Živě: Ozbrojenci dál trýzní ukrajinské civilisty, varuje OSN

Živě
Pondělní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Následky konfliktu jsou v Donbasu viditelné na každém kroku.
Následky konfliktu jsou v Donbasu viditelné na každém kroku. | Foto: Jiří Just

Kyjev/Moskva - Počet "nepřátelských akcí" na východě Ukrajiny v poslední době klesl, ale v Donbasu stále dochází k zabíjení civilistů, uvádí ve své nové zprávě Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

Od loňského dubna podle něj zemřelo přes 6400 lidí, bezmála 16 000 dalších bylo zraněno.

Platforma Bellingcat.com přinesla důkazy, podle nichž Moskva manipulovala se satelitními snímky, jimiž dokazovala údajnou vinu Ukrajiny na loňském sestřelení letu MH17.

Pondělní dění kolem ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
17:12

"Ruskému velvyslanci jsem řekl, že seznam nežádoucích osob pro vstup do Ruské federace považuji za jednostranný, neopodstatněný a netransparentní krok," zhodnotil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na Twitteru schůzku s šéfem ruské ambasády.

"Dále jsem ruskému velvyslanci sdělil, že seznam postrádá zdůvodnění, právní základ a informace, kdo učinil daná rozhodnutí a jaká byla kritéria výběru osob..."

16:19

Vlivný ruský senátor Konstantin Kosačov vyzval EU, aby se omluvila za zveřejnění ruského sankčního seznamu.

"Je to nevhodné, neetické a nepěkné chování. EU by ho měla vysvětlit a přinejmenším se Rusku omluvit. Partneři takovým způsobem nejednají," řekl předseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu agentuře Interfax.

Krok Bruselu byl podle Kosačova předem naplánovaný a záměrný. "Chtějí (západní představitelé) maximálně vyostřit situaci a vnutit neobeznámené veřejnosti názor, že sankce jsou jednostranným a ničím nevyprovokovaným aktem Ruska," konstatoval.

14:55

Žanna, dcera zavražděného opozičního politika Borise Němcova, je přesvědčena, že sankce Západu, které na Rusko dopadly kvůli anexi Krymu i podílu na krizi v Donbasu, současného ruského prezidenta Vladimira Putina nezastaví. Kreml podle ní utahuje šrouby a pomocí propagandy vede válku se Západem, Ukrajinou i vlastními občany.

"Hlavním cílem Putina je zůstat u moci, a udělá pro to všechno," řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz během návštěvy Berlína, kde na pozvání nadace Friedrich-Naumann-Stiftung přednesla řeč o svobodě.

Foto: ČTK
14:48

Rovněž německé ministerstvo zahraničí chce od Moskvy jasné zdůvodnění toho, proč jeho osm politických a vojenských představitelů má zakázán vstup na území Ruské federace.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert černou listinu s 89 evropskými činiteli, kteří nesmí do Ruska, ale nepovažuje za důvod přerušení kontaktů s Moskvou týkajících se ukrajinské krize.

"Když se chcete právně ohradit, musíte vědět, proč jste na seznamu," uvedlo německé ministerstvo zahraničí. Již v sobotu německá vláda oznámila, že od Ruska bude chtít znát důvody zákazu a kritéria výběru.

14:36

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek si na odpoledne předvolal ruského velvyslance v ČR Sergeje Kiseljova, aby vysvětlil sankční seznam Moskvy, na němž jsou i čtyři čeští politici.

Chce také vysvětlit ruský dokument o invazi vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR v roce 1968, který podle odborníků zkresluje historii.

Lubomír Zaorálek.
Lubomír Zaorálek. | Foto: ČTK
14:07

"Zdokumentovali jsme alarmující zprávy o hromadných popravách ozbrojenými skupinami a prověřujeme obdobná obvinění proti ukrajinským ozbrojeným silám. Máme rovněž hrůzné popisy mučení a špatného zacházení ve vazbě, a to jak ze strany ozbrojených skupin, tak ze strany ukrajinských strážců zákona," dodal Al Hussein.

