Střelba! Rebelové nepustili inspektory OBSE k letadlu

Živě
Páteční dění kolem krize na Ukrajině a zřícení letounu Malajsijských aerolinií sledovali v online reportáži.
Inspektoři OBSE na místě nehody letu MH17
Inspektoři OBSE na místě nehody letu MH17 | Foto: Reuters

Kyjev - Svět je v šoku.

Ze všech koutů přicházejí vyjádření soustrasti pozůstalým po nehodě Boeingu 777, který se ve čtvrtek zřítil na Ukrajině.

Malajsijský letoun byl pravděpodobně sestřelen raketou země-vzduch. Zemřelo 298 lidí, z toho 189 občanů Nizozemska.

Češi mezi oběťmi nejsou.

Ukrajina, Rusko a separatisté se vzájemně obviňují z toho, kdo za nehodu může. Důkazy zatím ukazují na separatisty, což předběžně potvrdily i americké zpravodajské služby.

Páteční dění kolem zřícení letounu Malaysia Airlines a krize na Ukrajině jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
22:31

Černé skříňky malajsijského boeingu jsou na ukrajinském území a budou předány ukrajinské vládní komisi. V kyjevské televizi to dnes oznámil ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. 

"Skříňky byly nalezeny a doufám, že budou předány vládní komisi. Jsou na ukrajinském území," řekl ministr. Kdo je má ukrajinské vládní komisi předat, Klimkin neupřesnil.

21:54

Na místě pádu letadla panuje chaos. Inspektoři OBSE nemají ponětí, kdo kontroluje oblast kolem sestřeleného boeingu, píšou na Twitteru přítomní reportéři. V oblasti se pohybují malé skupinky ozbrojených rebelů, kteří ale nemají žádné konkrétní rozkazy ani vůdce.  

21:16

Mnozí cestující osudného malajsijského letadla byli před katastrofou už několik dní po smrti. Taková je jedna z verzí tragických událostí v podání "ministra obrany" samozvané Doněcké lidové republiky Igora Girkina-Strelkova. 

"Ti lidé umřeli před několika dny. Za věrohodnost té informace neručím, je samozřejmě třeba provést lékařskou expertízu," řekl Strelkov, který je podle ukrajinských i ruských médií plukovníkem ruské vojenské rozvědky GRU. 

Podle Strelkova bylo v letadle objeveno velké množství léčiv a krevních derivátů, což je neobvyklé. "Podle očitých svědků byla mnohá těla bez krve, jako by krev tělo opustila dlouho před katastrofou. Místní také upozorňovali na značný zápach, počasí přitom nebylo nijak zvlášť teplé," dodal Strelkov.  

21:04

Stanovisko Bílého domu ohledně sestřelení letadla přejal i Londýn. Podle ministerského předsedy Davida Camerona je "vysoce pravděpodobné, že let MH17 sestřelila raketa separatistů, pokud se neobjeví zásadní informace, které by tento fakt vyvracely," citovala Cameronova slova BBC.

20:38

Američtí zákonodárci zvažují přijetí nových sankcí namířených proti Ruské federaci v návaznosti na sestřelení letounu Malajsijských aerolinií. Agentuře Reuters to sdělil senátor Chris Murphy.  

20:12

Sestřelené letadlo musí být budíček pro Evropu, tvrdí Vladimír Votápek, bývalý generální konzul v Petrohradě. V rozhovoru pro DVtv dále dodal, že v okamžiku, kdy začnou padat civilní letadla, tak musí mezinárodní společenství zareagovat.  

Votápek: Sestřelené letadlo musí být budíček pro Evropu

boeing trosky
10:04
V momentě, kdy padají civilní letadla, musí podle Vladimíra Votápka mezinárodní společenství reagovat. | Video: DVTV
19:20

Těžce ozbrojení rebelové odmítli vpustit na některá místa letecké nehody inspektory OBSE. Podle přítomných novinářů, kteří o incidentu informují na Twitteru, jim zablokovali vjezd a vystřelili několik varovných výstřelů do vzduchu.  

Informaci potvrdil i šéf OBSE Thomas Greminger, podle kterého umožnili ilegálně ozbrojení vojáci vyšetřovatelům pouze omezený vstup. "Nemají takový přístup, jaký čekali. Nemají volnost pohybu potřebnou k výkonu jejich povinností. Místo pádu letadla není zajištěno," řekl agentuře Reuters.

Inspektoři OBSE na místě nehody letu MH17
Inspektoři OBSE na místě nehody letu MH17 | Foto: Reuters
19:12

Ukrajinské ministerstvo vnitra vyzvalo pozůstalé po obětech čtvrteční letecké katastrofy, aby zablokovali platební karty svých mrtvých blízkých. Separatisté podle Kyjeva na místě neštěstí prohledávají trosky malajsijského boeingu a mrtvým berou nejen cennosti a hotové peníze, ale i platební karty.

