimajdanu je zabránit tomu, aby v Rusku vypukla takzvaná barevná revoluce. Takto jsou v postkomunistických zemích nazývány masové protivládní protesty obyvatel, které vedou ke změně režimů. Heslem dnešní moskevské demonstrace je Nezapomeneme, neodpustíme.

Kyjevské náměstí Nezávislosti čtvrt roku poté. Právě zde se odehrály nejkrvavější boje povstání proti režimu prezidenta Viktora Janukovyče.
Kyjevské náměstí Nezávislosti čtvrt roku poté. Právě zde se odehrály nejkrvavější boje povstání proti režimu prezidenta Viktora Janukovyče. | Foto: Reuters
11:35

Odhadem 20 000 lidí se v sobotu sešlo v Moskvě na demonstraci proti loňským událostem na kyjevském náměstí Nezávislosti, které vedly k pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a nástupu prozápadní vlády. Informovala o tom agentura TASS. Protest v ruské metropoli se koná v době, kdy si Kyjev připomíná změnu režimu a krvavé události z Majdanu, jak se náměstí Nezávislosti říká, při kterých zahynula zhruba stovka lidí.

Nedělní demonstrace proti Putinovi na kyjevském Majdanu.
Nedělní demonstrace proti Putinovi na kyjevském Majdanu. | Foto: Reuters
11:22

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin hovoří také o tom, že Kyjev potřebuje záruky, že podmínky příměří budou skutečně dodržovány. To by prý mohla zajistit zahraniční mírová mise. Ukrajina by v této souvislosti upřednostnila policejní misi EU před misí OSN. Klimkin řekl, že Rusko už na Ukrajině své vojáky bez mezinárodního mandátu má a že nechápe, proč se Moskva staví proti případné mezinárodní mírové misi. Proti vyslání jednotek jsou v současné době také unijní představitelé.

Foto: Reuters
11:01

"Naše výzva, že Ukrajina potřebuje moderní obranné systémy, je nadále aktuální. Ochránily by životy našich vojáků a zastrašily teroristy před dalšími útoky," řekl ministr zahraničí Pavlo Klimkin. "Ty zbraně potřebujeme k míru, ne pro válku," dodal s tím, že Kyjev nežádá o tanky či raketomety, ale o protitankové systémy, transportní vozidla a šifrovací komunikační přístroje. Evropská unie vyzbrojování ukrajinské armády odmítá a tvrdí, že by to vedlo ještě k většímu krveprolití. Možnost dodávek zbraní zatím nevyloučily Spojené státy.

Foto: Reuters
10:56

Ukrajina potřebuje moderní obranné zbraně, aby udržela mír. V rozhovoru s listem Bild ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin opětovně vyzval k dodávkám zbraní pro ukrajinskou armádu. Zároveň upozornil, že ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nejde o Ukrajinu, ale o Evropu, proto je obrana Ukrajiny i obranou Evropské unie. "Debalceve je fackou do tváře EU," prohlásil Klimkin o městě, které ukrajinská armáda musela pod tlakem povstalců vyklidit. Ti na město zaútočili i přes dojednané příměří. Rebelové se hájili tím, že obklíčené Debalceve není na frontové linii, ale uvnitř povstaleckého území, proto se ho podmínky klidu zbraní netýkají.

Ministři zahraničí Pavlo Klimkin (Ukrajina), Laurent Fabius (Francie), Frank-Walter Steinmeier (Německo) a Sergej Lavrov (Rusko) v Berlíně (zleva doprava).
Ministři zahraničí Pavlo Klimkin (Ukrajina), Laurent Fabius (Francie), Frank-Walter Steinmeier (Německo) a Sergej Lavrov (Rusko) v Berlíně (zleva doprava). | Foto: Reuters
10:33

Oslavy a vzpomínkové akce se v Kyjevě konají i přes stále napjatou situaci na Donbasu, kde platí nově dohodnuté příměří. Právě události na kyjevském náměstí Nezávislosti, známém jako Majdan, a nástup prozápadní vlády vedly k odtržení části Luhanské a Doněcké oblasti od Ukrajiny a k ruské anexi autonomního poloostrova Krym. V Moskvě je v sobotu ohlášena demonstrace proti tomu, jakým způsobem se před rokem chopila prozápadní ukrajinská vláda moci.

Foto: Ivo Dokoupil
07:14

Ukrajinská vláda kvůli tlaku ze strany mezinárodních věřitelů zvýší ceny energie. Elektřina tak od března zdraží o 40 procent, od dubna stoupne rovněž cena plynu. Kyjevskému časopisu Fokus to řekl ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn. Vláda nicméně plánuje zmírnit dopady zdražování pomocí subvencí. "Podle našich odhadů obdrží příspěvky (na nákup energie) dvě třetiny obyvatelstva," uvedl ministr. Na tyto příspěvky by mělo z rozpočtu směřovat zhruba 400 milionů eur (11 miliard Kč), píše agentura DPA.

Foto: Thinkstock
06:55

V Kyjevě v sobotu pokračují vzpomínkové akce připomínající první výročí pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a také památku zhruba stovky lidí, kteří při tehdejších protivládních demonstracích zahynuli. V ukrajinské metropoli se očekává řada zahraničních hostů; někteří z nich, například český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek či německý prezident Joachim Gauck, se chystají přicestovat až na nedělní pietu.

Foto: Ivo Dokoupil
06:45

Ruský ministr financí Anton Siluanov prohlásil, že rozhodnutí Moody's je založeno na "faktorech politického charakteru" a na "nerealistických" prognózách. Dodal, že zhoršení ratingu nebude mít výraznější vliv na kapitálové trhy.

06:40

Ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na známku Ba1, tedy do spekulativního pásma. Rozhodnutí zdůvodnila nepříznivými dopady ukrajinské krize, poklesu cen ropy a oslabení ruského rublu. Výhled ratingu navíc zůstává negativní, což signalizuje, že Moody's by mohla v budoucnu přikročit k jeho dalšímu zhoršení. "Očekává se, že Rusko v roce 2015 zažije hlubokou recesi následovanou dalším poklesem v roce 2016," uvedla Moody's.

Vladimir Putin při rozhovorech v Minsku
Vladimir Putin při rozhovorech v Minsku | Foto: Reuters

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás i dnes sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 22. 2. 2015 0:06
 

Právě se děje

Další zprávy