14:04

Dokument hovoří o "vážném porušování lidských práv, zastrašování a trýznění" místních lidí, k němuž podle OSN dochází ze strany ozbrojených skupin.

K pozorovatelům se rovněž dostaly informace, že na územích kontrolovaných proruskými separatisty dochází k zabíjení či mučení, stejně jako se objevují zprávy o nucených pracích, rabování, požadavcích výkupného či vydírání.

"Navzdory poklesu (počtu) nepřátelských akcí jsou civilisté i nadále zabíjeni a zraňováni," prohlásil vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra'ad Al Hussein.

13:55

"Zatímco některé oblasti konfliktní zóny zůstávají klidné, jako například město Luhansk, jiné se staly místy stupňujícího se nepřátelství," uvádí zpráva.

"Hlavními ohnisky zůstávají doněcké letiště či napadená vesnice Šyrokyne, kde byly intenzivně používány těžké zbraně. Přetrvávají zprávy o dodávkách sofistikovaných těžkých zbraní a bojovníků z Ruské federace."

13:52

Od půlky dubna 2014 do 30. května 2015 zemřelo na východě Ukrajiny přinejmenším 6417 lidí, včetně nejméně 626 žen a dívek.

Vyplývá to z nové zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (UNHR). Podle ní bylo "v konfliktní zóně" zraněno necelých 16 000 lidí. Podle OSN jde přitom jen o odhady a skutečný počet obětí může být vyšší.

12:45

Společnost Malaysia Airlines, jejíž letoun byl loni v červenci sestřelen nad východní Ukrajinou, oznámila, že je "technicky v konkurzu".

Podle nově jmenovaného generálního ředitele Christopha Muellera jsou na vině především loňské tragické události. Kromě již zmíněného letu MH17 totiž aerolinky přišly i o let MH370, který i s 239 lidmi na palubě záhadně zmizel někde nad Tichým oceánem.

Firma proto propustí 6000 z celkem 20 000 zaměstnanců a zároveň zruší část mezinárodních letů.

Boeing 777 Malaysia Airlines, let MH-17 při přeletu Polska.
Boeing 777 Malaysia Airlines, let MH-17 při přeletu Polska. | Foto: Reuters
12:36

Pifer zároveň vyjádřil přesvědčení, že Rusko před mírovým řešením konfliktu v Donbasu upřednostňuje rozvrácení ukrajinské vlády.

"Problémem, jemuž Ukrajina čelí, je, že Rusko preferuje destabilizaci vlády v Kyjevě bez nějakých drastických akcí. Nevěřím tomu, že Moskva chce konflikt vyřešit. Upřednostňuje zamrzlý konflikt. A to je pro Ukrajinu potíž."

12:34

Pokud Rusko naplno spustí vojenskou operaci na Ukrajině, bude Washington připraven poskytnout Kyjevu obranné zbraně. V rozhovoru pro Radio Vesti to prohlásil bývalý velvyslanec USA na Ukrajině Steven Pifer.

"Myslím, že USA by to udělaly, stejně jako další členské státy NATO, včetně pobaltských zemí, Polska, Kanady a pravděpodobně i Spojeného království," řekl.

Zároveň ale vyloučil, že by na Ukrajinu byly poslány vojenské jednotky NATO. Podle něj by Západ v takovém případě zřejmě přistoupil k uvalení dalších sankcí vůči Moskvě.

11:17

Nad případným rozmístěním ruských jaderných zbraní na Krymu už vyjádřilo "znepokojení" americké ministerstvo zahraničí.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury RIA Novosti sice ohlásilo záměr přemístit na Krym desítku bombardérů TU-22M3, což jsou nosiče jaderných zbraní, avšak nic neuvedlo o samých jaderných hlavicích.

Foto: Wikimedia Commons/ Alex Beltyukov
11:15

"Rusko má bezvýhradně právo rozmisťovat, pokud to potřebuje, své jaderné zbraně na jakémkoliv místě svého území, včetně Krymského poloostrova," řekl agentuře RIA Novosti Michail Uljanov z ruského ministerstva zahraničí, kde stojí v čele odboru nešíření a kontroly zbraní.