"Je to otevřené drancování," napsal na Facebooku poradce ministerstva Anton Heraščenko.

"Právě jsem obdržel zprávu, že teroristé-žoldnéři včera (ve čtvrtek) sebrali mrtvým nejen peníze a cenné věci, ale zvlášť pátrali po platebních kartách svých obětí," uvedl ukrajinský činitel. Nyní se prý snaží z kartových účtů peníze vybrat přímo na Ukrajině, nebo karty posílají do Ruska.

Ruské úřady se k případům údajného okrádání mrtvých nevyjádřily a zprávy z ukrajinských zdrojů nelze nezávisle ověřit.

19:07

Lídr doněckých rebelů Alexander Borodai na svém Twitteru napsal, že Denis Pushilin, jeden z čelních představitelů tamních separatistů, odstoupil. Důvody jeho rezignace zatím neupřesnil.  

18:45

Podle zpravodaje CNN, který sleduje zasedání Rady bezpečnosti OSN, vietnamská delegace před chvílí oznámila, že tři oběti letu MH17 byly vietnamské národnosti.

18:38

Mezi oběťmi je i jeden občan Spojených států. Ve svém projevu to potvrdil americký prezident Barack Obama. Podle nepodložených informací mělo boeingem cestovat 23 Američanů.

Barack Obama
Barack Obama | Foto: Reuters
18:30

"Let MH17 byl sestřelen proruskými rebely, máme všechny důkazy," tvrdí Pavlo Klimkin, ukrajinský ministr zahraničí v rozhovoru pro Hromadske TV.   

18:25

OSN potvrdila, že na palubě zříceného letadla Malaysia Airlines bylo z celkového počtu 298 cestujících 80 dětí.

18:06

Černé skříňky musejí převzít zahraniční odborníci, řekl ukrajinský prezident Porošenko v telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Merkelovou a britským premiérem Cameronem.

Ve zjevné narážce na Rusko varoval před tím, že by se černé skříňky mohly dostat do rukou "třetího státu".

18:04

"Je příliš brzy na to, abychom se snažili odhadnout, jaké úmysly mohli mít ti, kteří letadlo sestřelili," reagoval Obama na dotaz, zda šlo o úmyslný čin, anebo politováníhodný omyl.

"Víme dost na to, abychom mohli říct, že letadlo bylo sestřeleno ze země, z území ovládaného separatisty."

17:59

Obama zároveň dodal, že doufá, že čtvrteční "tragédie přinese na Ukrajinu mír".

Podle něj mohou konflikt ukončit Rusko, separatisté i Ukrajina. "Spojené státy tuto možnost nemají."

17:58

Šéf Bílého domu prohlásil, že letoun byl sestřelen raketou země-vzduch z oblasti kontrolované separatisty.

"Jediné, co víme, je, že separatisté jsou dlouhodobě podporováni Ruskem," zhodnotil současnou situaci.

Podle něj je jasné, že vyšetřování se musí zúčastnit Rusko, separatisté i Ukrajina.

17:57

"To, co se stalo, je globální tragédie," řekl americký prezident Barack Obama. "Asijské letadlo sestřeleno nad evropským nebem s cestujícími z celého světa," popsal neštěstí letu MH17.

Foto: Reuters
17:42

I taková tragédie, jakou je sestřelení dopravního letadla s 298 lidmi na palubě, může mít své šťastlivce.

Manželé Barry a Izzy Simovi ze skotského Aberdeenshiru unikli jisté smrti jen díky tomu, že bylo v boeingu Malajsijských aerolinek místo jen pro jednoho z nich a pár se nechtěl na dlouhé cestě z Amsterodamu do Kuala Lumpuru rozdělit.

Foto: Reuters
17:07

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že zřícený boeing byl v dostřelu baterií ukrajinské protivzdušné obrany, jejichž aktivitu prý Rusové ve čtvrtek zaznamenali. Právě ony mohly letoun sestřelit, napsala agentura ITAR-TASS.

17:07

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že zřícený boeing byl v dostřelu baterií ukrajinské protivzdušné obrany, jejichž aktivitu prý Rusové ve čtvrtek zaznamenali. Právě ony mohly letoun sestřelit, napsala agentura ITAR-TASS.

17:04

Malajsijské aerolinky zřejmě budou muset vyplatit pozůstalým nemalé odškodné.

To by celkově - podle Montrealské úmluvy o pravidlech mezinárodní letecké přepravy - mohlo v případě úmrtí 283 cestujících dosáhnout zhruba 44 milionů dolarů, napsal server The New York Times. Na rodiny 15 členů posádky se vztahují jiná pravidla.

16:49

České aerolinie i například Singapore Airlines odklánějí své lety, aby nevedly přes Ukrajinu. Na cenách letenek se změna podle nich neprojeví.

"Cestujících se z pohledu provozu tato skutečnost téměř vůbec nedotýká," zdůrazňuje mluvčí státních aerolinek Daniel Šabík.

České aerolinie v průběhu roku 2008 obdržely postupně čtyři nové letouny Airbus A319 (na snímku). Zahájily lety do šesti nových destinací: Štrasburku, Tbilisi, Damašku, R
České aerolinie v průběhu roku 2008 obdržely postupně čtyři nové letouny Airbus A319 (na snímku). Zahájily lety do šesti nových destinací: Štrasburku, Tbilisi, Damašku, R | Foto: Archiv ČSA
16:42

Rada bezpečnosti OSN na svém mimořádném zasedání vyzvala k "úplnému, důkladnému a nezávislému mezinárodnímu vyšetření" čtvrtečního zřícení letu MH17.

Podle agentury Reuters rovněž vyzvala všechny strany východoukrajinského konfliktu, aby vyšetřovatelům zajistily přístup k místu neštěstí.

16:37

"Putin porušil všechny závazky k míru. Zásoboval proruské separatisty zbraněmi," prohlásila během zasedání RB OSN americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová.

"Nemůžeme vyloučit technickou pomoc ruského personálu. (...) Tento (útok) připomíná vzorec akcí Ruskem podporovaných separatistů."

16:33

Skupina 30 pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dorazila odpoledne na místo pádu malajsijského letadla.

Předtím podle mluvčího OBSE takzvaná kontaktní skupina prostřednictvím videokonference jednala s povstalci. Ti prý vyšetřovatelům v práci nebudou nijak překážet.

16:21

Od začátků bojů zemřelo v Luhanské oblasti 44 civilistů. Dalších 215 bylo zraněno, napsal ukrajinský server The Insider.

Vstup do budovy oblastní správy v Luhansku střeží maskovaní ozbrojenci. (30. dubna 2014)
Vstup do budovy oblastní správy v Luhansku střeží maskovaní ozbrojenci. (30. dubna 2014) | Foto: Reuters
16:08

V New Yorku začalo mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN k situaci na Ukrajině. Přímý přenos si můžete pustit zde.

Odhlasováno. Rada bezpečnosti OSN právě posvětila vojenskou akci vůči Libyi.
Odhlasováno. Rada bezpečnosti OSN právě posvětila vojenskou akci vůči Libyi. | Foto: Reuters
15:50

Květiny a svíčky se objevily i před nizozemským velvyslanectvím v Praze.

Foto: Vojtěch Marek
15:44

"Tyto rakety mohou obsluhovat jen dobře vyškolení a trénovaní odborníci," říká k sovětskému protiletadlovému raketovému systému BUK velitel strakonického raketového oddílu Petr Prskavec.

"Mluvíme tu o hodně složitém zařízení. Pokud ho tedy uloupí tlupa partyzánů s kalašnikovy, tak jsou jim tyto rakety k ničemu. Jako kdybyste si vy teď sedl do kokpitu moderní stíhačky a chtěl s ní odletět," tvrdí mimo jiné v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

15:30

Malaysia Airlines oznámily, že mění své letové trasy. Nově se budou zcela vyhýbat ukrajinskému vzdušnému prostoru. Jejich stroje budou létat přes Turecko.

15:19

Americké zpravodajské služby došly k závěru, že malajsijský letoun sestřelili proruští separatisté z takzvané Doněcké lidové republiky. Informuje o tom americká televize CNN. Podle amerických zpravodajců se střelci domnívali, že pálí na ukrajinský armádní dopravní stroj.

15:07

Televizní kanál Russia Today (RT) opouští další novinář. "Odešla jsem dnes z RT. Mám obrovskou úctu k mnoha (lidem) z týmu, ale jsem pro pravdu," napsala na Twitteru reportérka v Londýně Sara Firthová.

Není to poprvé, co kvůli obsahu zpravodajství opouštějí Kremlem financovanou stanici novináři. K několika odchodům došlo už během anexe Krymu.

14:58

Společnost Malaysia Airlines zveřejnila aktuální počty obětí z jednotlivých zemí.

Na palubě bylo 189 Nizozemců, 44 Malajsijců (včetně 15 členů posádky), 27 Australanů, 12 Indonésanů, devět Britů, čtyři Němci a čtyři Belgičané, tři Filipínci a po jednom Kanaďanovi a Novozélanďanovi.

Ještě zbývá určit totožnost a státní příslušnost čtyř cestujících. Nepotvrdily se včerejší informace, že na palubě bylo třiadvacet občanů USA.