Reagoval tak na vyjádření šéfa ukrajinské diplomacie Pavla Klimkina, že rozmístění jaderných zbraní na Krymu - anebo i vyhrožování takovým krokem - by bylo "nejvážnějším porušením mezinárodních závazků Ruska", včetně dohody o nešíření jaderných zbraní, a že by mezinárodní společenství mělo na takové pošlapávání smluv reagovat "co nejrozhodněji".

11:03

Kyjev mezitím vysvětluje, že Tbilisi vyčerpalo všechny zákonné možnosti k vydání exprezidenta. Saakašvili je totiž v Gruzii stíhán za údajné zneužití pravomocí.

Podle ukrajinského ministerstva zahraničí by Saakašviliho jmenování gubernátorem Oděské oblasti nemělo zhoršit diplomatické vztahy mezi zeměmi.

10:56

Novopečený gubernátor Michail Saakašvili oznámil, že chce z Oděsy vybudovat hlavní město černomořského regionu.

"Oděsa je město s potenciálem, který doposud nebyl využit. Není to slabost, je to výjimečná příležitost. Jde o město a region, kde může být učiněna spousta věcí a vše může být možné," prohlásil ve svém prvním projevu v roli gubernátora. "Je pro mě ctí pracovat v Oděse a s jejími obyvateli."

10:21

Slovenský premiér Robert Fico zavítá na návštěvu Moskvy, kde se v úterý setká s nejvyššími představiteli Ruska včetně prezidenta Vladimira Putina a premiéra Dmitrije Medveděva.

Předseda slovenské vlády se v EU řadí k politikům, kteří dlouhodobě kritizují sankce, jež členské země uvalily na Rusko v souvislosti s jeho podílem na krizi na východě Ukrajiny. Fico se jako jeden z mála předních politiků evropské osmadvacítky, podobně jako český prezident Miloš Zeman, v květnu zúčastnil v Moskvě oslav výročí konce druhé světové války.

Foto: Reuters
10:06

Ukrajinská armáda obvinila separatisty, že z tanků a minometů pálili na vojenské silniční stanoviště, kde čekala dlouhá fronta automobilů s civilisty.

Incident se podle serveru Segodnja.ua stal u vesnice Zajcevo nedaleko Artěmivska. Nejsou hlášeni mrtví ani zranění. Ze střelby na civilisty se obviňují obě strany.

10:01

Předseda Státní dumy Sergej Naryškin varoval Ukrajinu před případným vstupem do NATO. V takovém případě by podle něj "Rusko adekvátně odpovědělo".

V interview pro agenturu TASS prohlásil, že Severoatlantická aliance by se objevila "na prahu dveří do Ruska", což by vedlo k dalšímu zhoršení vztahů. "Nemohli bychom to nechat bez odpovědi," řekl.

09:57

Rusko zřejmě zfalšovalo snímky, které mají dokazovat, že za sestřelení letu MH17 loni v červenci nad Donbasem mohli Ukrajinci.

Podle expertů z investigativní platformy Bellingcat.com, která s použitím Google Earth analyzovala archivní satelitní snímky, materiál někdo upravil v programu Photoshop.

Srovnání satelitních snímků serveru Bellingcat. Lze na nich vidět, jak vypadalo místo, kde se podle Ruska pohybovaly jednotky ukrajinské protivzdušné obrany.
Srovnání satelitních snímků serveru Bellingcat. Lze na nich vidět, jak vypadalo místo, kde se podle Ruska pohybovaly jednotky ukrajinské protivzdušné obrany. | Foto: Repro Bellingcat.com
09:48

Ukrajinská armáda tvrdí, že separatisté v noci pokračovali v ostřelování obce Širokyne nedaleko přístavu Mariupol.

Podle Kyjeva nasadili i zbraně ráže 120mm, které měly být z fronty podle dohod z Minsku staženy. Pět příslušníků dobrovolnického praporu Azov bylo zraněno, jeden později zemřel v nemocnici.

09:40

Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil výhled ukrajinské ekonomiky. Podle něj se letos HDP propadne o 9 %, zatímco dosavadní odhady hovořily o 5,5 %.