 

Boeing 777 Malaysia Airlines, let MH-17 při přeletu Polska.
Boeing 777 Malaysia Airlines, let MH-17 při přeletu Polska. | Foto: Reuters
14:52

Na místě nehody byly doposud objeveny ostatky 181 pasažérů z malajsijského boeingu. Oznámil to mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Andrij Sybiga.

14:40

Na palubě letadla, které se ve čtvrtek zřítilo na východě Ukrajiny, nebyl žádný občan České republiky. Agentuře ČTK to potvrdilo české ministerstvo zahraničí, které již dokončilo srovnávání seznamu cestujících s českými databázemi.

14:35

Ukrajinská tajná služba SBU zveřejnila další odposlech telefonických hovorů separatistů ze samozvané "Doněcké lidové republiky".

Vyplývá z nich, že systémy protiletadlové obrany Buk zřejmě přijely z Ruska a s ruskou obsluhou. Záznam je na serveru YouTube.

14:32

Putin vyzval obě strany ukrajinského konfliktu k okamžitému složení zbraní a vyhlášení příměří. Pouze tak prý může dojít k jednání o smíru.

14:16

Moskva nemá v úmyslu zmocnit se černých skříněk z letu MH17 společnosti Malaysia Airlines, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

"Zabavení letových nahrávek by bylo porušením mezinárodního práva a je na příslušných mezinárodních agenturách, aby incident vyšetřily," vysvětlil.

Proruští separatisté dříve oznámili, že černé skříňky doručí ruské straně.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
13:51

Přední ruští politici pokračují ve výpadech vůči Kyjevu. Podle Valentiny Matvijenkové, předsedkyně horní komory ruského parlamentu Rady federace, "leží smrt zhruba 300 lidí před dveřmi ukrajinské vlády".

Pro připomenutí - Matvijenková byla jednou z největších stoupenkyň ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym. Za to na ni dopadly sankce Západu.

13:40

"Putinův postoj je licoměrný a cynický. Tisíce těžce vyzbrojených, dobře vycvičených a organizovaných bojovníků, disponujících zjevně kvalitní logistikou a bytelným rozpočtem, se zřejmě jen tak vylíhly odnikud," píše ve svém komentáři Jan Lipold.

"Moskva jim maximálně drží palce. A nebýt zlého Kyjeva, zavládl by už dávno mír. (Tak určitě, kdyby se nějaká obdoba „Doněcké lidové republiky“ objevila na území Ruska, Putin by tam ze všeho nejdřív poslal mírové poselstvo...)"

Jan Lipold
Jan Lipold | Foto: Aktuálně.cz
13:33

Pád letadla Malajsijských aerolinek na Ukrajině je těžkou ranou pro světovou vědu. A pro boj se zákeřnou chorobou AIDS.

Na palubě letu MH17 totiž byla i stovka delegátů, kteří mířili do australského Melbourne na jubilejní 20. mezinárodní konferenci o AIDS. Včetně předních světových expertů.

Foto: Thinkstock
13:24

Luhansk se potýká s nedostatky vody a elektřiny, píší ukrajinská média. Jde podle nich o důsledek pokračujících bojů.

13:00

"Je mnoho indicií, že letadlo bylo sestřeleno," řekla na tiskové konferenci Angela Merkelová.

Mluvit o zpřísnění evropských sankcí je ale podle kancléřky předčasné. V první řadě je nutné zajistit nezávislým vyšetřovatelům přístup na místo nehody a prošetření všech okolností, uvedla německá kancléřka.

12:52

"Rusové zašli příliš daleko. Je to mezinárodní zločin, jehož viníci by měli být souzeni v Haagu," prohlásil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

"Je tam spousta místa, všichni se tam vejdou," dodal podle agentury Interfax-Ukrajina. Nespecifikoval přitom, o jaký tribunál by mělo jít. V Haagu působí několik mezinárodních soudů.

12:49

Kyjevská administrativa zveřejnila video, jež údajně zachycuje transport systému Buk do Ruska. Dvě ze čtyř raket chybí.

Buk-M2.
Buk-M2. | Foto: Aktuálně.cz
12:44

Rozrušení a vzlykající příbuzní se shromáždili na amsterodamském letišti Schiphol. Nizozemsko se snaží vzpamatovat ze čtvrteční katastrofy malajsijského letadla.

12:38

"Zásada cui bono (komu ku prospěchu) zcela jasně říká, že největší škodu ze sestřelení by měli separatisté - nemá to tedy pro mne z dostupných informací logiku," napsal předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura s tím, že separatisté podle jeho informací nemají potřebnou techniku, kterou ale mají Ukrajina a Rusko.

"Rusové potřebují ze všeho nejméně jakýkoli skandál a naopak se snaží vystupovat či vypadat na maximum odpovědně," míní také. "Ukrajinská strana naopak tlačí na maximální tvrdost řešení a každá záminka - tedy terorismus - je pro ně výhra."

Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Vojtěch Marek
12:31

Mezi oběťmi z malajsijského boeingu je i dvaašedesátiletý nizozemský senátor Willem Witteveen. Ten byl zákonodárcem za levicovou Stranu práce (PvdA), poznamenávají místní média.

12:24

Ukrajina provedla inventarizaci protiletadlových komplexů. Všechny rakety jsou na místě, uvedl mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

12:10

Ukrajinská média odkazují na pondělní text z ruského serveru Politicus.ru. V něm se píše, že sestřelený letoun Antonov An-26 mají zřejmě na svědomí povstalci ze samozvané "Doněcké lidové republiky", a to raketou ze systému Buk.

Podle tohoto média separatisté prokazatelně disponují mobilním systémem, který dokáže zasáhnout cíle až ve 20km výšce a o němž se spekuluje, že zavinil zřícení malajsijského boeingu. Nejde však zřejmě o dodávku z Ruska, ale o výzbroj, kterou rebelové ukořistili z ukrajinských armádních skladů.

Článek, jenž vyšel v pondělí 14. července na ruském serveru Politicus.ru
Článek, jenž vyšel v pondělí 14. července na ruském serveru Politicus.ru | Foto: Aktuálně.cz
11:57

Druhé neštěstí během pár měsíců srazilo akcie Malaysia Airlines. Během obchodování na asijských burzách ztratily 11 %. Za posledního tři čtvrtě roku hodnota firmy propadla o 43 %.

11:53

Separatisté pokračují v bojích. Při raketovém útoku na letiště v Luhansku přišel o život jeden ukrajinský voják, dalších 13 bylo zraněno.

11:40

Separatisté střeží trosky letu MH17 v okruhu 12 kilometrů od místa dopadu, napsal Kyiv Post.

11:32

Pole poblíž východoukrajinské obce Grabovo, kam ve čtvrtek dopadly trosky letadla Malajsijských aerolinií, připomíná apokalyptickou scénu, píše The New York Times.

V trávě leží rozervané kusy boeingu a těla jeho 298 pasažérů, některá i po pádu z výšky deseti kilometrů téměř nedotčená.

11:28

Prezident Petro Porošenko opět odmítl, že by střela, která podle všech indicií zapříčinila zřícení malajsijského boeingu, byla ukrajinská.

Armáda podle něj ve čtvrtek nepoužila protivzdušnou obranu.

11:12

"Jak se zdá, prostředky k sestřelení tohoto letounu má jedině Ukrajina nebo Rusko, a nikoliv tzv. separatisté na východě Ukrajiny," napsal mimo jiné v prohlášení expremiér Jiří Paroubek.

Jiří Paroubek ve volebním štábu LEV 21.
Jiří Paroubek ve volebním štábu LEV 21. | Foto: Vojtěch Marek
11:01

Podle malajsijské tiskové agentury Bernama byla potvrzena národnost dalších 21 pasažérů letu MH17. Neznámá tak zůstává identita 20 cestujících, uvedla agentura s odkazem na ministra dopravy.

10:58

Na YouTube se objevilo údajně poslední video z letu MH17. Zachycuje okamžiky krátce před startem z amsterodamského letiště Schipol.

10:55

"Letadlo se rozsypalo ve vzduchu v oblasti dolu Petropavlovskij. Našli jsme první tělo. Je to civilista," říká na nahrávce zveřejněné ukrajinskou tajnou službou terorista s přezdívkou Major. Jak zároveň dodává, trosky letadla spadly do dvorů obytných domů.

Oslavy dalšího bojového úspěchu teroristů se ale změnily v mezinárodní tragédii, píše Jiří Just.

10:48

Letová trasa, na níž byl sestřelen malajsijský letoun, není ničím výjimečná. Naopak patří k těm nejvyužívanějším - létá po ní 15 z 16 asijských aerolinek.

Podle BBC ji schválila Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).

10:37

Nizozemský tisk se tragédii na východě Ukrajiny věnuje velmi podrobně.

"Proruští rebelové utrpěli ve čtvrtek porážku, která by mohla znamenat smrt jejich čtyřměsíčního odporu proti ukrajinské vládě," napsal například De Volkskrant. Poznamenává, že rebelové v posledních dnech dosahovali v terénu úspěchů za podpory Moskvy.

10:26

Malajsie posílá na Ukrajinu 62členný tým vyšetřovatelů, pokračoval ministr. Osud černých skříněk ze zříceného stroje je podle něj prozatím nejasný. "Jak budeme něco vědět, určitě vám to řekneme," reagoval na dotaz jednoho z novinářů.

Malajsijský ministr dopravy odpovídá na dotazy novinářů.
Malajsijský ministr dopravy odpovídá na dotazy novinářů. | Foto: Reuters
10:19

"Zatím nevím, že by let MH17 změnil svoji trasu," prohlásil na tiskové konferenci malajsijský ministr dopravy Liow Tiong Lau. "Vše bylo plně funkční, vše bylo bez závad," dodal.