09:27

Michail Saakašvili, gruzínský exprezident, který je ve vlasti stíhán za údajné zneužití pravomocí, má novou - pro většinu lidí vskutku nečekanou - práci.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ho v sobotu jmenoval gubernátorem Oděské oblasti na jihu země. "Dnes vám představím nového gubernátora, je to dávný přítel této země. Znám ho už více než 20 let a jmenuje se Michail Saakašvili," pravil Porošenko, který v těchto dnech slaví rok ve funkci.

Foto: Reuters
09:22

Moskva opakovaně tvrdila, že práva krymských Tatarů zůstanou zachována. Tataři si ale stěžují, že tomu tak není.

Od dubna například nesmí vysílat soukromá televizní stanice ATR, která byla určena pro tuto menšinu. Součástí televize byl i dětský kanál.

Ruské úřady stanici odmítly zaregistrovat a ve zdůvodnění mimo jiné uvedly, že žádost obsahovala plno záměrných chyb, aby se z běžného správního postupu stal politický skandál.

09:20

Krymští Tataři, kterých je čtvrt milionu na poloostrově se zhruba 2,3 milionu obyvatel, vždy Ukrajině zachovávali věrnost.

Před přičleněním k Rusku opakovaně vyjadřovali obavy o svůj osud s odkazem na historické zkušenosti. Ještě za druhé světové války je sovětský vůdce Josif Stalin nechal kvůli obviněním z kolaborace deportovat především do středoasijských sovětských republik, legálně se mohli vrátit na Krym až po několika desetiletích.

09:19

Čubarov, který do loňské ruské anexe autonomního poloostrova vedl neformální tatarské shromáždění medžlis a nyní je v exilu, jednostranné připojení ukrajinského území k Rusku opakovaně kritizoval.

Kvůli svému loajálnímu postoji vůči Kyjevu byli spolu s dalším tatarským předákem Mustafou Džemilevem z Krymu fakticky vyhoštěni. Oficiálně jim Moskva kvůli pokusu vyprovokovat vnitroetnický konflikt udělila pětiletý zákaz vstupu do Ruska.

09:15

Ruské úřady na anektovaném Krymu stíhají jednoho z hlavních vůdců tamního tatarského etnika Refata Čubarova.

Podle krymské prokuratury vyzýval ke změně ruské územní celistvosti, za což mu hrozí až pět let ve vězení, uvedla agentura TASS.

Podle prokuratury veřejně vyzýval k akcím, jejichž cílem bylo změnit hranice Ruské federace. Kvůli tomuto obvinění je tatarský vůdce stíhán a v případě cesty do Ruska mu hrozí zadržení.

09:08

Podle nejmenovaného představitele ruského ministerstva zahraničí, kterého v sobotu citovala ruská média, bylo 89 evropských politiků a bezpečnostních činitelů zařazeno na seznam v odpovědi na sankční kampaň, kterou ve vztahu k Rusku vedou některé státy Evropské unie v čele s Německem.

Mezi těmi, kteří mají zapovězeno cestovat do Ruska, jsou mimo jiné bývalý český eurokomisař Štefan Füle či exministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Foto: Lukáš Bíba / Economia
09:05

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov musí vysvětlit, proč má 89 evropských politiků a vojenských činitelů zakázáno cestovat do Ruska.

Podle agentury AP to řekl ruský opoziční poslanec Dmitrij Gudkov, který v této souvislosti vznesl oficiální dotaz. Podle Gudkova by měl také ministr potvrdit jména osob, která na seznamu figurují. Ruské ministerstvo zahraničí ale později uvedlo, že Rusko seznam nezveřejní.

09:02

Na východní Ukrajině dál umírají lidé, informují agentury. I o víkendu tak navzdory oficiálně platnému příměří pokračovaly potyčky a ostřelování, které si podle zpráv z obou stran konfliktu vyžádaly životy nejméně tří ukrajinských vojáků a dvou civilistů.

Konflikt si od loňského dubna vyžádal více než 6200 životů.

09:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění kolem krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 1. 6. 2015 17:13
 

Právě se děje

Další zprávy