10:15

Pro objektivní vyšetření zřícení malajsijského boeingu není nutné uzavření příměří. "Zastavení bojů s ukrajinskou armádou by bylo bezdůvodné," prohlásil podle agentury ITAR-TASS ministr obrany samozvané "Doněcké lidové republiky" Igor Strelkov.

"Všechny vojenské akce pokračují. Místo dopadu boeingu je hluboko v území ´Doněcké lidové republiky´ a pro objektivní vyšetření tragédie není potřeba (uzavírat) humanitární příměří či (otevřít) koridory," citovala ho separatistická agentura Novorossija.

velitel militantních separatistů ve východoukrajinském Slavjansku
velitel militantních separatistů ve východoukrajinském Slavjansku | Foto: Aktuálně.cz
10:12

Proruští rebelové kontrolují silnici vedoucí k místu tragédie. Objevily se spekulace, že chtějí z trosek odstranit předměty, které by mohly být důkazem, uvedlo BBC Radio.

10:06

Jeden z nizozemských cestujících si před odletem vyfotil svou letenku. A dal na web.

10:04

Malaysia Airlines upřesnily údaje o mrtvých z letu MH17:

Nizozemsko - 173
Malajsie - 44 (včetně 15 členů posádky)
Austrálie - 27
Indonésie - 12
Velká Británie - 9
Německo - 4
Belgie - 4
Filipíny - 3
Kanada - 1
Nový Zéland - 1

Stále nejde o konečnou bilanci. Původní informace hovořily o tom, že boeingem cestovalo i 23 Američanů.

10:00

Květiny lidé pokládají i u nizozemského velvyslanectví v Moskvě. Mezi nimi je vzkaz: "Odpusťte nám."

9:53

Ruské akcie navázaly na ztráty z předchozího dne a reagují tak na zprávu o pádu malajsijského dopravního letadla na východní Ukrajině.

Index MICEX, který sleduje vývoj ruských akcií v rublech, dopoledne ztrácel asi 1,6 procenta a pohyboval se kolem 1417 bodů. Krátce po zahájení se propadl až o 1,9 procenta. Dolarový index RTS odepisoval asi 2,4 procenta na 1267 bodů.

ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters
9:32

Spojené státy potvrdily, že letoun Malajsijských aerolinií sestřelila raketa země-vzduch. Střelu odhalili na jednom z radarových snímků těsně před tím, než se letoun zřítil.

8:50

Vůdce separatistů v oblasti, kde letadlo spadlo, oznámil, že dnes budou pokračovat rozhovory se zástupci Kyjeva ohledně dalšího vyšetřování události. Píše to agentura Reuters.

Mluví se o vyhlášení třídenního nebo čtyřdenního příměří, které by usnadnilo přístup k troskám stroje a vyšetřování příčin neštěstí.

8:30

Kudy letadlo letělo? Po jaké trase? A kde se zřítilo? Podívejte se na naši mapku.

Foto: Aktuálně.cz
8:05

Čtvrtek byl "tragickým dnem" v "tragickém roce", komentoval zřícení boeingu premiér Malajsie Najib Razak.

Pro společnost Malaysia Airlines je tragédie druhou ranou v krátké době.

Začátkem března zmizel její stroj číslo MH370 za letu z Kuala Lumpuru do Pekingu v Indickém oceánu. Trosky se dodnes nenašly.

Šance, že by někdo z obětí přežil, jsou minimální.
Šance, že by někdo z obětí přežil, jsou minimální. | Foto: Reuters
8:00

Záchranáři našli na místě neštěstí druhou černou skříňku. S odvoláním na svědky to píše agentura Reuters.

7:55

Britský bulvární tisk má o viníkovi tragédie jasno. The Sun dnes vyšel s palcovým titulkem "Putinova raketa. Let MH17 sestřelen z oblohy."

Let MH17 sestřelen Putinovou raketou, píše britský deník The Sun.
Let MH17 sestřelen Putinovou raketou, píše britský deník The Sun. | Foto: Aktuálně.cz
7:30

Podle ruské agentury Interfax bylo v troskách letadla objeveno zatím 121 těl.

7:20

Klesaly i přední americké letecké společnosti. Akcie American Airlines oslabily o 4,1 procenta a United Continental o 3,5 procenta.

7:20

Americké akcie ve čtvrtek oslabily a index S&P 500 zažil nejvyšší denní propad od 10. dubna. Pokles způsobily nové sankce USA a Evropské unie vůči Rusku a pád malajsijského dopravního letadla nad východní Ukrajinou.

Traders work the floor of the New York Stock Exchange June 15, 2012. REUTERS/Eric Thayer (UNITED STATES - Tags: BUSINESS) Published: Čer. 15, 2012, 2:59 odp.
Traders work the floor of the New York Stock Exchange June 15, 2012. REUTERS/Eric Thayer (UNITED STATES - Tags: BUSINESS) Published: Čer. 15, 2012, 2:59 odp. | Foto: Reuters
7:17

"Je to skutečně znepokojivá událost," prohlásil Biden.

USA podle něj prozatím neznají všechny podrobnosti. Ale je jasné, že letadlo bylo "očividně sestřeleno - sestřeleno, žádná nehoda, smeteno z oblohy".

"Je zde mnoho otázek, které musí být zodpovězeny. My ty odpovědi dostaneme a podle toho podnikneme další kroky," řekl.

7:19

Malajsijský stroj byl očividně "smeten z oblohy". Prohlásil to americký viceprezident Joe Biden.

Foto: Reuters
7:16

Rozvědka USA teď analyzuje, zda byla střela vypálena z ukrajinského, či ruského území. Podle Američanů je ale nepravděpodobné, že by za pádem letadla stály ukrajinské vládní síly, neboť prý nemají potřebné kapacity.

Podle AP disponují Spojené státy vyspělou technikou, která dokáže zjistit okolnosti odpálení raket.

7:15

Tajné služby Spojených států jsou přesvědčeny, že malajsijský stroj mířící z Amsterodamu do Kuala Lumpuru zasáhla raketa země-vzduch. Uvedla to agentura AP s odvoláním na nejmenovaný zdroj z americké vlády.

A U.S. Army Apache helicopter flies past a flag on Observation Post Mustang in Afghanistan's Kunar Province June 4, 2012. REUTERS/Tim Wimborne (AFGHANISTAN - Tags: CIVIL
A U.S. Army Apache helicopter flies past a flag on Observation Post Mustang in Afghanistan's Kunar Province June 4, 2012. REUTERS/Tim Wimborne (AFGHANISTAN - Tags: CIVIL | Foto: Reuters
7:12

Mezi pasažéry byla i tři nemluvňata.

7:10

Upřesnění k informaci o pasažérech, kteří mířili na konferenci do Austrálie: International AIDS Society (IAS), asociace odborníků na HIV a AIDS, oznámila, že na palubě měla 108 delegátů a jejich rodinných příslušníků, kteří cestovali na kongres do Melbourne.

Foto: Reuters
7:05

Reuters cituje z návrhu společného prohlášení Rady bezpečnosti. Vyzve k vyšetřování podle mezinárodních standardů pro civilní letectví a k tomu, aby "všechny zúčastněné strany okamžitě poskytly vyšetřovatelům přístup na místo zřícení".

7:00

Rada bezpečnosti OSN se v 10:00 místního času (16:00 SELČ) sejde k narychlo svolané mimořádné schůzi k havárii Boeingu 777 Malajsijských aerolinií. Podle předběžných informací by se měl jednání zúčastnit i ukrajinský ambasador Sergejev.

Odhlasováno. Rada bezpečnosti OSN právě posvětila vojenskou akci vůči Libyi.
Odhlasováno. Rada bezpečnosti OSN právě posvětila vojenskou akci vůči Libyi. | Foto: Reuters
6:59

Agentura Reuters hlásí: OBSE se podařilo vyjednat, že separatisté umožní bezpečný přístup mezinárodní vyšetřovací komisi k místu tragédie.

6:45

Co všechno se událo po pádu letadla? Projděte si detailní online zpravodajství Aktuálně.cz. Minuta po minutě: Na Ukrajině sestřelili letadlo s 298 lidmi

Boeing 777 Malaysia Airlines, let MH-17 při přeletu Polska.
Boeing 777 Malaysia Airlines, let MH-17 při přeletu Polska. | Foto: Reuters
6:43

Stanice BBC uvedla, že na palubě bylo mnoho expertů, kteří cestovali na konferenci o boji s HIV/AIDS do Austrálie.

6:40

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v noci vyzval ke "komplexnímu a transparentnímu mezinárodnímu vyšetření" okolností zřícení letounu Malaysia Airlines.

Pan Ki-mun vyzval Rusko, aby nevyhrocovalo situaci. "Apeluji na Ruskou federaci, aby se vyhnula jakýmkoliv činům nebo rétorice, která by mohla vést k dalšímu napětí".
Pan Ki-mun vyzval Rusko, aby nevyhrocovalo situaci. "Apeluji na Ruskou federaci, aby se vyhnula jakýmkoliv činům nebo rétorice, která by mohla vést k dalšímu napětí". | Foto: Aktuálně.cz
6:35

Totožnost všech pasažérů zatím není známa. Většinu cestujících ale každopádně tvořili Nizozemci.

Oběti nehody dle státní příslušnosti:
Nizozemsko - 154
Austrálie - 27
Malajsie - 23
Indonésie - 11
Velká Británie - 6
Německo - 4
Belgie - 4
Filipíny - 3
Kanada - 1

Podle informací ze čtvrtka letounem cestovaly i více než dvě desítky Američanů.

Patnáctičlennou posádku tvořili výhradně Malajsijci.

6:30

Svět obletěly fotky z místa, kam letadlo dopadlo. Zbyly jen trosky, které se povalují na území o rozloze několika kilometrů čtverečních.

Podívejte se na fotogalerii.

 

6:30

Okolí nizozemského velvyslanectví v Kyjevě se v noci proměnilo v pietní místo. Lidé sem nosí květiny a zapalují svíčky, aby tak uctili památku pasažérů zříceného boeingu Malaysia Airlines.

6:30

Černé skříňky nalezli separatisté a podle vedení samozvané "Doněcké lidové republiky" odvezli k prozkoumání do Ruska.

6:30

Nejprve stručná rekapitulace toho, co se událo ve čtvrtek:

Na východě Ukrajiny se zřítil civilní letoun Malaysia Airlines s 298 lidmi na palubě. Podle ukrajinského ministerstva vnitra byl Boeing 777 sestřelen ve výšce 10 kilometrů.

K tragédii letu MH17, jenž mířil z Amsterodamu do Kuala Lumpur, došlo nedaleko města Doněck, kde bojují proruští separatisté s ukrajinskými vládními jednotkami.

Zhruba ve stejnou dobu povstalci oznámili, že sestřelili ukrajinský stroj Antonov An-26. Podezření tedy padá na ně.

Více než polovinu obětí tvoří občané Nizozemska.

6:30

Dobrý den, hlásíme se vám živě z pražské redakce Aktuálně.cz. Sledujeme události kolem zřícení malajsijského letadla na Ukrajině.

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 19. 7. 2014 7:57
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Skupina útočníků na východě Iráku zabila 11 lidí a dalších 15 zranila. Útočníci byli vyzbrojeni poloautomatickými zbraněmi

před 5 hodinami

Veselý se blýskl 24 body, ale Fenerbahce podlehlo v Eurolize Barceloně

Basketbalista Jan Veselý odehrál nejlepší zápas v této sezoně Evropské ligy, ale těsné porážce Fenerbahce Istanbul s Barcelonou 74:76 nezabránil. Český reprezentant nasbíral 24 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu. K tomu přidal osm doskoků.

Do poslední minuty šlo Fenerbahce s pětibodovým mankem, ale díky Veselému vykřesalo naději na zvrat. Český hráč byl 43 sekund před koncem faulován, proměnil jeden trestný hod, po druhém nepřesném si doskočil míč a snížil na 72:74. V koncovce se domácí opět snažili dostat míč k Veselému, ale neúspěšně. Dostal se k němu však Devin Booker a nekompromisní smečí vyrovnal. Hostům vyšla poslední akce - v poslední sekundě rozhodl v obtížné střelecké pozici Nikola Mirotič, který do té doby nijak nezářil. Minul všech šest trojek a zápas zakončil s osmi body.

Turecký tým prohrál čtvrtý z šesti zápasů, zatímco Barcelona si udržela stoprocentní bilanci a je v čele soutěže.

Evropská liga basketbalistů - 6. kolo: Fenerbahce Istanbul - FC Barcelona 74:76 (za domácí Veselý 24 bodů, 8 doskoků, 2 asistence), Monako - Crvena zvezda Bělehrad 70:62, Olympiakos Pireus - Alba Berlín 87:83, Maccabi Tel Aviv - Žalgiris Kaunas 76:62, Bayern Mnichov - Milán 83:77.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu

Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu.

Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na dnešní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů.

Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů. "Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření," sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V litvínovské chemičce hořela trafostanice, škoda je 25 milionů

V areálu litvínovské petrochemické společnosti Orlen Unipetrol RPA v úterý hořela trafostanice. Požár, jehož příčinou byla technická závada, způsobil podle odhadů škodu 25 milionů korun, uvedli na twitteru ústečtí krajští hasiči.

Trafostanice v litvínovské chemičce vzplanula dnes odpoledne. Uhasila ji podniková jednotka profesionálních hasičů. Na místo přijel také hasičský vyšetřovatel. "Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na 25 milionů Kč," uvedli krajští hasiči.

Společnost Unipetrol RPA vyrábí v rafineriích Litvínově a Kralupech petrochemické, rafinérské a agrochemické výrobky. Na trh dodává především motorová paliva, topné oleje, asfalty, zkapalněné ropné produkty či polyetylen. V rafinerii v Litvínově-Záluží firma ročně zpracuje kolem 5,4 milionu tun ropy.

Další zprávy